Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.29] Grudzie...
· [2024.11.29] Zatrzym...
· Na niedzielê 1 grudn...
· [2024.11.29] Gra o w...
· [2024.11.22] Co lubi...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Æwieræ wieku kultury – INNY NI¯ INNE
O¶rodek Kultury Kraków–Nowa Huta obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Od samego pocz±tku placówka nie by³a „typowym” domem kultury. Jej wyj±tkowy charakter wynika z faktu, ¿e to w³a¶ciwie kilkana¶cie oddzielnych ma³ych o¶rodków kultury rozsianych po ca³ej Nowej Hucie.

Oprócz licznych dzia³añ lokalnych O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta realizuje, kojarzone przez wszystkich: koncerty Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich czy te¿ Festiwal Zaklête w Dyni. Od kilku lat dzia³a tu równie¿ Nowohucka Akademia Seniora.

Inny ni¿ inne czyli o osiedlowych klubach s³ów kilka.

O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta nie ma jednej siedziby. Choæ na stronie internetowej i we wszystkich dokumentach widnieje adres os. Zgody 1, to tak naprawdê ten O¶rodek to kilkana¶cie osiedlowych klubów. Na os. Zgody znajduje siê, mo¿na tak powiedzieæ, dowództwo generalne. Tu stacjonuje dyrektor tej wyj±tkowej placówki kulturalnej Ma³gorzata Jezutek – chocia¿ to te¿ jedynie teoria, bo ilo¶æ projektów, które realizuje lub wspó³realizuje O¶rodek powoduje, ¿e pani dyrektor jest ci±gle w ruchu. Jednak istot± OK Kraków-Nowa Huta s± ma³e o¶rodki kultury – osiedlowe kluby zlokalizowane tu¿ obok mieszkañców. Na chwilê obecn± O¶rodek ma swoje kluby w czterech z piêciu nowohuckich dzielnic, ³±cznie jest ich 12. Kluby osiedlowe s± tak ró¿norodne jak ró¿norodna jest Nowa Huta. Wiele z nich, zw³aszcza te na peryferiach, powstawa³o w czynie spo³ecznym. Budowane rêkami samych mieszkañców powstawa³y z potrzeby serca, ¿eby by³o siê gdzie spotkaæ, wspólnie obejrzeæ telewizjê, porozmawiaæ. Te nowsze, zlokalizowane w nowohuckich osiedlach, równie¿ tworzono w odpowiedzi na potrzeby nowohucian. – Ka¿dy klub jest inny, ka¿dy realizuje swój autorski program. Kiedy kilka lat temu tworzyli¶my strategiê dla O¶rodka próba napisania jednej strategii dla ca³ej placówki okaza³a siê bardzo trudna. Odeszli¶my wiêc od tego pomys³u i ka¿dy klub stworzy³ swoj± mini strategiê w oparciu o przeprowadzon± analizê SWOT ( s³abe mocne strony). Tym sposobem ka¿dy klub realizuje plan, który zosta³ wypracowany przez zespó³ ludzi pracuj±cych w³a¶nie w tym klubie – mówi Ma³gorzata Jezutek, dyrektor OK Kraków-Nowa Huta. Warto przy tej okazji wspomnieæ, ¿e na potrzeby stworzenia strategii pracownicy poszczególnych klubów wziêli udzia³ w szkoleniach i warsztatach.

Trochê historii czyli jak to siê wszystko zaczê³o…

Rodzi siê pytanie, po co w³a¶ciwie O¶rodek a¿ tak siê „rozdrabnia” czy nie móg³ byæ taki jak inne o¶rodki kultury? Tu nale¿a³oby zadaæ inne, filozoficzne rzec mo¿na pytanie, co by³o pierwsze jajko czy kura? Kiedy bowiem siêgamy do historii tej placówki okazuje siê… ¿e kluby s± starsze ni¿ O¶rodek. O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta powsta³ niejako dla ratowania ich przed likwidacj±. To nie kluby stworzone zosta³y przez O¶rodek to on stworzony zosta³ dla nich. Pierwotnie bowiem podlega³y one pod Urz±d Dzielnicowy z siedzib± w³a¶nie na os. Zgody. By³y to ¶wietlice – miejsca spotkañ mieszkañców, tworzone czêsto jako inicjatywy oddolne. Kiedy w 1990 roku likwidowano a w³a¶ciwie przekszta³cano Urz±d pojawi³o siê pytanie co z klubami? Aby zachowaæ ci±g³o¶æ ich dzia³alno¶ci i utrzymaæ ich charakter postanowiono stworzyæ O¶rodek Kultury. Decyzj± Naczelnika Urzêdu Dzielnicowego Kraków-Nowa Huta z 12 wrze¶nia 1990 roku utworzono „zak³ad bud¿etowy o nazwie O¶rodek Kultury w Nowej Hucie”. – Kiedy zastanawiali¶my siê nad siedzib± wybór pad³ na obecn± lokalizacjê, os. Zgody 1, istnia³ tu wtedy klub „Przyja¼ñ” po prostu tu by³o najbli¿ej z Urzêdu Dzielnicowego wiêc najpro¶ciej by³o nam przenie¶æ wszystkie dokumenty – wspomina Anna ¦lêzak - Kierownik Dzia³u Administracji, która w OK pracuje od samego pocz±tku, w Urzêdzie, w Wydziale Kultury podjê³a pracê w 1987 roku. Przyznaje, ¿e w momencie utworzenia O¶rodka niewiele siê zmieni³o, po prostu to co przedtem „dla klubów” robi³ Urz±d po 1990 robi³ O¶rodek. Skoro decyzja o powstaniu o¶rodka zapad³a w 1990 roku dlaczego 25-lecie obchodzimy w roku 2016 a nie 2015? - Formalno¶ci zwi±zane z tworzeniem o¶rodka trwa³y od wrze¶nia 1990 do koñca roku ale prawdziwa dzia³alno¶æ ruszy³a od pocz±tku roku 1991. My jeste¶my zdecydowanie praktykami liczymy wiêc jubileusz od momentu rozpoczêcia dzia³alno¶ci – wyja¶nia Ma³gorzata Jezutek.

Sami dla siebie czyli o spo³ecznym charakterze

- W Wolicy na przyk³ad to pawilon, w którym mie¶ci siê klub stoi na tzw. wspólnocie gruntowej, czyli na ziemi która nale¿y do wielu mieszkañców. Ludzie oddali po kawa³ku swojego gruntu aby go wybudowaæ. – wspomina Anna ¦lêzak. Potem mieszkañcy pracowali przy jego budowie w czynie spo³ecznym, ¶rodki na budowê pochodzi³y po czê¶ci z dotacji. Równie¿ Klub Dukat w Grêba³owie powsta³ w czynie spo³ecznym. Kluby powstawa³y z potrzeby serca, jako naturalne miejsca spotkañ. Wyrasta³y na tradycji niedzielnych potañcówek, czy te¿ bardziej przyziemnej tradycji wspólnego m³ócenia zbo¿a. To by³y czasy, kiedy s³owo wspólne wiele znaczy³o i by³o czym¶ naturalnym. Dzi¶ O¶rodek Kultury próbuje przywróciæ takie podej¶cie. – W Klubie Jêdru¶ (os. Centrum A) organizowane s± pikniki s±siedzkie. Przez ca³e lato ludzie spotykaj± siê na podwórkach aby wspólnie spêdzaæ czas. Klub animuje te spotkania jednak z czasem coraz wiêksza inicjatywê przejmuj± mieszkañcy, przynosz± ciasta organizuj± przestrzeñ do wspólnego spêdzania czasu- opowiada dyrektor Ma³gorzata Jezutek. Na peryferiach powraca pomys³ wspólnego ogl±dania telewizji, dzi¶ nie ma ju¿ prawdê mówi±c problemu z dostêpem do telewizji, ale razem jest zdecydowanie przyjemniej i ludzie równie¿ potrafi± to doceniæ. W Cha³upkach w Klubie Karino powsta³a nieformalna grupa Kobiet Aktywnych, panie w wieku 30-50 wspólnie spêdzaj± czas. Z okazji Dnia Kobiet urz±dzi³y Babski Galimatias czyli zabawê taneczn± w stylu lat 20 i 30-stych inicjuj± te¿ inne wydarzenia. – Oczywi¶cie nie mo¿na powiedzieæ, ze w ca³ej Nowej Hucie ludzie s± aktywni i chêtni do dzia³ania. Osi±gniêcie takiego poziomu zaanga¿owania jak w Cha³upkach to proces. W blokowiskach jest zdecydowanie trudniej. Wiele te¿ zale¿y od pracowników ich zaanga¿owania i charyzmy to oni aktywizuj± mieszkañców – podkre¶la Ma³gorzata Jezutek. We wspomnianym ju¿ Klubie Jêdru¶ – rodzice uczestnicz±cy w zajêciach w ramach Klubu Rodziców sami sk³adaj± projekty maj±ce wzbogaciæ ofertê klubu.

Co nieco o ¶rodkach, czyli wróæmy na ziemiê.

Bol±czk± wspó³czesnych placówek kultury s± pieni±dze. – Na przestrzeni tych 25 lat bardzo zmieni³y siê realia w jakich dzia³amy. Nie tylko ludzie s± inni, inna jest równie¿ rzeczywisto¶æ. Kiedy¶ nie do pojêcia by³o ¿eby za zajêcia w o¶rodku kultury kto¶ p³aci³, pieniêdzy na dzia³ania bie¿±ce by³o, mówi±c trywialnie, a¿ nadto. Na przestrzeni lat sytuacja finansowa by³a ró¿na , raz by³o lepiej, raz gorzej, ale jak widaæ uda³o siê utrzymaæ nasza ma³± kulturê Dzi¶ dotacja nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów utrzymania klubów. Musimy sami staraæ siê o ¶rodki na realizacjê wielu dzia³añ – mówi Ma³gorzata Jezutek. – Prawd± te¿ jest, ¿e dawniej nie by³o tak du¿ych kosztów utrzymania. Luksusem by³ stó³ do ping-pogna, czy telewizor – wspomina Anna ¦lêzak, dodaje jednak, ¿e rzeczywi¶cie pieniêdzy nie brakowa³o- Pamiêtam nawet jak Klub Sportowy Branice, dzia³aj±cy w ramach Ludowych Zespo³ów Sportowych- nad którymi piecze sprawowa³ wydzia³ kultury, a mia³ i ma siedzibê w jednym z klubów mia³ stroje lepsze od reprezentacji Polski. Oczywi¶cie ¿eby dostaæ ¶rodki trzeba by³o napisaæ wniosek i to w takiej ilo¶ci kopii, ¿eby jedn± dosta³ ka¿dy cz³onek Komisji Kultury, która przyznawa³a ¶rodki finansowe – a pisa³o siê je na maszynie u¿ywaj±c kalki czyli maksymalnie dwie kopie na raz, ale na realizacjê pomys³ów nie brakowa³o pieniêdzy.

Dzi¶ za wiêkszo¶æ zajêæ w klubach uczestnicy musz± p³aciæ. Pracownicy OK szukaj± dodatkowych funduszy na realizacjê projektów praktycznie wszêdzie, „pukaj±c” do Rad Dzielnic, staraj±c siê o dotacje w Urzêdzie Miasta, pisz±c projekty, startuj±c w konkursach grantowych czy te¿ szukaj±c partnerów do realizacji swoich pomys³ów.

O sprawach du¿ych, czyli nie samymi klubami O¶rodek stoi.

O¶rodek realizuje projekty, które wykraczaj± poza jego klubowo¶æ. W¶ród nich najbardziej chyba kojarzone przez mieszkañców s± koncerty Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. -Nieprzerwanie od 2004 roku cykl cieszy siê nies³abn±cym zainteresowaniem. Zorganizowali¶my ju¿ 46 koncertów. Pomys³odawczyni± nazwy jest prowadz±ca koncerty Lidia Jazgar. Utrzymuj±c formu³ê bezp³atnych koncertów chcemy daæ mieszkañcom Nowej Huty mo¿liwo¶æ wziêcia udzia³u w wyj±tkowym wydarzeniu jakim jest ka¿dy z koncertów. Podobnie jak Lidia Jazgar uwa¿amy, ¿e dlaczego nie tu, dlaczego nie w Nowej Hucie maj± wystêpowaæ arty¶ci „z górnej pó³ki” - mówi Magdalena Smolik kierownik Dzia³u Imprez i Promocji. Koncerty odbywaj± siê w ró¿nych miejscach, w ko¶cio³ach, w plenerze w nowohuckich teatrach. Mniej masow±, ale równie interesuj±c± propozycj± O¶rodka Kultury s± Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich. Ten cykl organizowany jest od 2006 roku. Tu, inaczej ni¿ w przypadku cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! miejsce koncertów jest sta³e; odbywaj± siê w Ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich. – Poprzez ten cykl staramy siê przybli¿aæ mieszkañcom muzykê klasyczn±. Ta muzyka jest trudniejsza, jednak przez lata wydarzenie wypracowa³o sobie wiern± publiczno¶æ. Kiedy po koncercie ludzie zadaj± artystom pytania ci dziwi± siê ich poziomem, nieraz s³yszeli¶my ¿e mamy bardzo wyrobion± publiczno¶æ, mo¿na powiedzieæ, ¿e sami poprzez te koncerty j± wychowali¶my – mówi Magdalena Smolik. Do ka¿dego koncertu z tego cyklu drukowany jest program, podczas jego trwania prowadz±cy przekazuje publiczno¶ci informacje na temat wystêpuj±cych artystów. Naj¶wie¿sz± inicjatyw± O¶rodka jest Nowohucka Akademia Seniora, prowadzona wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjació³ Nowej Huty. Dzia³a nieprzerwanie od 6 lat. W ofercie zajêæ s± m.in.: kursy jêzykowe: angielski, niemiecki, w³oski, zajêcia ruchowe: gimnastyka i joga, kursy artystyczne: rêkodzie³o i rysunek oraz pierwsza pomoc i samoobrona dla pañ. Dwa razy w miesi±cu organizowane s± wyk³ady oraz spotkania z kultur±. Studenci-seniorzy dostaj± indeksy i w systemie roku akademickiego bior± udzia³ w zajêciach. – Najwiêkszym powodzeniem ciesz± siê kursy jêzykowe oraz gimnastyka, z roku na rok ilo¶æ studentów wzrasta, choæ za zajêcia trzeba p³aciæ. Nasi studenci chwal± sobie to, ¿e przyjmujemy ka¿dego. Nie trzeba mieæ wykszta³cenia jak na innych Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Wystarczy mieæ ukoñczone 50 lat – informuje Magdalena Smolik.

Animacja, blisko¶æ, ró¿norodno¶æ czyli zamiast podsumowania.

- Pracuj±c nad strategi± wypracowali¶my trzy has³a Animacja, Blisko¶æ, Ró¿norodno¶æ. Postanowili¶my uczyniæ je naszym mottem. – mówi Ma³gorzata Jezutek. Rzeczywi¶cie dziêki „sieci” klubów O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta jest bardzo blisko mieszkañców. Mo¿na powiedzieæ, ¿e ka¿dy nowohucianin ma zaledwie kilka kroków do jednego z klubów wchodz±cych w sk³ad O¶rodka. Pracownicy klubów staraj± siê animowaæ spo³eczeñstwo poprzez inspirowanie, wspieranie lokalnych inicjatyw, integracje. Wreszcie ró¿norodno¶æ, ta cecha jest chyba dla O¶rodka dominuj±ca. Ka¿dy z klubów realizuje bowiem swój indywidualny plan. W klubie 303 dzia³a grupa cyrkowa, , w Herkulesie mo¿na uple¶æ do¿ynkowy wieniec, w Klubie na os. Zgody dzia³a zespó³ baletowy Gadu³y a w Dukacie teatralny zespó³ Klubowa Grupa Poetica. To naprawdê u³amek tego co dzieje siê w poszczególnych klubach. – Na kwiecieñ zaplanowane mamy 45 imprez, zliczali¶my ostatnio bo przygotowujemy newsletter – mówi Magdalena Smolik kierownik Dzia³u Imprez i Promocji. Ten O¶rodek wykracza poza mury swojej siedziby, ³amie stereotypy nic dziwnego, ¿e nie da siê go zamkn±æ przy pomocy ograniczonej ilo¶ci s³ów. Nawet nie próbujê, zachêcam Czytelników do odwiedzenia jednego z klubów, do poczytania historii O¶rodka na jego stronie, do w³±czenia siê w tworzenie jego historii bo ona, choæ ma ju¿ æwieræ wieku, dopiero siê rozkrêca.
Agnieszka £o¶


Koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” w Muzeum Lotnictwa w Czy¿ynach. Fot. AG Studio G. Wawrzonek
Przed nami... 21. NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Ju¿ po raz 21. O¶rodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida organizuje Nowohuck± Wiosnê Muzyczn±, która odbêdzie siê w dniach od 9 do 22 maja 2016 r.

W czasie tegorocznej edycji bêdzie mo¿na wybieraæ w¶ród wielu gatunków i klimatów muzycznych, a tak¿e wydarzeñ, które dope³ni± program 21. ods³ony festiwalu. W¶ród projektów, które zagoszcz± w maju w najwiêkszej dzielnicy Krakowa znajduj± siê: Mag Balay z go¶cinnym udzia³em pianisty Micha³a Wierby oraz poruszaj±cego siê w klimatach muzyki elektronicznej, trip-hopowej i indie-pop perkusisty Szymona Piotrowskiego, zespó³ Off Record graj±cy gypsy jazz i flamenco, a tak¿e Neal Cassady wraz z muzykami The Fabulous Ensemble prezentuj±cy klimaty bliskie mrocznemu country, hard rockowi i dark folkowi. Nie zabraknie tak¿e widowiskowych koncertów orkiestrowych. W¶ród nich mo¿na wyró¿niæ: Koncerty Mistrzejowickie, na którym wyst±pi±: Orkiestra Symfoniczna i Chór Krakowska M³oda Filharmonia Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M Kar³owicza oraz Chór Kameralny Salt Singers z Bochni, a tak¿e Cracow Improvisers Orchestra, której go¶cinnie bêdzie dyrygowa³ Patryk Zakrocki. W czasie festiwalu odbêdzie siê te¿ wiele ciekawych wydarzeñ towarzysz±cych m.in. wystawy, warsztaty, spacer d¼wiêkowy po Nowej Hucie, projekcje popularnych filmów muzycznych w Kinie Sfinks, jam session w klimacie dubowym oraz imprez klubowych w tym tak¿e z udzia³em DJ (Kalepusz Crew). Do udzia³u w tegorocznej edycji Wiosny Muzycznej organizator zaprosi³ partnerów prowadz±cych znane miejsca w Nowej Hucie, w których odbêdzie siê czê¶æ wydarzeñ, a tak¿e „after paty” po koncertach. S± to C-2 Po³udnie Cafe, Klub Kombinator oraz Klubokawiarnia Ludowa. Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstêp wolny! G³ównym partnerem festiwalu jest Rada Dzielnicy XIII – Nowa Huta.

W¶ród wydarzeñ w najbli¿szym tygodniu znajd± siê:

Koncerty: 11 V, godz. 19.00, O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kl±twy – interpretacja muzyczna wierszy Cypriana Norwida. Koncert zespo³u w sk³adzie: Mateusz Kluza – vocal, kompozycje, fortepian, Adrian Górka – gitara, Pawe³ Wyszo³ek – kontrabas, Szymon Madej – perkusja; 12 V, godz. 20.00, C-2 Po³udnie Cafe / os. Górali 5, DUB JAM SESSION – Odbiornik Live. Michele Cuscito – wokal, Kacper Ivo Matuszewski – perkusja, Rafa³ Kukie³ko – bass, Grzegorz Kosowski – gitara, Borys Dubiañski – dub in¿ynier.

Wydarzenia towarzysz±ce: 9 V, godz. 19.00, OKN, os. Górali 5, Obrazy – norwidowski spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu grupy teatralnej ARS TE, w re¿yserii Aleksandry Kowalczyk, perkusja – Antonis Skolias; 10 V, godz. 17.00, Galeria OKN, Fajerki – wycinanka krakowska” Agaty Seweryn. Otwarciu wystawy towarzyszyæ bêdzie muzyka ludowa w wykonaniu Wojciecha i Marcina Karwatów; 12 V, godz. 17.30, ARTzona, os. Górali 4, Ma³a ARTzona – Bajkowisko. Czytanie bajek z projektora z muzyk± na ¿ywo: Patryk Zakrocki – altówka.

Muzyczne warsztaty dla mam z ma³ymi dzieæmi: 10 V, godz. 15.30-16.20, ARTzona, Do-Re-Mamy. Spotkania muzyczne dla kobiet z ma³ymi dzieæmi, Prowadzenie Irina Utienkowa-Sza³apak. O kolejnych wydarzeniach 21. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej przeczytacie w nastêpnym numerze „G³osu”.
(f)

CHC¡ – MOG¡ - POTRAFI¡
Od fanpejd¿a do realu, czyli o projekcie spo³ecznym Chcê-Mogê-Potrafiê. Aktywni 60+ realizowanym przy wsparciu Teatru £a¼nia Nowa i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wystartowali¶my. Mamy swoich fanów na fanpejd¿u https://www.facebook.com/chcemogepotrafie/ (przekroczyli¶my 200), t± drog± informujemy o naszych dzia³aniach, rekrutujemy, opisujemy, komunikujemy siê. Nasi uczestnicy to Aktywni60+, którzy korzystaj± z portalu spo³eczno¶ciowego. To wyró¿nia nasz projekt. Jest on ró¿norodny, ciekawy, ambitny, zdecydowanie inny od oferowanych dla tej grupy wiekowej. Do³±cz do nas! Nie zwlekaj.
Wszystkie dzia³ania s± bezp³atne, odbywaj± siê w mi³ej atmosferze i adresowane s± do tych, którzy chc± zrobiæ co¶ niestandardowego, czyli np. domek dla miejskich pszczó³. A trzy takie domki zbudowali¶my we czwartek 21 kwietnia w warsztacie Fundacji Nowe Centrum na os. Zielonym 22 (dziêkujemy Fundacji za udostêpnienie miejsca). Wystarczy³o trochê ³odyg, bambusowych rurek, kawa³ek drewna, nieco czasu i dobrych chêci – i ju¿! Takim niewielkim nak³adem si³ Aktywni 60+ z Nowej Huty przyczynili siê do ocalenia gatunku ludzkiego buduj±c domki dla pszczó³ murarek, które ¿yj± i pracuj± w mie¶cie. Niewielki wysi³ek dla arcywa¿nej sprawy. A przy tym wszystkim uczenie siê od siebie. Pszczele domki zostan± zamontowane na os. Handlowym i Szkolnym oraz nad Zalewem Nowohuckim. Zadbali¶my równie¿ o poprawienie wygl±du siedmiu donic miêdzy pl. Centralnym a Nowohuckim Centrum Kultury, które wype³nili¶my nasadzeniami. Dziêkujemy prezesowi Zdzis³awowi Walusiowi i p. £ukaszowi Wo¼niakowi z Rodzinnego Ogrodu Dzia³kowego "Wis³a" za przekazanie sadzonek i wszelk± pomoc merytoryczn±.
Za nami te¿ kreatywny i rozwojowy warsztat „MAPY MARZEÑ”, gdy¿ aby móc co¶ razem zrobiæ, najpierw trzeba siê trochê poznaæ. W realu, przy rozmowie, przy opowiadaniu sobie o swoich marzenia, zasadach ¿yciowych i warto¶ciach, które nam towarzysz±. Zajêcia poprowadzi³a Kasia Habowska - zawodowo od 13 lat w korporacji, pe³ni te¿ funkcje coacha wewnêtrznego, prywatnie coach kobiet, które pragn± od ¿ycia czego¶ wiêcej! Ponadto mama, ¿ona, kumpela, blogerka (znajdziecie j± tu: www.wszystkomozliwe.pl i tu www.osobyzasoby.pl). Zwi±zana z Now± Hut± od urodzenia, dzia³a lokalnie - my¶li globalnie.
Z kolei 12 kwietnia mieli¶my przyjemno¶æ go¶ciæ panie, które chcia³y dowiedzieæ siê czego¶ wiêcej na temat budowania piêknego stylu i dobierania kolorów oraz fasonów ubrañ do swojej sylwetki i typu urody. Warsztaty poprowadzi³a nowohucianka Joanna Tor-Gazda, projektantka ubioru i kapeluszy, autorka poradników i konsultantka ds. wizerunku, za³o¿ycielka marki dostrajanie.pl. Wed³ug Joasi „Nowa Huta to wprawdzie nie Nowy Jork, ale potencja³ twórczy jej mieszkañców budzi siê na wiosnê. Tworzyæ mo¿na obrazy, muzykê, spektakl, powie¶æ lub po prostu w³asny styl ubierania. Ubranie jest narzêdziem komunikacji za po¶rednictwem, którego mo¿emy powiedzieæ kim jeste¶my, co nas interesuje, a nawet jakie s± nasze warto¶ci. Poprzez odpowiedni strój mo¿emy przekazaæ szacunek, rado¶æ, optymizm lub stworzyæ dystans, zbudowaæ mur miêdzy nami a reszt± ¶wiata. Ka¿dy ma swój styl, ale nie ka¿dy buduje go ¶wiadomie”.
Podczas trzygodzinnego spotkania uczestniczki mia³y okazjê nie tylko zainspirowaæ siê przyk³adami stylowych rówie¶niczek, ale tak¿e porozmawiaæ na temat trudno¶ci zwi±zanych z wybieraniem odpowiednich ubrañ i dodatków, na które napotykaj± w codziennym ¿yciu. Rozmowy przeplatane by³y praktycznymi æwiczeniami. Ka¿da z pañ pozna³a typ swojej sylwetki oraz otrzyma³a wskazówki jakie kolory i fasony ubrañ najlepiej podkre¶l± jej atuty. Panie bardzo aktywnie uczestniczy³y w zadaniach oraz szczerze dzieli³y siê swoimi przemy¶leniami.
Jak chcia³yby wygl±daæ Panie po 60tce? M³odo, ¶wie¿o, elegancko a przy tym wygodnie. Chc±, aby ubrania dla kobiet dojrza³ych nie dodawa³y im lat, ale te¿ nie chc± wygl±daæ jak nastolatki. Dziêki obecno¶ci Marty Krypel w³a¶cicielki i pomys³odawczyni marki Bozzolo.pl, panie mog³y przymierzyæ wyj±tkowe, wygodne i stworzone z polskich bezpiecznych dzianin bluzy, marynarki i p³aszcze. Ide± firmy Bozzolo jest tworzenie ubrañ w zgodzie z zasadami ruchu Slow Fashion, dlatego w³a¶cicielka z uwag± wybiera dzianiny z atestami oraz wspó³pracuje z lokalnymi szwalniami respektuj±cymi prawo cz³owieka do pracy w godnych warunkach. Ubrania tworzone z pasj± dla ludzi ¿yj±cych z pasj± i dbaj±cych nie tylko o swój wizerunek, ale równie¿ o ¶rodowisko oraz innych ludzi cieszy³y siê du¿ym zainteresowaniem uczestniczek. Dziêki atrakcyjnym nadrukom koszulek produkowanych tak¿e w Polsce z polskich dzianin przez firmê Unicut, panie zobaczy³y, ¿e si³a tkwi w szczegó³ach. Kobiecy dekolt w serek oraz pó³okr±g³e wykoñczenie do³u koszulek nadaje zwyk³emu T-shirtowi kobiecego charakteru i jest ¶wietn± baz± pod marynarkê, bluzê czy sweter. Kolorowe nadruki nie s± zarezerwowane tylko dla m³odych o ile nie s± zbyt krzykliwe i nios± za sob± wiêcej ni¿ tylko logo marki.
Jedna z uczestniczek warsztatów napisa³a na fanpejd¿u, ¿e „to spotkanie potrzebne by³o przede wszystkim mnie. Pani Joanna dedykuj±c mi swoj± ksi±¿kê wpisem "piêknej Pani Jadwidze" doda³a mi pewno¶ci siebie i sprawi³a, ¿e idê ulic± u¶miechniêta. Jak tak± osobê zobaczycie to znaczy, ¿e to jestem JA”. Bardzo nas ciesz± takie komentarze.
Za nami a¿ trzy spacery fotograficzne w tym jeden rowerowy, podczas których Aktywni60+ wykonali zdjêcia na konkurs na wiosenne zdjêcia £±k Nowohuckich og³oszony przez kawiarniê £ancafe, os. Centrum E 25.
Raz w miesi±cu umawiamy siê i wspólnie idziemy na spektaklu do Teatru £a¼nia Nowa na os. Szkolnym 25. Ponadto odby³y siê warsztaty z asertywno¶ci, podczas których Aktywni 60+ dowiedzieli siê, jak zgrabnie mówiæ „NIE”, by nie poddawaæ siê naciskom i manipulacjom, a przy tym swobodnie wyra¿aæ w³asne my¶li, uczucia, pragnienia. Spotkanie poprowadzi³a coach Monika Gil specjalizuj±ca siê w relacjach z samym sob± i drugim cz³owiekiem. W komentarzach uczestników powtarza³y siê opiniê, ¿e zajêcia by³y niezwykle ciekawe. Gratulowano nam prowadz±cej i atmosfery jak± wytwarzamy. I vice versa, co prowadz±ca wyrazi³a w po¶cie: „Us³ysza³am wiele ciekawych historii, pozna³am wspania³ych ludzi, aktywnych mimo 60+. To spotkanie zapadnie w mej pamiêci, zw³aszcza Wasza chêæ dzielenia siê swoim do¶wiadczeniem i bycia w relacji z drugim cz³owiekiem, relacji prawdziwej nie wirtualnej...Dziêkujê, to by³ bardzo udany wieczór, ¿a³ujê ¿e nasz wspólny czas min±³ tak szybko”.
Mo¿na siê do³±czyæ do naszych dzia³añ w ka¿dej chwili, gdy¿ przed nami wiele aktrakcji. Szczegó³owe informacje na fanpejd¿u https://www.facebook.com/chcemogepotrafie/ lub u koordynatorki projektu Ma³gorzaty Szymczyk-Karnasiewicz (tel. 510 132 999).
(mk)

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w Nowej Hucie – CZAS NA DZIA£ANIE
Spotkanie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego (20 bm) z mieszkañcami Nowej Huty trwa³o niewiele ponad 40 minut. Przybyli na spotkanie do sali teatralnej budynku S, dawnej siedziby dyrekcji krakowskiej huty powitali go gor±cymi oklaskami, ale czy na koniec wyszli usatysfakcjonowani?
- Czas na mówienie siê skoñczy³, dzisiaj jest czas na realizacjê… powiedzia³ towarzysz±cy ministrowi rozwoju wojewoda Józef Pilch. Wojewoda otrzyma³ oklaski sali, ale z ust wicepremiera nie pad³y w sprawie przysz³o¶ci Nowej Huty ¿adne konkrety.
50 lat po
- Tu, w Nowej Hucie, jak w pigu³ce, widaæ problemy, przed którymi stoimy. Po epoce gwa³townego rozwoju, industrializacji, powstawania wielkich skupisk ludzkich dzi¶, w ¶rodku XXI wieku musimy na nowo dla takich miejsc szukaæ ¶cie¿ek rozwoju. Jednak mechanizmy dotychczasowe nie bardzo mog± s³u¿yæ przysz³o¶ci. Nie mo¿emy w nieskoñczono¶æ liczyæ na ¶rodki unijne, coraz trudniej liczyæ na nieponoszenie kosztów emisji CO2, jak te¿ nie bardzo mo¿emy zwiêkszaæ deficyt bud¿etowy - mówi³ wicepremier.
Jakie zatem maj± byæ te nowe mechanizmy rozwoju? Z jednej strony mo¿na do nich zaliczyæ wspó³pracê miedzy nauk± a biznesem, zwiêkszaj±c± innowacyjno¶æ gospodarki, ale z drugiej strony - zmianê koncepcji i sposobu zagospodarowania takich obszarów, jak Nowa Huta czyli miejsc, które wype³ni³y i pe³ni± wa¿n± role z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, a dzi¶ poszukuj± dla siebie nowego miejsca i staj± przed ogromem wyznañ.
- To ma byæ to odpowiedzialny rozwój, nieoparty o system „polaryzacyjno-dyfuzyjny”, który oznacza dbanie o Kraków, a Nowa Huta „niech siê rozwija niejako przy okazji”. Nasz model, jest oparty o zrównowa¿ony rozwój i bardziej solidarny rozwój regionalny. Tak rozumiem w³a¶nie wsparcie dla Nowej Huty i nie chodzi tylko o wsparcie finansowe – podkre¶li³ M. Morawiecki.
Kolejne 50 lat dla Nowej Huty musi byæ ewidentnie innych ni¿ ostatnie 50. Nowa Huta bêdzie pozytywnym laboratorium, gdzie bêdziemy w stanie przyci±gn±æ kapita³, by dzielnica ¿y³a nowoczesnymi, lepiej p³atnymi miejscami pracy. Dla nas punktem odniesienia jest ¶rednia unijna i za 15 lat j± osi±gniemy. To jeden z wa¿nych elementów rozwoju – zapowiedzia³ minister.
- Ze wspó³w³a¶cicielami terenu mo¿emy pracowaæ i stworzyæ co¶ nowego. Jeste¶my gotowi by budynki dawnej dyrekcji huty zosta³y przekazane spó³ce, która zosta³a utworzona. (Nowe Centrum Administracyjne - dop. red). Pokazujemy, ¿e chcemy tu inwestowaæ i chcemy wsparcia rz±dowego, by ta gospodarka tu siê rozwija³a. Ten projekt jest dla nas niezmiernie wa¿ny - w³±czy³ siê wojewoda Józef Pilch.
- Staramy siê zaktywizowaæ mocno te rozmowy. Owszem, bêdzie potrzebna jeszcze obiektywna wycena, by mieæ przekonanie ¿ transakcja jest uczciwa. „W miarê szybko”, ale bez wskazywania terminów, bêdziemy starali siê tê wycenê przedstawiæ – dopowiedzia³ minister.
Ból g³owy wicepremiera
- ¯ywiê nadziejê, ¿e pan przyjecha³ pomóc. Huta dzi¶ zmniejszy³a produkcjê z 7 mln ton stali do miliona. Do wykorzystania dzisiaj pozosta³a uwolniona z produkcji czê¶æ maj±tku i terenu. Od lat czekamy, by mo¿na co¶ z tym zrobiæ. Propozycja, która pad³a mo¿e byæ realna, gdy bêdzie wsparcie rz±du. Czy do koñca roku mo¿emy mieæ nadziejê, ¿e bêdzie to wsparcie rz±du w obronie miejsc pracy?- pyta³ wicepremiera przewodnicz±cy hutniczej „Solidarno¶ci” W³adys³aw Kielian.
Ale tu konkretna odpowied¼ nie pad³a. Wicepremier t³umaczy³, ¿e rz±d odziedziczy³ wysoki deficyt bud¿etowy, co zmusza do oszczêdnego gospodarowania ¶rodkami.
- Moim zadaniem jest rewitalizacja biznesowa: zbudowanie parku technologicznego przygotowanie infrastruktury, w oparciu o ¶rodki europejskie. Mamy „ból g³owy” codziennie z agencjami reitingowymi, które bior± nas w kleszcze, je¶li nie zaoszczêdzimy. Za sze¶æ dwana¶cie miesiêcy bêdê odwa¿niejszy, by w tej sprawie co¶ powiedzieæ – skonkludowa³ M. Morawiecki.
20 kwietnia czasu na zadawanie pytañ premierowi nie by³o wiele. W¶ród wa¿nych dla naszej dzielnicy by³o to, o przysz³o¶æ zawodowego szkolnictwa. W Nowej Hucie kiedy¶ szkolnictwo zawodowe tworzy³o sieæ placówek.
- Chcemy odbudowaæ szkolnictwo zawodowe. Uwa¿am, ¿e za³o¿enie, i¿ nie przemys³ bêdzie siê liczy³ tylko us³ugi, okaza³o siê b³êdne. Dzi¶ tych zamkniêtych w poprzednich latach szkó³ brakuje. Minister edukacji zapowiedzia³a, ¿e w czerwcu wspólnie og³osimy i przedstawimy program odbudowy szkolnictwa zawodowego, w systemie podobnym do austriacko-niemieckiego, dualnego, w bezpo¶rednim s±siedztwie miejsca pracy – powiedzia³ M. Morawiecki.
Z sali pad³o pytanie, kiedy powstanie raport o stanie pañstwa. Dlaczego nie ma materia³ów informacyjnych o dzia³aniach rz±du, a komunikacja miedzy elektoratem Prawa i Sprawiedliwo¶ci, a pañstwem jest s³aba …
- Poszczególne reporty powstaj±, ale wola³bym by nas rozliczano z tego, co zrobimy, a nie z tego co rozliczymy, pomin±wszy sprawy aferalne. Dzi¶ musimy skoncentrowaæ siê na przysz³o¶ci. Co do komunikacji przyjmujê tê krytyczn± uwagê - powinni¶my lepiej w naszym ministerstwie i gdzie indziej prezentowaæ to, co chcemy robiæ… - przyzna³ M. Morawiecki.
Wicepremier zapowiedzia³ te¿ uproszczenia biurokratyczne dla ma³ego i ¶redniego biznesu: - Mam nadziejê ze w koñcu tego roku bêdzie pro¶ciej, ³atwiej i mniej obci±¿eñ biurokratycznych
- Kraków to jedno z szybciej siê rozwijaj±cych siê polskich miast. Bezrobocie w Krakowie wynosi 6 proc., (w Nowej Hucie – 16). W Krakowie dzi¶ przemys³u jest mniej. W naszych rozmowach zachêcamy inwestorów do zainwestowania w Krakowie. ¯yczy³bym sobie by by³o wiêcej przemys³owych, industrialnych inwestycji w Krakowie i mam nadziejê, ¿e ze dwa, trzy lata tak bêdzie – mówi³ wicepremier, który przed spotkaniem w sali teatralnej rozmawia³ z przedstawicielami krakowskich uczelni i krakowskiego biznesu, a tak¿e przedstawicielami w³a¶ciciela krakowskiej huty.
(red)

„Arabeska” z Korczaka ma 25 lat
Æwieræ stulecia to szacowny wiek. W 2016 r. zespó³ tañca klasycznego o wdziêczniej nazwie „Arabeska” dzia³aj±cy w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie koñczy 25-lat. 14-go kwietnia w MDK odby³ siê koncert jubileuszowy.
Podczas wystêpu zaprezentowa³y siê obecnie tañcz±ce w zespole baletnice, których liczba pomimo up³ywu lat nie maleje. – W „Arabesce tañczy ok. 50 dziewczyn. Balet jest nadal popularny, mo¿na rzec, ¿e w ostatnim czasie sta³ siê modny – mówi Swiet³ana Olszak, choreograf i instruktor zespo³u. Dziewczêta w wieku 5-12 lat tañcz± trzy razy w tygodniu, w trzech grupach wiekowych.
To ju¿ kolejna generacja baletnic w MDK. Najm³odsze z dziewcz±t przyprowadzaj± mamy, które w „Arabesce” stawia³y swe pierwsze baletowe kroki jeszcze na os. Z³otej Jesieni, gdzie MDK przed kilkunastu laty mia³ sw± siedzibê.
- Sukces 25-lecia istnienia zespo³u mo¿na by³o osi±gn±æ z powodu ci±g³ego zainteresowania lekcjami baletu przez nowohuckie dzieci i m³odzie¿ oraz dziêki znakomitej wspó³pracy z kadr± MDK, a w szczególno¶ci z Pani± dyrektor, Monik± Modrzejewsk±, która przez ca³y ten czas objê³a troskliw± opiek± „Arabeskê”, nie szczêdzi³a czasu, starañ i ¶rodków by zespó³ móg³ dzia³aæ i siê rozwijaæ – zaznacza Swiet³ana Olszak.
Koncert by³ jednym z kilku planowanych wystêpów. „Arabeska” jak co roku zatañczy na Spotkaniach Bieñczyckich – imprezie dzielnicy XVI, we¼mie udzia³ w dorocznym koncercie absolwentów MDK oraz wyjedzie na Wojewódzki Festiwal Zespo³ów Artystycznych do Nowego S±czu, gdzie „Arabeska” wielokrotnie zdobywa³a nagrody.
Klaudia Skrê¿yna
LEKCJA BOTANIKI… W LASKU MOGILSKIM
Fundacja EcoTravel zaprosi³a dzieci wraz z rodzicami na wyj±tkowe wydarzenie. EduOgnisko by³o po³±czeniem edukacji, rekreacji i integracji. Z propozycji skorzysta³o kilkadziesi±t osób. Najaktywniejszym uda³o siê rozpoznaæ a¿ 10 gatunków kwiatów rosn±cych w Lasku Mogilskim. Udzia³ w wydarzeniu by³ bezp³atny.
- Pomys³ na EduOgniska zrodzi³ siê niedawno. Chcia³em po³±czyæ lekcjê w terenie i edukacjê ekologiczn± z czymœ co ³±czy nas doros³ych i dzieci - a nic tak nie ³±czy jak ognisko - mówi Marcin Pawlik, prowadz±cy zajêcia i za³o¿yciel Fundacji EcoTravel. Uda³o siê! Pomys³ okaza³ siê strza³em w dziesi±tkê. W niedzielê 17 kwietnia grupa uczestników EduOgniska wyruszy³a do Lasku Mogilskiego na odkrywanie wiosennych ro¶lin runa le¶nego.
Pierwsza czê¶æ imprezy mia³a charakter edukacyjny. Uczestnicy otrzymali materia³y w¶ród których znajdowa³y siê klucze do rozpoznawania ro¶lin. Forma lekcji w terenie polega³a na wspólnej pracy dzieci i ich opiekunów, zwróceniu uwagi na szczegó³y wyró¿niaj±ce osobne cechy poszczególnych gatunków dziêki którym mo¿na ³atwo oznaczyæ gatunek obserwowanej ro¶liny. Dzieci liczy³y, oznacza³y i szkicowa³y, a opiekunowie pomagali przy kartach od klucza. Druga czê¶æ spotkani odby³a siê w Rodzinnym Ogrodzie Dzia³kowym "Wis³a" znajduj±cym siê dok³adnie po drugiej stronie wa³u rzecznego ci±gn±cego siê wzd³u¿ Mogilskiego Lasku. Po krótkim spacerze grupa odkrywców le¶nych ro¶lin wesz³a do ogrodu i d³ug± alejk± podziwiaj±c rozkwiecone dzia³ki dosz³a do miejsca ogniska. Tutaj czeka³a na wszystkich herbatka, palenisko, grill i dodatkowe atrakcje zorganizowane przez zarz±d ogrodu dzia³kowego. Dzieci mia³y okazjê odrobinê poznaæ ¿ycie dzia³kowicza- sia³y ró¿ne kwiaty i warzywa oraz sadzi³y ro¶liny cebulowe do donic, które mog³y zabraæ ze sob± do domu. Rodzice mogli w tym czasie stan±æ przy ognisku i spokojnie upiec kie³baski, które ka¿dy z uczestników przyniós³ ze sob±. Zarz±d Ogrodu Dzia³kowego zadba³ natomiast o s³odki poczêstunek dla najm³odszych i herbatkê dla wszystkich by³y równie¿ konkursy z nagrodami. Uczestnicy dzielili siê zdobyt± podczas pierwszej czê¶ci spotkania wiedz± nt. ro¶lin wystêpuj±cych w Lasku Mogilskim. Okaza³o siê, ¿e najbardziej spostrzegawczy odkrywcy znale¼li i rozpoznali w lasku a¿ 10 ró¿nych gatunków ro¶lin.
- To pierwsze nasze EduOgnisko - mówi Marcin Pawlik - ale ju¿ wiem, ¿e nie ostatnie bo na takich jak to spotkaniach z przyrod± rosn± chêci a pomys³y przychodz± same do g³owy.
(a³)

MISTRZEJOWICKIE HONORY
W ubieg³y czwartek, 7 kwietnia w Mistrzejowicach odby³a siê tradycyjna Msza ¶w. w intencji Ojczyzny. Tym razem modlitewne spotkanie mia³o charakter szczególny, gdy¿ po zakoñczeniu nabo¿eñstwa kilku duchownych oraz grupa dzia³aczy opozycyjnych otrzyma³a wysokie odznaczenie pañstwowe za zas³ugi w dzia³alno¶ci na rzecz niepodleg³o¶ci i suwerenno¶ci Polski oraz respektowania praw cz³owieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Na uroczysto¶æ przybyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, minister Wojciech Kolarski i Zofia Romaszewska, przewodnicz±cy NSZZ „Solidarno¶æ” Regionu Ma³opolska Wojciech Grzeszek, ma³opolska kurator o¶wiaty Barbara Nowak, dyrektor krakowskiego oddzia³u IPN Marek Lasota, poczty sztandarowe oraz wspó³pracownicy ks. Kazimierza Jancarza z lat stanu wojennego.
Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali ks. Kazimierz Wójciak (obecnie pracuj±cy na Ukrainie) oraz Grzegorz Kowalski. Krzy¿ Wolno¶ci i Solidarno¶ci otrzymali m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zbigniew Galicki, Jacek Smagowicz i ks. Józef £uszczek, a po¶miertnie odznaczeni zostali nim m.in.: ks. Kazimierz Jancarz, ks. Adolf Chojnacki oraz Kazimierz Fugiel. Przed wrêczeniem odznaczeñ okoliczno¶ciowe przes³anie prezydenta RP Andrzeja Dudy odczyta³a Zofia Romaszewska.
(f)

Fot. Andrzej Kalinowski


Lista odznaczonych

Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Grzegorz KOWALSKI, Ksi±dz Kazimierz WÓJCIAK

Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Kazimierz KORABIÑSKI, Marzena KUBIN

Krzy¿em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Barbara KOGUT, Miko³aj PARZELSKI, Sylwester STASZEWSKI

Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci
Ryszard BU£AT, Ma³gorzata FEILL-URBAÑCZYK, Zbigniew GALICKI, Renata GRZYBCZAK, Adam JAKUBOWSKI, Stanis³aw KUSEK, ksi±dz Józef £USZCZEK, Jacek MAREK, Edward NIEMIEC, Antoni PIEKA£KIEWICZ, Izydor ROMANIK, Jacek SMAGOWICZ, Barbara SZEWCZYK, Andrzej SZEWCZYK, ksi±dz Tadeusz ISAKOWICZ-ZALESKI

Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci odznaczeni po¶miertnie
ksi±dz Adolf CHOJNACKI, Kazimierz FUGIEL, ksi±dz Kazimierz JANCARZ, Zofia KAMIÑSKA, Franciszek URBAÑCZYK.
„Krakowiaki” przejecha³y milion kilometrów
„Krakowiaki” maj± ju¿ za sob± milion przejechanych kilometrów po krakowskich torowiskach. Taki dystans pokona³o ³±cznie 36 nowych tramwajów od pocz±tku eksploatacji do 7 kwietnia 2016 roku. Przypomnijmy, ¿e pierwszy „Krakowiak” zacz±³ woziæ pasa¿erów w niedzielê, 30 sierpnia 2015 roku. Ostatni wagon wyprodukowany w bydgoskiej fabryce PESA SA zosta³ dostarczony we wtorek rano, 29 grudnia 2015 roku. Niskopod³ogowe „Krakowiaki” kursuj± na linii nr 4 z Bronowic Ma³ych do Wzgórz Krzes³awickich, gdzie zast±pi³y wysokopod³ogowe wagony 105N oraz na linii nr 50 (z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki) i linii nr 52 (z Czerwonych Maków do Os. Piastów). Warto podkre¶liæ, ¿e „Krakowiaki” zosta³y przygotowane specjalnie dla Krakowa. Maj± d³ugo¶æ prawie 43 metrów i mog± jednorazowo przewie¼æ ok. 300 pasa¿erów. Posiadaj± klimatyzacjê, nowoczesny system informacji pasa¿erskiej, monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zap³acimy monetami i kart± p³atnicz±. Tramwaje zosta³y tak¿e wyposa¿one w specjaln± platformê, która u³atwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepe³nosprawnym poruszaj±cym siê na wózkach. Dla pasa¿erów w ¶rodku wagonów zosta³y przygotowane miejsca na rowery, baga¿ oraz specjalne miejsce, gdzie dziêki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym mog± do³adowaæ swoje telefony i inne urz±dzenia mobilne.
(mp)

Koncertowa lekcja nadziei
W ¶rodowy wieczór, 6 kwietnia, w Teatrze £a¼nia Nowa, mia³ miejsce 46. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Koncert wyj±tkowy z dwóch wzglêdów. Oprócz piêknej muzyki widzowie wys³uchaæ mogli ¶wiadectwa artystki niezwyk³ej – Moniki Kuszyñskiej, dla której wypadek nie sta³ siê koñcem kariery, a pocz±tkiem nowego – jak sama mówi – drugiego ¿ycia.
Dodatkowo koncert by³ czê¶ci± akcji Pola Nadziei, a podczas jego trwania wolontariusze Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie kwestowali na rzecz podopiecznych. Dla nich, podobnie jak dla artystki, nadzieja to nie tylko s³owo-slogan, ale postawa, któr± warto zachowywaæ w ka¿dej chwili. Koncert poprowadzi³a dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie? - Lidia Jazgar, która wraz z dr Paw³em Skowronkiem – wiceprezesem zarz±du Towarzystwa Przyjació³ Chorych Hospicjum im. ¶w. £azarza powita³a przyby³ych go¶ci.
Na scenie teatru wyst±pi³a Monika Kuszyñska wraz z instrumentalistami - saksofonist± Kub± Raczyñskim i Rafa³em Stêpniem – graj±cym na instrumencie klawiszowym. W¶ród prezentowanych utworów znalaz³y siê zarówno te z solowej p³yty wokalistki pt. Ocalona, m.in. Moje Anio³y na ziemi, Ocaleni, Nowa rodzê siê, S³abo¶æ jest si³±, jak i utwór, z którym Monika reprezentowa³a Polskê w zesz³orocznej edycji konkursu Eurowizji Obud¼ siê i ¿yj. Artystka wykona³a tak¿e energetyczny Maj, utwór znany jeszcze z czasów wspó³pracy artystki z zespo³em Varius Manx.
Jak ju¿ na pocz±tku zaznaczy³a sama artystka, ¶piewa o tym co dla niej wa¿ne, o tym co na nowo odkrywa w swoim ¿yciu po tym, czego do¶wiadczy³a i do¶wiadcza na co dzieñ. Dlatego tak wiele z jej utworów mówi o sile, któr± cz³owiek mo¿e odnale¼æ w sobie, o tkwi±cych w nas pok³adach energii, które trzeba uruchomiæ, by przetrwaæ trudniejszy czas. Szczególnie mo¿liwe jest to kiedy s± obok nas bliskie osoby, które wokalistka nazywa Anio³ami na ziemi. Muzyka to dla niej tak¿e mo¿liwo¶æ ¶piewania o mi³o¶ci, która po wypadku na nowo zago¶ci³a w jej ¿yciu. Koncert by³ tak¿e lekcj± poszukiwania powodów do wdziêczno¶ci, których czêsto nie dostrzegamy, a których mamy tak wiele.
Zgromadzona publiczno¶æ zgotowa³a artystce owacje na stoj±co. Wraz z zespo³em widzowie wykonali na zakoñczenie utwór Tolerancja. Przez prawie godzinê po koncercie Monika by³a dostêpna dla fanów, rozmawia³a, rozdawa³a autografy, pozowa³a do zdjêæ.
Organizatorzy koncertu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty oraz Hospicjum im. ¶w. £azarza sk³adaj± serdeczne podziêkowania sponsorom i partnerom, dziêki którym mo¿liwa by³a realizacja koncertu. Byli nimi: EDF Polska S.A., Ma³opolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Kraków Airport, LOTTO, Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A., Szko³a Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej, Teatr £a¼nia Nowa, Agencja artystyczna Art. Blue oraz Concept Music Art. Podziêkowania kierowane s± równie¿ do mediów, które objê³y koncert swoim patronatem: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski oraz G³os Tygodnik Nowohucki. Partnerami Pól Nadziei byli BP oraz Leyko.
(f)


Fot. AG Studio G. Wawrzonek
List otwarty w sprawie Centrum Administracyjnego Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, Kraków, 5 kwietnia 2016 r.
Centrum Administracyjne Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, zwane tak¿e „Pa³acami Do¿ów” lub „Watykanami”, wybudowane zosta³o w latach 1950-1955 wed³ug projektu Marty Ingarden, Janusza Ingardena oraz Janusza Ballenstedta. Za projekt wnêtrz odpowiada³ zespó³ kierowany przez Mariana Sigmunda. W sk³ad za³o¿enia wchodz± bli¼niacze budynki S i Z, których wa¿nym i cennym elementem s± bogato zdobione elewacje i wnêtrza, a tak¿e specjalnie projektowane wyposa¿enie oraz wystrój. Pod budynkami zlokalizowane s± obiekty zwi±zane z Obron± Cywiln± Kombinatu: zachowane stanowisko dowodzenia oraz schron.
Budynki Centrum Administracyjnego Kombinatu s± istotnym elementem za³o¿enia urbanistycznego oraz architektonicznego Nowej Huty i stanowi± jeden z najwa¿niejszych przyk³adów stylu realizmu socjalistycznego na terenie Krakowa - jako takie posiadaj± istotne znaczenie dla dziejów spo³eczno-kulturowych miasta i ca³ej Polski. Warto¶æ artystyczna, historyczna i naukowa tego dziedzictwa jest trudna do przecenienia, dlatego tak wa¿na jest jego rewitalizacja i ochrona w formach przewidzianych przez Ustawê o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Przestrzeñ budynków Z i S posiada ogromny potencja³ i mo¿e pe³niæ istotne funkcje u¿ytkowe, spo³eczne, kulturalne, a tak¿e turystyczne. Przejêcie budynków przez Skarb Pañstwa daje niepowtarzaln± okazjê do podjêcia stosownych dzia³añ w tym zakresie. Wierzymy, ¿e mo¿liwy jest remont, dostosowanie do wspó³czesnych potrzeb i znalezienie nowej funkcji dla tak cennych obiektów z poszanowaniem tkanki zabytkowej, szczególnie za¶ detali i wyposa¿enia. Uwa¿amy, ¿e dla osi±gniêcia tego celu konieczne jest doprowadzenie do nadania budynkom publicznej formy w³asno¶ci oraz objêcie ich nale¿yt± i skuteczn± opiek±.
Bior±c pod uwagê, ¿e jest to ostatnie miejsce tej skali i klasy w Nowej Hucie i Krakowie, a tak¿e maj±c w pamiêci los wnêtrza dawnej ksiêgarni przy Placu Centralnym, apelujemy do osób, organizacji i instytucji posiadaj±cych wp³yw na przysz³o¶æ Centrum Administracyjnego Kombinatu o podjêcie wszelkich mo¿liwych dzia³añ, które mog± przyczyniæ siê do zachowania ich wraz z detalami, wnêtrzami i wyposa¿eniem w jak najlepszym stanie dla wspó³czesnych i przysz³ych pokoleñ.

W pozosta³ych gniazdach na razie pusto… PRZYLECIA£ „W£ADU¦”
W ostatnich dniach marca objecha³em siedliska bocianów znajduj±ce siê w Nowej Hucie. Niestety na ul. Siejówka gniazdo by³o puste, a spotkana mieszkanka powiedzia³a, ¿e jeszcze bociany nie przylecia³y. W ub. roku mieszka³ tu samotny bocian i gniazdo podupad³o. Nieco dalej przy ul. Dro¿yska obok domu Lucyny Bonarskiej gniazdo te¿ by³o puste, a pani Lucyna nie dzwoni³a jak w poprzednich latach z informacj± o przylocie bocianów. W ub. roku w tym gnie¼dzie by³a para bocianów, która dochowa³a siê potomstwa.
W wielki czwartek natomiast dotar³ do swojego gniazda s³ynny „W³adu¶” z ul. Szlifierskiej. Bocian, o którym ju¿ nie raz pisali¶my na ³amach „G³osu” zaprzyja¼ni³ siê przed laty z panem W³adys³awem Pietrzakiem, st±d jego imiê „W³adu¶”. Wiek bociana szacowany jest na 18 lat. Nie raz by³em ¶wiadkiem jak pan W³adys³aw dokarmia³ swojego ulubieñca serduszkami drobiowymi. Niestety pan W³adys³aw zmar³ w 2014 roku, ale opiekê nad bocianami przejêli pracownicy znajduj±cej siê tu Szlifierni panowie: Wac³aw, Jurek, Marek i Darek oraz siostrzenica pana W³adys³awa, pani Marta. To oni teraz dokarmiaj± „W³adusia” podrobami z kurczaka. W³adu¶ przylecia³ bardzo zdro¿ony i od razu dosta³ posi³ek zlatuj±c z gniazda na podwórko. Gdy ja dotar³em na Szlifiersk± W³adu¶ siedzia³ w gnie¼dzie oczekuj±c na partnerkê. Umówili¶my siê, ¿e pracownicy Szlifierni Cartech Pietrzak dadz± znaæ redakcji jak doleci bocianica.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 29,902,465 unikalnych wizyt