Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
600 bezp³atnych badañ profilaktycznych
Jerzy Ridan – dokumentalista Nowej Huty
Kino Studyjne Sfinks O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie zaprasza na retrospektywny przegl±d filmowy Jerzego Ridana – dokumentalisty Nowej Huty.
W czasie trzydniowego festiwalu Organizatorzy chc± zaprezentowaæ sylwetkê re¿ysera w ró¿nych ods³onach – jako wspó³twórcy amatorskiego ruchu filmowego, dokumentalisty Nowej Huty i twórcy filmów o tematyce nie zwi±zanej z Now± Hut±. Wstêp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Przegl±d organizowany jest w ramach obchód „70-lecia Nowej Huty”.
PROGRAM:
➡ Pi±tek 4 X, godz. 19.00 - AMATORSKI KLUB FILMOWY NOWA HUTA.
Pokazane zostan± wybrane filmy, które powsta³y w AKF w latach 60. i 70. Bêd± to w wiêkszo¶ci filmy Jerzego Ridana, ale tak¿e kilka pozycji, które wysz³y spod rêki innych twórców, m.in. Krzysztofa Zanussiego. Do trzech z nich nie zachowa³a siê ¶cie¿ka d¼wiêkowa – projekcji towarzyszyæ wiêc bêdzie muzyka na ¿ywo Jana Oberbeka.
➡ Sobota, 5 X, godz. 17.00 - NOWOHUCKIE FILMY JERZEGO RIDANA
Pokazane zostan± najwa¿niejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana o Nowej Hucie, a tak¿e film po¶wiêcony samemu re¿yserowi. Bêd± to m.in. „Dane do ¿yciorysu”, „Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a”, „Lenin z Krakowa” i „Orkiestra dêta”. Widzowie bêd± te¿ mogli zobaczyæ nie pokazywan± nigdy wcze¶niej etiudê studenck± Jerzego Ridana – „Jutro”. (dodatkowo miêdzy godzin± 16.00 a 17.00 w sali Ma³y Metra¿ prezentowane bêd± wybrane odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej).
➡ Niedziela, 6 X 2019, godz. 17.00 - NIE TYLKO NOWA HUTA…
Pokazane zostan± najwa¿niejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana nie zwi±zane tematycznie z Now± Hut± oraz jego jedyny film fabularny. W programie znajd± siê: „Pod ¶wiatem”, „Józef Rychlik – kompozytor”, „Z³o truchleje”, „Lot kuli” oraz „Sonata marymoncka”. Pokazy rozpocznie nie pokazywana wcze¶niej etiuda studencka zrealizowana w Szkole Filmowej w £odzi pt. „Tworzywo”.
* * *
Ka¿dego dnia o filmach bêd± opowiadaæ zaproszenie go¶cie – przyjaciele i wspó³pracownicy Jerzego Ridana.
* * *
Jerzy Ridan urodzi³ siê w Bydgoszczy, ale w latach 60. przeprowadzi³ siê do Nowej Huty. Jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyre¿yserowa³ tak¿e pe³nometra¿owy film fabularny „Sonata Marymoncka” w oparciu o prozê Marka H³aski. Znaczna czê¶æ jego twórczo¶ci i dzia³alno¶ci po¶wiêcona by³a Nowej Hucie. Na prze³omie lat 60. i 70. prowadzi³ Amatorski Klub Filmowy NOWA HUTA. By³ dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych oraz wspó³pomys³odawc± i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Spod jego rêki wysz³y m.in. dokumenty „Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a”, „Lenin z Krakowa”, „Orkiestra dêta” czy „Dziewczyny z Nowej Huty”. W 2008 roku uhonorowany zosta³ tytu³em „Nowohucianina Roku”. Jerzy Ridan zmar³ 2 X 2016 r.
* * *
Partnerzy przegl±du: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Sieæ Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Krakow Film Commission.
(f)

Nowa Huta. Dlaczego Nie?! po raz 60-ty na 70-lecie Nowej Huty – MIASTO BOGA
W niedzielny wieczór, w sercu Nowej Huty - Alei Ró¿ - na zakoñczenie weekendowej akcji Zajrzyj do Huty odby³ siê jubileuszowy koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Wydarzenie, zatytu³owane Nowa Huta. Miasto Boga wpisane by³o do kalendarza krakowskich obchodów 70-lecia istnienia najm³odszej czê¶ci Krakowa, a nowohucka historia wielokrotnie wybrzmiewa³a w trakcie koncertu.
Na program dwugodzinnego wydarzenia, którego autorem i re¿yserem by³a dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar, z³o¿y³y siê utwory poetyckie i znane pie¶ni religijne. Historia zmagañ o obecno¶æ Boga i wiary w przestrzeni Nowej Huty podkre¶lona zosta³a przez komentarze wprowadzaj±ce Lidii Jazgar i cytowane przez Piotra Piechê s³owa Ojca ¦wiêtego Jana Paw³a II. Zgromadzeni us³yszeli m.in. M³yny Bo¿e do s³ów Leszka Aleksandra Moczulskiego, S³owa z tekstem i muzyk± Ryszarda Br±czka, Chcê ci co¶ opowiedzieæ w wykonaniu autora Jacka Dewódzkiego, £±ka i Wiatr do s³ów Andrzeja Zaj±ca OFMConv, Bogu i ludziom s³. Leszek Aleksander Moczulski, muz. Ryszard Br±czek. Z tradycyjnych pie¶ni us³yszeæ mo¿na by³o m.in. W krzy¿u cierpienie, Z dawna Polski Ty¶ Królow±, Czarna Madonno, My chcemy Boga. Na zakoñczenie wybrzmia³o uroczy¶cie dziêkczynne Te Deum. Na scenie wyst±pi³o 140 artystów – soli¶ci Lidia Jazgar, Przemys³aw Branny, Jacek Dewódzki, Piotr Piecha, na gitarze zagra³ Ryszard Br±czek, a pod batut± Tomasza Chmiela wyst±pi³y Chór i Orkiestra Krakowskiej M³odej Filharmonii oraz Chór Zespo³u Pie¶ni i Tañca Ziemia My¶lenicka. Za orkiestracjê odpowiedzialni byli Micha³ Wo¼niak, Bart³omiej Gliniak oraz Tomasz Chmiel, a za przygotowanie chórów – Marek Kluza.
Koncertowi towarzyszy³y projekcje archiwalnych materia³ów filmowych autorstwa Jerzego Ridana i Krzysztofa Ridana w opracowaniu Krzysztofa Ridana, prezentuj±cych historiê Nowej Huty. Wy¶wietlane by³y tak¿e zdjêcia pochodz±ce z archiwum O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, na których mo¿na by³o zobaczyæ nowohuckie ko¶cio³y, w których odbywa³y siê koncerty cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! przez 15 lat jego istnienia. Tradycyjnie, jak podczas ka¿dego wydarzeniu cyklu, w¶ród widzów prowadzona by³a kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Organizatorami cyklu s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odby³ siê dziêki wsparciu Miasta Kraków oraz partnerów cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskiego Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencji Art. Blue, którym organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania. Wsparcie promocyjne wydarzenia zapewnili patroni medialni - TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, G³os. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL.
Serdeczne podziêkowania organizatorzy kieruj± tak¿e do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego na rêce dyrektor Ma³gorzaty Pop³awskiej, Szko³y Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie na rêce komendanta starszego kapitana Marka Chwa³y - za pomoc przy organizacji koncertu i zapewnienie bezpieczeñstwa uczestników, dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniewa Grzyba za u¿yczenie czê¶ci krzese³ dla widzów.
(f)


Fot. Pawe³ Kalina
Rodzinny Trush Run Nowa Huta
Pierwszy Rodzinny Trash Run to marszobieg i sprz±tanie: ruch i dbanie o ¶rodowisko w jednym. £±czy rodzinn± aktywn± przygodê na ³onie natury z elementami edukacji ekologicznej, jak± jest tak wa¿na segregacja ¶mieci. Trush Run organizuje Fundacja Ecotravel, w¶ród wspieraj±cych inicjatywê jest ArcelorMittal Poland.
Trash Run, który odbêdzie siê 29 wrze¶nia br., obejmowaæ bêdzie okolice Zalewu Nowohuckiego i D³ubni.
Nie bêdzie to bieg wyczynowy, ale dostêpny dla ka¿dego, kto chce pomóc w sprz±taniu okolicy i przy tym ¶wietnie siê bawiæ z ca³± rodzin±. To równie¿ okazja na poznanie nieznanych dot±d przesmyków, prze³ajowych skrótów i ciekawych miejsc. Pocz±tek – przy Zalewie Nowohuckim (ul. Bulwarowa, parking przy Domu Wêdkarza). Zapisy trwaj±!
Dla wszystkich chêtnych, którzy bêd± chcieli siê przebraæ na miejscu w sportowe stroje, bêdzie czekaæ do tego przeznaczony namiot.
Przed startem wszyscy uczestnicy wezm± udzia³ w prelekcji dotycz±cej prawid³owego segregowania ¶mieci. Zdobyta wiedza bêdzie nastêpnie weryfikowana na mecie, bo odpowiednio posegregowane ¶mieci do odpowiedniego worka bêd± mia³y tu niebagatelne znaczenie!
Pierwszy Trash Run w Nowej Hucie zakoñczy siê w Yacht Klubie Polskim Kraków w Mogile. Na mecie na ka¿dego bêdzie czekaæ nagroda w postaci medalu i regeneracyjny posi³ek (wegetariañski).
Zwyciêzc± zostanie ta 2-osobowa dru¿yna, która zmie¶ci siê w regulaminowym czasie 75 minut i najdok³adniej wysegreguje zebrane ¶mieci do worków.
Zg³oszenia – wy³±cznie drog± email na adres: ola.wyszynska@fundacjaecotravel.pl na 48 godzin przed rozpoczêciem zawodów czyli dok³adnie do 27.09.2019 do godz. 9.00.
Program Trash Run Nowa Huta
godz. 9.00 – zbiórka uczestników na starcie, potwierdzenie obecno¶ci w biurze zawodów, rozdanie pakietu startowego.
godz. 10.00 | Prelekcja o segregacji ¶mieci dla uczestników i kibiców.
godz. 11.00 | Start
Stal buduje ¶wiat – EKOLOGICZNY I SZYBKI TRANSPORT SZYNOWY
Dwa lata temu otwarto ³±cznicê kolejow± Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki, która ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji w stolicy Ma³opolski oraz skrócenia czasu przejazdów do Skawiny, O¶wiêcimia i Zakopanego.
Budowa ³±cznicy stanowi³a jeden z istotnych elementów modernizacji Krakowskiego Wêz³a Kolejowego. Inwestycja ta mia³a na celu wzbogacenie i rozszerzenie oferty transportowej Krakowa oraz wzrostu konkurencyjno¶ci transportu kolejowego, co pozwoli na ograniczenie ruchu samochodowego w mie¶cie.
£±cznica Zab³ocie – Krzemionki, o d³ugo¶ci ponad 1100 m, jest najwiêkszym nowym obiektem kolejowym w Polsce. W jej ramach w centrum Krakowa powsta³y 3 estakady i 2 wiadukty, które s± podtrzymywane przez 30 filarów. Przebudowano te¿ ok. 9 km torów i 6,5 km sieci trakcyjnej. Do budowy wykorzystano prawie 10 tys. ton stali oraz 25,5 tys. ton betonu. Do budowy ³±cznicy u¿yte zosta³y szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland.
Transport szynowy jest transportem ekologicznym i szybkim. Kolej skraca czas podró¿y pomiêdzy odleg³ymi miastami, tramwaj przyspiesza poruszanie siê po centrach wielkich miast. ArcelorMital Poland jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei du¿ych prêdko¶ci i szyn tramwajowych.
Produkty ArcelorMittal znajdziecie te¿ w konstrukcji dworców kolejowych m.in. w £odzi, Wroc³awiu i Gliwicach, w hangarze na lotnisku w Rzeszowie, a tak¿e w ...warszawskim metrze.
15 wrze¶nia otwarto trzy nowe stacje jego drugiej linii. Odcinek o d³ugo¶ci 3,2 km obejmuje stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Przy budowie tej ostatniej wykorzystano 6,5 tysi±ca ton prêtów ¿ebrowanych, wyprodukowanych w Hucie ArcelorMittal Warszawa.
Teraz poci±gi metra kursuj± na pe³nej trasie od Ronda Daszyñskiego do Trockiej, na Targówku. Firma ArcelorMittal Warszawa by³a g³ównym dostawc± stali zbrojeniowej na budowê stacji Trocka. Prêty ¿ebrowane wyprodukowane w Hucie Warszawa ArcelorMittal zosta³y wykorzystane równie¿ przy budowie odcinka centralnego drugiej linii metra, która ma 6,1 kilometrów d³ugo¶ci, w tym 600 metrów tunelu pod Wis³± oraz 500 m tunelu ³±cz±cego pierwsza i drug± liniê metra. Obejmuje 7 stacji, po³o¿onych na g³êboko¶ci od 13 do 23 metrów. W sumie w projekcie metra warszawskiego wykorzystano ponad 20 tysiêcy ton prêtów ¿ebrowanych wyprodukowanych przez Hutê Warszawa.


Na odpu¶cie w Mogile
Trwaj± uroczysto¶ci odpustowe w Mogile. Rozpoczêto je ju¿ w pi±tek, 13 wrze¶nia, w wigiliê ¶wiêta Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, uroczyst± Msz± ¶w. z procesj± pokutn± z relikwiami Krzy¿a ¦wiêtego.
W sobotê, 14 wrze¶nia br. uroczystej, wieczornej Mszy ¶w., przewodniczy³ metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski, który nawi±zuj±c do sobotniej akcji Polska pod Krzy¿em, mówi³ m.in. - Polska wie, ¿e krzy¿ jest znakiem mi³o¶ci, ¿e daje ¿ycie. W nim jest jedyna nasza nadzieja, ¿e ostaniemy siê jako ludzie wierz±cy i jako Polacy, pomni na swoj± historiê obecno¶ci krzy¿a na naszej ziemi. I doda³, ¿e uczestnicy sobotniej modlitwy maj± nadziejê, i¿ dziêki niej bêd± mogli za ¶w. Paw³em powtórzyæ, ¿e Chrystus jest "moc± Bo¿± i m±dro¶ci± Bo¿±".
Natomiast centralna uroczysto¶æ odpustu odby³a siê w niedzielê, 15 wrze¶nia. Przy piêknej, s³onecznej, wrze¶niowej pogodzie na Placu ¶w. Jana Paw³a II w ogrodach cysterskiego klasztoru zebra³y siê t³umy pielgrzymów, bior±cych udzia³ w uroczystej sumie pontyfikalnej, której przewodniczy³ krakowski biskup pomocniczy Janusz Mastalski. Obecni byli tak¿e opaci cysterscy: o. Rafa³ ¦ciborowski z Jêdrzejowa i o. Eugeniusz Augustyn z W±chocka. Wszystkich przyby³ych na odpust do Mogi³y powita³ o. dr Piotr Chojnacki, opat mogilskich cystersów.
- Przychodzimy dzisiaj tutaj do jedynego w swoim rodzaju sanktuarium ¦wiêtego Krzy¿a, aby siê umocniæ. Bo Krzy¿ to nie tylko symbol cierpienia i ¶mierci, ale nade wszystko symbol zwyciêstwa - nad ¶mierci±, nad grzechem, nad nieprawo¶ci±. Przychodzimy tutaj w czasach nie³atwych, bowiem ka¿dy z nas ma ¶wiadomo¶æ, ¿e niesie z sob± swój osobisty krzy¿, który mo¿na unie¶æ tylko wraz z Jezusem, który czuwa, prowadzi, umacnia. - mówi³ w kazaniu bp Mastalski.
- Przychodzimy tutaj, do Mogi³y, aby nauczyæ siê Krzy¿a, aby siê umocniæ, aby mieæ gdzie¶ g³êboko w sercu s³owa: "Nie lêkaj siê, jestem z tob±! Dojdziesz! Dojdziesz na swoj± górê - Golgotê. Musisz jednak w to wierzyæ, ¿e to ¿ycie, które ci da³em, ma g³êboki sens. ¯e to powo³anie, które Ci da³em, jest czym¶ fundamentalnym, bo to jest moja wola". Z czym powinni¶my st±d wyj¶æ? Z jakim przekonaniem? Z jakimi postawami? Pamiêtamy kazanie Mistrza, który mówi: "Wstañcie! Nie lêkajcie siê". Jak¿e nam w tych czasach potrzeba odwagi, aby stan±æ po stronie Krzy¿a, aby stan±æ po stronie warto¶ci chrze¶cijañskich – doda³ krakowski sufragan, zwracaj±c siê do zgromadzonych pielgrzymów .
Uroczysto¶ci odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile zakoñcz± siê w najbli¿sz± sobotê, 21 wrze¶nia.
(f)

Stal dla krakowskiego zrównowa¿onego transportu – STOJAKI ROWEROWE ZE STARYCH KOPCIUCHÓW
Trwa Europejski Tydzieñ Zrównowa¿onego Transportu. Kraków bierze w nim udzia³ po raz 20., a 17. raz z rzêdu miasto bêdzie uczestniczyæ w Europejskim Dniu bez Samochodu. Tegoroczne has³o Tygodnia, który potrwa do 22 wrze¶nia to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chod¼my razem!” G³ównym celem kampanii jest wskazanie zalet poruszania siê po mie¶cie pieszo lub na rowerze.
Chodzenie pieszo i jazda na rowerze pozytywnie wp³ywaj± na nasze zdrowie i zdrowie innych, bo zapewniaj± przemieszczanie siê, zdrowy ruch i nie emituj± spalin. W Krakowie dzia³a gêsta sieæ miejskich wypo¿yczalni rowerów. Mo¿na z nich korzystaæ. Wielu mieszkañców porusza siê równie¿ w³asnymi jedno¶ladami – wtedy mog± zostawiæ rower przy stojakach rowerowych, m.in. tych, jakie w miejscach u¿yteczno¶ci publicznej ustawi³ ArcelorMittal Poland, stalowa firma. Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowa³a ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafi³o przed akademiki i wydzia³y Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e w miejsca uczêszczane przez krakowian i turystów. Bêd± mogli z nich korzystaæ przyje¿d¿aj±cy do szpitala im. Stefana ¯eromskiego, na k±pielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mie¶ci siê oddzia³ Muzeum Archeologicznego czy do spo³ecznych ogrodów krakowian.
Podczas tegorocznego ETZT zwracaæ bêdzie siê uwagê, by poruszanie siê pieszo po mie¶cie i jazda na rowerze by³y bezpieczne dla rowerzystów i pieszych.
Natomiast niedziela, 22 wrze¶nia, bêdzie Europejskim Dniem Bez Samochodu.
W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie bêd± wy³±czone kasowniki wiêc bêdzie mo¿na z niej skorzystaæ bezp³atnie i z korzy¶ci± dla ¶rodowiska.
Rozbudowana sieæ transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawê jako¶ci powietrza w miastach, ograniczenie ha³asu, a tak¿e zwiêkszenie atrakcyjno¶ci przestrzeni publicznej. A ka¿dy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej stalowej infrastruktury: poci±gi i tramwaje poruszaj± siê po stalowych szynach. Producenci stali w ten sposób równie¿ wnosz± swój wk³ad w rozwój zrównowa¿onego transportu.
Stali u¿ywa siê do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymuj± stalowe konstrukcje. Bez niej budowa sieci kolejowej czy tramwajowej by³aby niemo¿liwa. W³a¶nie w transporcie mo¿e byæ i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybieraj±c kszta³t nie tylko tramwajowych szyn, ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei szybkich prêdko¶ci. W Krakowie szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajduj± siê m.in. w nowej ³±cznicy kolejowej Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki.

Stalowe elementy zosta³y wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wroc³awiu i £odzi Fabrycznej. S± równie¿ w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i mo¿na go przetwarzaæ w nieskoñczono¶æ.

**

Dodatkowe bonusy z ArcelorMittal Poland mo¿na odbieraæ do 15 listopada
ArcelorMital Poland dla poprawy powietrza w Krakowie

Mieszkañcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne ¼ród³a ciep³a i oddali z³om hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniê¿ne, na które do tej pory wyda³ ju¿ blisko 150 tys. z³. Bonusy za likwidacje pieca mo¿na odbieraæ do 15 listopada.

Od pocz±tku 2018 roku huta zbiera³a „kopciuchy” likwidowane dziêki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za ka¿dy piec wyp³aca³a 150 z³ bonusu, a odzyskany z³om sukcesywnie przetapia³a na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcze¶niej w internetowym g³osowaniu.


60. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Koncert dziêkczynny za 70 lat – NOWA HUTA – MIASTO BOGA
Nie mo¿na oddzieliæ krzy¿a od ludzkiej pracy. Nie mo¿na oddzieliæ Chrystusa od ludzkiej pracy. To w³a¶nie potwierdzi³o siê tutaj w Nowej Hucie. I to by³ ten nowy pocz±tek ewangelizacji na pocz±tku nowego tysi±clecia chrze¶cijañstwa w Polsce. Ten nowy pocz±tek prze¿yli¶my razem. I ja zabra³em to z sob± z Krakowa do Rzymu jako relikwiê.
Fragment homilii ¶w. Jana Paw³a II podczas Mszy ¶w., odprawionej przed opactwem Cystersów w Mogile 9 czerwca 1979

Jubileuszowy 60. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zbieg³ siê z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty. To w naturalny sposób nada³o kierunek poszukiwaniom wizji artystycznej wydarzenia.
W dziejach Nowej Huty nietrudno o w±tki warte przypomnienia i twórczego komentarza. Jednym z nich jest historia zmagañ o obecno¶æ Boga i wiary w przestrzeni wzorcowego, socjalistycznego miasta, w zamy¶le twórców pozbawionego jakichkolwiek elementów tego, co Karol Marks nazwa³ „opium ludu”.
Cz³owiek to cia³o i dusza. I duch. ¯adne zarz±dzenie tego nie zmieni. A ¿e dla Boga nie ma nic niemo¿liwego… dzi¶ w Nowej Hucie jest kilkana¶cie ko¶cio³ów i tysi±ce wiernych. Tak to siê »inaczej« potoczy³o. Ale ³atwo nie by³o. 70 lat historii tej dzielnicy Krakowa to tak¿e 70 lat walki o Krzy¿, walki o Ko¶ció³ i ko¶cio³y, walki o wolno¶æ. Tak¿e wolno¶æ serca – mówi Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! i jedna z ponad stu artystów, którzy wyst±pi± w koncercie, zatytu³owanym Nowa Huta – Miasto Boga.
Koncert odbêdzie siê w niedzielê 22 wrze¶nia 2019 r. w nowohuckiej Alei Ró¿. Pocz±tek zaplanowano na godzinê 18:00. Na scenie oprócz Lidii Jazgar wyst±pi±: Przemys³aw Branny, Jacek Dewódzki, Piotr Piecha, Chór i Orkiestra „Krakowska M³oda Filharmonia” Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza w Krakowie oraz Chór ZPiT „Ziemia My¶lenicka”. Na gitarze zagra Ryszard Br±czek. Oprócz s³ów i melodii tradycyjnych, publiczno¶æ us³yszy dzie³a autorstwa m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zaj±ca OFMConv, Krystyny Stolarskiej, Zbigniewa Ksi±¿ka i Agnieszki Osieckiej w kompozycjach Ryszarda Br±czka, Bart³omieja Gliniaka, Seweryna Krajewskiego i innych. W koncercie wykorzystane zostan± materia³y filmowe Jerzego Ridana i Krzysztofa Ridana w opracowaniu Krzysztofa Ridana.
Wstêp wolny. Wydarzeniu, jak zawsze towarzyszyæ bêdzie kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Uwaga! Organizatorzy nie zapewniaj± dla wszystkich miejsc siedz±cych! Wstêp na teren imprezy od godz.17.00.
Organizatorami wydarzenia s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odbywa siê przy wsparciu Miasta Kraków.
Partnerzy cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencja Art. Blue. Patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, G³os. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL
(f)

Raport stalowego koncernu
ArcelorMittal - na rzecz klimatu

¦wiatowy producent stali, ArcelorMittal publikuje pierwszy raport dotycz±cy dzia³añ na rzecz klimatu.
- Jeste¶my ¶wiadomi znaczenia zmian klimatu dla spo³eczeñstwa i odpowiedzialno¶ci ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego ¶ladu wêglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy dzia³aniami, jakie zamierzamy podj±æ, ¿eby ten cel osi±gn±æ - wyja¶nia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal we wstêpie do raportu.
¦wiat bêdzie siê rozwija³, a popyt na stal wzro¶nie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r.
- Oznacza to, ¿e musimy znacznie zmniejszyæ nasz ¶lad wêglowy, a to wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie.
Do 2050 r. mamy zamiar znacznie ograniczyæ nasze oddzia³ywanie na ¶rodowisko, a w Europie osi±gn±æ neutralno¶æ w zakresie emisji dwutlenku wêgla – dodaje L. Mittal.
Teraz firma koncentruje siê na przygotowaniu planu, który wyznaczy nowe cele do roku 2030. Obecny cel ArcelorMittal zak³ada zmniejszenie intensywno¶ci emisji dwutlenku wêgla o 8 proc. do 2020 r. w stosunku do poziomu z roku 2007. Do koñca 2018 r. firma osi±gnê³a ju¿ redukcjê na poziomie 6 proc.
Stal mo¿e byæ produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach - z u¿yciem rudy ¿elaza lub w piecach elektrycznych - z u¿yciem z³omu. Obecnie wiêkszo¶æ stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wy³±cznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dzi¶ alternatyw± - na ¶wiecie nie ma wystarczaj±cej ilo¶ci z³omu.

Technologie: przetwarzanie dwutlenku wêgla i czysta energia

W kilku europejskich zak³adach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilota¿owe projekty, wykorzystuj±ce ró¿ne technologie zwi±zane z przetwarzaniem dwutlenku wêgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
- W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt wart 40 mln euro. Zak³ada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowêgiel, który ma zast±piæ paliwa kopalne w procesie produkcji.
- Od 2017 r. firma prowadzi równie¿ pilota¿owy projekt w Dunkierce, we Francji, który zak³ada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali.
Obydwie technologie pomog± ograniczyæ ilo¶æ wêgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyæ emisjê CO2.
- We wspó³pracy z firm± Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zak³ad na skalê przemys³ow±, w którym bêdzie mo¿na przechwytywaæ hutnicze gazy odpadowe i zamieniaæ je w bioetanol.
- ArcelorMittal bada tak¿e mo¿liwo¶ci produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwol± na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt o warto¶ci 65 mln euro, który zak³ada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalê przemys³ow±.
Rozwi±zania dla klientów

W 2018 r. ArcelorMittal wprowadzi³ koncepcjê Steligence®, która dziêki l¿ejszym konstrukcjom stalowym mo¿e zmniejszyæ ¶lad wêglowy budynku o 38 proc. Z kolei S-in motion® to gatunki stali wytrzyma³o¶ciowej wprowadzone w 2010 r. na potrzeby przemys³u motoryzacyjnego. Dziêki swojej wytrzyma³o¶ci i ni¿szej wadze umo¿liwiaj± ograniczenie emisji pojazdu o 14,5 proc., nie zmniejszaj±c poziomu bezpieczeñstwa pasa¿erów.

Efektywno¶æ energetyczna

Co roku ArcelorMittal inwestuje znacz±ce ¶rodki w modernizacjê swoich zak³adów, stosuj±c najnowocze¶niejsze technologie. W 2018 r. wydatki na 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± wynios³y 247 mln dolarów, a w ci±gu ostatnich trzech lat kwota ta wynios³a 728 mln dolarów.
Gospodarka o obiegu zamkniêtym
Stal to obecnie jedyny materia³, który mo¿e sprostaæ wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniêtym. Stal ma tak¿e najwy¿sze wska¼niki recyklingu. Obecnie nawet 85-90 proc. wyrobów stalowych jest odzyskiwanych po zakoñczeniu cyklu ¿ycia i poddawanych recyklingowi. Stal jest te¿ wykorzystywana w wiod±cych technologiach na rzecz globalnej redukcji emisji CO2 – to z niej powstaj± farmy wiatrowe i s³oneczne, wydajne transformatory i silniki oraz l¿ejsze pojazdy. Trudno sobie wyobraziæ przysz³o¶æ, w której stal nie jest kluczowym materia³em w zrównowa¿onej gospodarce o obiegu zamkniêtym.

Przedsiêwziêcia ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland tak¿e d±¿y do unikania emisji i zagospodarowania CO2. W ci±gu ostatnich 10 lat firma zredukowa³a emisje dwutlenku wêgla we wszystkich swoich zak³adach o prawie 37 proc. Liderem jest huta w Krakowie, która ograniczy³a emisje o ok. 70 proc., a modernizacja elektrociep³owni w tym oddziale pozwoli na dalsze redukcje, dziêki zast±pieniu ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie - gazami hutniczymi. Nowatorskim projektem by³a budowa turbin TRT w elektrociep³owni w d±browskiej hucie. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o ³±cznej mocy 25 MW w procesie rozprê¿ania gazu wielkopiecowego produkuj± tak± sam± ilo¶æ energii, jak± mo¿na by³oby wytworzyæ, spalaj±c a¿ 45 tys. ton wêgla kamiennego rocznie. Nie emituj± przy tym do atmosfery gazów ani py³ów.
***
Jednak, aby przyspieszyæ redukcjê emisji i zrealizowaæ cele za³o¿one w Porozumieniu paryskim, przemys³ stalowy bêdzie musia³ przej¶æ na ¶cie¿kê niskoemisyjnych technologii. Tu kluczowe bêd± regulacje gwarantuj±ce równe szanse konkurowania, dostêp do energii ze ¼róde³ odnawialnych po rozs±dnych cenach, a tak¿e finansowanie. - Potrzebne bêdzie wsparcie na poziomie porównywalnym do tego, dziêki któremu dokona³ siê rozwój odnawialnych ¼róde³ energii w sektorze energetycznym - komentuje Lakshmi Mittal. – Osi±gniêcie sukcesu bêdzie wymaga³o niespotykanej dot±d wspó³pracy na poziome globalnym. Powietrze nie zna granic, dlatego swój wk³ad w dzia³ania na tym polu powinien wnie¶æ ka¿dy region i ka¿dy kraj - dodaje.
Od pocz±tku 2017 r. ArcelorMittal apeluje o wprowadzenie wyrównawczej op³aty wêglowej. Dlatego firma bardzo siê cieszy z ostatnich propozycji Ursuli von der Leyen, przewodnicz±cej Komisji Europejskiej.

¦wiat lekkiej muzy w Alei Ró¿
Gala Operetkowa w Alei Ró¿ ma ju¿ wieloletni± tradycjê i jest jedn± z najpiêkniejszych chwil integruj±cych mieszkañców Nowej Huty niezale¿nie od ich wieku. Tak, jak w latach ubieg³ych, na plenerowej scenie zaprezentowano najpiêkniejsze utwory operowe i operetkowe. I jak co roku, uczestnikom wydarzenia rozdano ró¿e – w tym roku wspólnie ¶wiêtuj±c 70-lecie Nowej Huty.
W podró¿ do bogatego, wielobarwnego ¶wiata operetki zabrali nas arty¶ci Opery Krakowskiej. Soli¶ci: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeñ oraz Jaros³aw Bielecki, którym towarzyszy³a Orkiestra Opery Krakowskiej pod batut± Tomasza Tokarczyka.
Na nowohuckiej scenie zabrzmia³y operetkowe przeboje, miêdzy innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Ksiê¿czniczki Czardasza” Kálmána, poruszaj±ca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy u¶miechu” Franza Lehára i ca³kiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygañskiego”, uznawane czêsto za najs³ynniejsz± tenorow± ariê w ca³ej operetkowej literaturze („Wielka s³awa to ¿art, ksi±¿ê b³azna jest wart…”). Nie zabrak³o w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakoñczenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa³a siê w roku ustanowionym decyzj± Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanis³awa Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczciæ dorobek ojca opery narodowej, a jednocze¶nie nie zatraciæ siê w operetkowej rozrywce, wykonano brawurowe „Tañce góralskie” z „Halki”, dramatyczn±, pe³n± mi³osnego ¿aru ariê Jontka z tej opery – „Szumi± jod³y…”, a tak¿e „Dumkê Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupe³niæ polski kontekst, wpleciono w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Ró¿yckiego.
Galê operetkow± zorganizowa³o Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Uroczysto¶ci odpustowe w Mogile
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,331,486 unikalnych wizyt