Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zag³osuj na najlepszy raport
Do 16 wrze¶nia br. mo¿na g³osowaæ na najlepszy raport odpowiedzialno¶ci biznesu zg³oszony do konkursu organizowanego po raz 13. przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmê Deloitte. W konkursie na raporty spo³eczne ka¿dy mo¿e oceniæ, która organizacja najlepiej zaprezentowa³a swoje dzia³ania na rzecz spo³eczeñstwa i ¶rodowiska. O nagrodê internautów rywalizuje 45 organizacji.

To wa¿ny etap Konkursu Raporty Spo³eczne, poniewa¿ decyzjê podejmuje szerokie grono interesariuszy, dla których te publikacje s± przygotowane. Pracownicy (obecni i potencjalni) zwróc± szczególn± uwagê na warunki zatrudnienia, konsumenci – na proklienckie polityki i odpowiedzialny marketing, spo³eczno¶ci lokalne sprawdz± zakres i jako¶æ wk³adu organizacji w rozwój regionu, a kontrahenci i inwestorzy bêd± mogli poznaæ i oceniæ zasady wspó³pracy. Raporty niefinansowe dostarczaj± równie¿ informacji o zaanga¿owaniu na rzecz ¶rodowiska naturalnego, kluczowej kwestii dla ka¿dego biznesu, niezale¿nie od sektora i coraz istotniejszej dla ka¿dego z nas – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Strona internetowa konkursu: raportyspoleczne.pl.
Patronat nad konkursem objê³o wiele instytucji: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Emitentów Gie³dowych, Gie³da Papierów Warto¶ciowych, Polska Izba Bieg³ych Rewidentów oraz Centrum Edukacji PIBR.
W g³osowaniu mo¿na wzi±æ udzia³ poprzez formularz dostêpny na stronie http://raportyspoleczne.pl.

ArcelorMittal Poland opublikowa³ raport za 2018 rok Oszczêdno¶æ energii, wody i surowców
Oszczêdno¶æ energii, wody i surowców
5,2 mln ton. Tyle stali, w ubieg³ym roku wyprodukowa³y wszystkie huty ArcelorMittal Poland – to ponad po³owa ca³ej stali wytworzonej w Polsce. Wynik dobry, ale firma mo¿e poszczyciæ siê te¿ i innymi osi±gniêciami. Stal buduje ¶wiat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane np. w budownictwie, ale równie¿ – poprzez producentów stali tworz±cych miejsca pracy i wspieraj±cych spo³eczno¶ci, z którymi s±siaduj± zak³ady przemys³owe. ArcelorMittal Poland podsumowa³ swoje ubieg³oroczne dzia³ania w raporcie zrównowa¿onego rozwoju za rok 2018.
Zrównowa¿ony rozwój to wiêcej ni¿ dwa s³owa; to zobowi±zanie – wobec spo³eczeñstwa, wobec pracowników, spo³eczno¶ci lokalnych, w³adz, klientów, dostawców. Cieszê siê, ¿e zrównowa¿ony rozwój sta³ siê bardzo wa¿nym i czêsto poruszanym tematem w dzisiejszym ¶wiecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównowa¿ony rozwój i transparentno¶æ z najwiêksz± powag± – mówi Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Pod lup±: recykling i oszczêdzanie
Ceny energii rosn±, dlatego bardzo wa¿ne s± inwestycje, które pozwalaj± zwiêkszyæ efektywno¶æ energetyczn± zak³adów i zmniejszyæ pobór energii elektrycznej. W³a¶nie dlatego krakowska huta wdra¿a projekty pozwalaj±ce oszczêdzaæ energiê. Tylko w ubieg³ym roku zak³ad zaoszczêdzi³ 11 546 MWh dziêki przeprowadzonej wcze¶niej modernizacji wielkiego pieca.
Nie mniej wa¿na jest oszczêdno¶æ wody. Firma d±¿y do maksymalnego zagospodarowania wody u¿ywanej w procesach produkcyjnych: po oczyszczeniu zawraca j± i ponownie wykorzystuje w zak³adach. W Krakowie dziêki zamkniêtemu obiegowi wody huta ograniczy³a pobór z Wis³y o 44 201 790 m3, a po uruchomieniu stacji uzdatniania wody zmniejszy³a ilo¶æ wody pobieranej z D³ubni o ok. 95 proc.
Równie¿ stal niemal w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego tylko w 2018 r. w krakowskiej hucie na potrzeby produkcji stali przetopiono ponad 347 864 tony z³omu, w tym elementy starych pieców wêglowych oddawanych przez mieszkañców Krakowa i wymienianych na ekologiczne ¼ród³a ciep³a.
Sztuka kompromisu: produkcja i ¶rodowisko
ArcelorMittal Poland dok³ada wszelkich starañ, by ograniczaæ wp³yw swojej dzia³alno¶ci na ¶rodowisko, m.in. zredukowaæ emisje dwutlenku wêgla. Krakowska huta jest w tym liderem – w ci±gu ostatnich 10 lat ograniczy³a emisje CO2 a¿ o 70 proc.
Ale to nie wszystko. W 2018 roku w koksowni w krakowskim oddziale prowadzona by³a m.in. hermetyzacja instalacji, która pozwoli ograniczyæ uci±¿liwe zapachy na terenie zak³adu. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln z³. Huta kontynuowa³a te¿ kompleksow± modernizacjê elektrociep³owni TAMEH Polska, wart± ponad 300 mln z³. Dziêki rezygnacji z wêgla zak³ad ograniczy³ m.in. emisje py³ów o 90 proc.
Oprócz zmniejszania swojego wp³ywu na ¶rodowisko poprzez kosztowne modernizacje ArcelorMittal dba równie¿ o ograniczanie emisji po¶rednich. W³a¶nie dlatego zdecydowana wiêkszo¶æ dostaw surowców do zak³adów produkcyjnych realizowana jest transportem kolejowym. Mniej samochodów – mniej spalin.
Mimo tego ArcelorMittal Poland, zgodnie z wymogami prawa, co roku ponosi op³atê za korzystanie ze ¶rodowiska – w ubieg³ym roku firma zap³aci³a z tego tytu³u 34 432 725 z³.
Zorientowani na lokalne potrzeby
Firma, która ma sze¶æ oddzia³ów w Polsce, zatrudnia rocznie 11 tys. pracowników, w tym blisko 3,5 tys. osób w krakowskiej hucie. To te lokalne spo³ecznoœæ, w tym tak¿e pracowników i ich rodziny, firma regularnie wspiera. W ubieg³ym roku ArcelorMittal Poland wyda³ na dzia³ania spo³eczne ponad 3 mln z³, z czego 1,5 miliona w Krakowie.
Wsparcie dla mieszkañców to nie tylko wydane z³otówki. Prawdziw± satysfakcjê i poczucie m±drej pomocy daje nam obserwowanie rado¶ci, jak± przynosi mieszkañcom realizacja projektów spo³ecznych – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa biura Odpowiedzialno¶ci Biznesu.
Dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland w ubieg³ym roku uda³o siê m.in. zakupiæ nowoczesny aparat USG dla Szpitala Specjalistycznego im. S. ¯eromskiego, który znacznie podniesie jako¶æ diagnozowania i leczenia dzieci oraz doros³ych, czy ufundowaæ stypendia dla aktywnych i zaanga¿owanych studentów z niepe³nosprawno¶ciami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Poza tym firma postawi³a nad Zalewem Nowohuckim pierwsze w Krakowie kaczkomaty, czyli automaty z pe³nowarto¶ciow± karm± dla wodnych ptaków i rozpoczê³a produkcjê stojaków rowerowych przetopionych ze starych pieców wymienianych przez krakowian. Huta w³±czy³a siê w dzia³ania Urzêdu Miasta i wyp³aca³a bonus ka¿demu mieszkañcowi, który wymieni³ swoje przestarza³e palenisko, a z³om z pieca przetwarza³a na podpory dla rowerzystów. W ubieg³ym roku postawi³a przed krakowskimi szko³ami ponad 100 takich stojaków.
Przygotowany po raz dziewi±ty raport zrównowa¿onego rozwoju, w którym mo¿na znale¼æ wiêcej informacji o dzia³aniach firmy, dostêpny jest na stronie internetowej: https://poland.arcelormittal.com/fileadmin/Content/raporty/2018/Raport_zrownowazonego_rozwoju_ArcelorMittal_Poland_2018_rok.pdf

¦wiêto Wolno¶ci i Solidarno¶ci
W najbli¿sz± sobotê, 31 sierpnia, Sieæ Solidarno¶ci organizuje uroczysto¶ci Dnia Wolno¶ci i Solidarno¶ci w Krakowie w 30. rocznicê wyborów 1989 roku oraz 39. rocznicê podpisania porozumieñ sierpniowych i powstania Solidarno¶ci. Tego dnia zostan± wrêczone medale „Dziêkujemy za wolno¶æ”.
31 sierpnia budynki urzêdów i budynki u¿yteczno¶ci publicznej oraz miejskie place bêd± udekorowane flagami pañstwowymi. Z tej te¿ okazji Tauron Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz k³adka o. Bernatka bêd± pod¶wietlone w barwach bia³o-czerwonych. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjad± na ulice ozdobione bia³o-czerwonymi chor±giewkami.
O godz. 17.00 na scenie letniej przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury odbêdzie siê uroczysto¶æ wrêczenia medali „Dziêkujemy za wolno¶æ” XIX edycji. Kapitu³a przyzna³a medale dzia³aczom Ma³opolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarno¶æ” oraz osobom wyró¿niaj±cym siê aktywno¶ci± podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku.
Wcze¶niej, o godz. 11.00 z³o¿one zostan± kwiaty pod tablic± Solidarno¶ci na bramie g³ównej huty ArcelorMittal, o godz. 12.00 - na Rynku G³ównym przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, a nastêpnie o godz. 16.00 - pod pomnikiem Solidarno¶ci na placu Centralnym.
Natomiast w czwartek, 12 wrze¶nia – w 30. rocznicê powo³ania rz±du Tadeusza Mazowieckiego – w Polskiej Akademii Umiejêtno¶ci odbêdzie siê debata naukowa o dzia³alno¶ci rz±du oraz jego genezie. Szczegó³owe informacje mo¿na znale¼æ na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.
Organizatorem krakowskich obchodów 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku jest Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci. Patronat honorowy nad obchodami obj±³ prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
(f)
11 beneficjantów minigrantów ArcelorMittal Poland – Na rzecz Nowej Huty i Krakowa
W maju ArcelorMittal Poland oraz Miasto Kraków zaprosili przedstawicieli organizacji pozarz±dowych do udzia³u w programie grantowym „Dzia³amy lokalnie”. Do konkursu zosta³y zaproszone stowarzyszenia, fundacje, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które dzia³aj± na rzecz mieszkañców miasta. Organizacje mia³y za zadanie zaprezentowaæ swoj± dzia³alno¶æ na rzecz Krakowa oraz przedstawiæ projekt skierowany do jej mieszkañców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo, edukacja. Na ca³y projekt ArcelorMittal Poland przeznaczy³ 100 000 z³. Kwota zosta³a podzielona na 11 wybranych projektów, które zostan± zrealizowane do koñca listopada tego roku. Pierwsze projekty s± – dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland – ju¿ realizowane.

KOMBINATOR TWÓRCZY

Ten projekt zosta³ zg³oszony przez Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty.
Pod has³em „Kombinator Twórczy” kryje siê cykl spotkañ warsztatowych o charakterze praktycznych zajêæ. Prowadzone bêd± jesieni± i maj± one na celu rozwijaæ umiejêtno¶ci manualne dzieci w wieku szkolnym. Obejm± spotkania z rzemios³em, rêkodzie³em, pracê specjalistycznymi narzêdziami i przyborami oraz poznawanie nietypowych lub niedostêpnych dla dzieci technik twórczych.
Projekt przewiduje trzy spotkania odbywaj±ce siê z czêstotliwo¶ci± raz w miesi±cu (wrzesieñ-listopad), ka¿de z innym artyst± lub rzemie¶lnikiem. Bêd± one po¶wiêcone takim naturalnym materia³om, jak drewno, tkanina i papier. Spotkania z ekspertami maj± wzbogaciæ czê¶æ praktyczn±, warsztatow± o wiedzê ekologiczn±, dotycz±c± poszczególnych materia³ów wykorzystywanych w czasie warsztatów oraz o wiedzê na temat natury, wspó³pracy z ni± i ¶wiadomo¶ci ekologicznej.
Spotkania bêd± odbywaæ siê w Klubie Krzes³awice O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta i nawi±zuj± równie¿ do tego dawnego osiedla, w którym nadal zachowa³a siê zabudowa wiejska, z drewnianymi domami. S± one ¿ywym ¼ród³em wiedzy etnograficznej, a tym samym wiedzy o materia³ach z jakich korzystano w tradycyjnym rzemio¶le i twórczo¶ci artystów ludowych, z których dzieci bêd± korzystaæ podczas warsztatów. Projekt „Kombinator Twórczy” nawi±zuje do tradycji projektów ekologicznych, takich jak Kreatywne eko podró¿e wzd³u¿ D³ubni i jej zielonych okolic na terenie Krzes³awic.
Podsumowaniem bêdzie impreza fina³owa z prezentacj± prac uczestników warsztatów oraz drobnym poczêstunkiem.
Zajêcia s± bezp³atne. Do udzia³u zapraszamy uczniów szkó³ podstawowych zainteresowanych dzia³aniami manualnymi.
Zg³oszenia – w Klubie Krzes³awice ul. Wañkowicza 17, tel. 12 64480 06, 504 419 195 lub krzeslawice@krakownh.pl.
Wiêcej informacji na www.przyjacielenowejhuty.pl



EKO WYPRAWA ¦LADEM ¯YWNO¦CI

Kolejnym projektem, który zyska³ wsparcie ArcelorMittal Poland w ramach minigrantów „Dzia³amy lokalnie” jest Eko Wyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci. To projekt edukacyjno-ekologiczny skierowany do uczniów szkó³ podstawowych z Krakowa. Zosta³ on skonstruowany w my¶l zasady nauka przez do¶wiadczenie. W jego ramach przeprowadzone zostan± zajêcia edukacyjne dla uczniów. Bêd± one mia³y formê warsztatów, (gra terenowa, warsztaty pt. ,,Szanujê, nie marnujê”, warsztaty kulinarne) oraz wizyta studyjna w Banku ¯ywno¶ci w Krakowie. Dzia³ania te maj± pokazaæ uczniom co dzieje siê z niesprzedan± ¿ywno¶ci± oraz w jaki sposób mo¿e ona pos³u¿yæ innym potrzebuj±cym. Dodatkowo uczniowie dowiedz± siê co robiæ, aby nie marnowaæ ¿ywno¶ci oraz podziel± siê wiedz± ze spo³eczno¶ci± lokaln±.
Celem projektu jest uwra¿liwienie dzieci i m³odzie¿y na problem marnowania ¿ywno¶ci oraz kszta³towanie prawid³owych nawyków ¿ywieniowych i konsumenckich.
Projekt skierowany jest do uczniów krakowskich szkó³ podstawowych, klas III–VI.
Realizowany bêdzie od wrze¶nia do listopada 2019 roku.
Zg³oszenia – do 20 wrze¶nia 2019 na adres: Justyna Liptak (justyna.liptak@bzkrakow.pl), Angelika Knop (angelika.knop@bzkrakow.pl).

SENIOR ZA KIEROWNIC¡

Program minigrantów stalowej firmy obejmuje szerokie grupy lokalnej spo³eczno¶ci. W¶ród wybranych do realizacji znalaz³a siê równie¿ propozycja dla seniorów. To projekt Stowarzyszenia Lajkonik „Senior za kierownic±”, a w jego ramach – bezp³atne warsztaty dla osób starszych przypominaj±ce zasady ruchu drogowego wzbogacone o badanie sprawno¶ci psychofizycznej, æwiczenia z pierwszej pomocy itp.
Stowarzyszenie Lajkonik organizuje te warsztaty przy wsparciu Ma³opolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kszta³c±cych Kierowców.
Zg³oszenia (do wyczerpania miejsc) u organizatorów:
Lajkonik” – Danuta Sanetra, tel. 695 182 810, danutasanetra@interia.pl
„MSNKK” – Tadeusz Szewczyk, tel. 505 107 333.
Usuwamy skutki po¿aru
15 sierpnia ok. godz. 14 w krakowskiej hucie zapali³ siê ta¶moci±g transportuj±cy koks. Dym widoczny by³ z daleka, gdy¿ ta¶moci±g znajduje siê na wysoko¶ci kilkunastu metrów nad ziemi±.
Na miejsce od razu przyby³a zak³adowa stra¿ po¿arna wraz z jednostkami Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej. O zdarzeniu poinformowana zosta³a Komenda Wojewódzka Stra¿y Po¿arnej i Wojewódzki Inspektorat Ochrony ¦rodowiska.
Uda³o siê ograniczyæ zasiêg po¿aru by zapobiec jego rozprzestrzenieniu siê na inne instalacje. Oko³o godziny 18 ogieñ zosta³ ugaszony.
Po szczegó³owym przegl±dzie stanu instalacji bêdziemy mogli oceniæ rozmiar szkód. Nie znamy jeszcze przyczyny powstania po¿aru. W tej kwestii przeprowadzone zostanie szczegó³owe dochodzenie – mówi Marzena Rogozik z Biura Komunikacji krakowskiej huty.
Przyczyny powstania po¿aru ustali powo³ana w tym celu komisja – wyja¶nia Tadeusz Techmañski, zastêpca komendanta zak³adowej stra¿y po¿arnej.
Wielki piec nie zosta³ wy³±czony z eksploatacji. Obecnie koks podawany jest do pieca jednym z dwóch transporterów, który nie by³ objêty po¿arem.
Usuwamy ju¿ skutki po¿aru. W najbli¿szych dniach, pierwszy ta¶moci±g bêdzie gotowy – zapewnia dyrektor Grzegorz Maracha.
Na wakacyjn± praktykê do huty
S± studentami AGH, Politechniki Krakowskiej im. T. Ko¶ciuszki, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu w krakowskiej hucie praktyki wakacyjne rozpoczê³o kolejnych 9 m³odych ludzi z krakowskich uczelni technicznych. Studiuj± m.in. in¿ynieriê materia³ow±, mechanikê i budowê maszyn, in¿ynieriê ciep³a czy informatykê stosowan±.
W tak rozleg³ym i ró¿norodnym zak³adzie maj± mo¿liwo¶æ praktycznej nauki zagadnieñ, które znaj± do tej pory z teoretycznych wyk³adów. Konfrontuj± siê równie¿ z wymaganiami technicznymi, jakie niesie ten specyficzny zak³ad, ale tak¿e z wymaganiami dotycz±cymi samej pracy.
W lipcu w krakowskiej hucie podobne praktyki odby³o 10 studentów. Wiêkszo¶æ - w Zak³adzie Walcownia Gor±ca, a pojedyncze osoby – w Transporcie i Logistyce Wyrobów P³askich, Jako¶ci i Rozwoju Produktu, Energetyce i w dziale Automatyki, Informatyki Przemys³owej i Modeli.
Ka¿dy student-praktykant ma swojego opiekuna z ramienia zak³adu.
W ci±gu czterech tygodni poznaj± nie tylko zak³ad, w którym odbywaj± praktykê, ale maj± równie¿ okazjê zobaczyæ inne instalacje – wa¿ne w cyklu technologicznym huty, mi.in wielki piec i stalowniê.
We wrze¶niu studenckie praktyki wakacyjne odbêdzie ich 12 kolejnych kolegów. Wielu z nich zdecydowa³o siê na taki wybór ju¿ podczas Targów Pracy na swoich uczelniach, gdzie ze swoj± ofert± prezentowa³y siê krakowskie zak³ady pracy.
* * *
Letnie praktyki to nie jedyna forma wspó³pracy ArcelorMittal Poland z uczelniami wy¿szymi. Niektórzy studenci, jak studenci informatyki stosowanej AGH, chc± pisaæ prace magisterskie na temat wykorzystania narzêdzi informatycznych w procesach zachodz±cych w stalowej firmie.
Ka¿dy ze studentów bêdzie mia³ zapewnione merytoryczne wsparcie opiekuna z ArcelorMittal Poland.


Ma³gosia, Iga, Piotr, Jakub, Grzegorz, Adrian, Krzysztof z opiekunem Dariuszem Garusem z walcowni gor±cej. Mówi±, ¿e wreszcie zobaczyli na w³asne oczy urz±dzenia i instalacje, które znaj± z teorii. I s± pod wra¿eniem dobrej organizacji produkcji i ¿yczliwo¶ci pracowników.
W przysz³± sobotê, 31 sierpnia, gala operetkowa w Alei Ró¿ – Podró¿ w ¶wiat lekkiej muzy
Powaga i ¿art, wiedeñski walc i ludowy taniec, wielka mi³o¶æ i p³oche zaloty – operetka jest pe³na kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie ³±czyæ. W podró¿ do jej bogatego, wielobarwnego ¶wiata zabior± nas arty¶ci Opery Krakowskiej ju¿ 31 sierpnia o godz. 19.00 podczas gali w Alei Ró¿. Wstêp na koncert jest wolny.
„Muzyka lekka, ³atwa i przyjemna” – zwyk³o siê mówiæ o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwiêksi twórcy tego gatunku – Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán – byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nuci³ ca³y Wiedeñ. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego spo³eczeñstwa. Ich dzie³a stanowi± odbicie epoki – „ca³ej przedwojennej ery, pustego ¶wiatka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, ¶wiatka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z ka¿dym programem”, jak pisa³ Bernard Grün o „Ksiê¿niczce czardasza”, najwiêkszym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko ¶wietna rozrywka, ale tak¿e fascynuj±ca podró¿ do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów.
Zabior± nas w ni± znakomici soli¶ci: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeñ oraz Jaros³aw Bielecki. Towarzyszyæ im bêdzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batut± Tomasza Tokarczyka.
„Gala Operetkowa w Alei Ró¿ ma wieloletni± tradycjê i jest jedn± z najpiêkniejszych chwil integruj±cych mieszkañców Nowej Huty niezale¿nie od ich wieku” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Jak co roku zaprezentujemy najpiêkniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich mi³o¶ników wspania³ych g³osów i najwiêkszych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy tak¿e ró¿e – w tym roku wspólnie ¶wiêtuj±c 70-lecie Nowej Huty.”
Na nowohuckiej ulicy zabrzmi± operetkowe przeboje, miêdzy innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Ksiê¿czniczki Czardasza” Kálmána, poruszaj±ca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy u¶miechu” Franza Lehára i ca³kiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygañskiego”, uznawane czêsto za najs³ynniejsz± tenorow± ariê w ca³ej operetkowej literaturze („Wielka s³awa to ¿art, ksi±¿ê b³azna jest wart…”). Nie zabraknie w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakoñczenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa siê w roku ustanowionym decyzj± Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanis³awa Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczciæ dorobek ojca opery narodowej, a jednocze¶nie nie zatraciæ siê w operetkowej rozrywce, proponujemy na pocz±tek brawurowe „Tañce góralskie” z „Halki”, dramatyczn±, pe³n± mi³osnego ¿aru ariê Jontka z tej opery – „Szumi± jod³y…”, a tak¿e „Dumkê Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupe³niæ polski kontekst, wplatamy w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Ró¿yckiego.
Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)

Cracovia Sacra w Mogile
Tradycyjnie, w dniach 14 i 15 sierpnia odby³a siê 12. ju¿ ods³ona Nocy Cracovia Sacra, przedsiêwziêcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazuj±cego fenomen religijny miasta, czêstokroæ zwanego drugim Rzymem.
Tegoroczna Noc Cracovia Sacra, wchodz±ca w sk³ad projektu pn. „Krakowskie Noce” dedykowana zosta³a ogrodom i wirydarzom klasztornym, terenom na co dzieñ niedostêpnym, niejednokrotnie objêtym klasztorn± regu³±. W programie przedsiêwziêcia, oprócz zwiedzania kilkunastu przyklasztornych ogrodów i wirydarzy, a tak¿e najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano równie¿ liczne koncerty, spektakle s³owno-muzyczne oraz wystawy o tematyce sakralnej.
Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odby³a siê w tym roku w ¶rodê, 14 sierpnia o godz. 19.00 w opactwie cystersów w Mogile. Rozpocz±³ j± koncert pie¶ni Maryjnych w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca i Orkiestry Nowa Huta Marching Band.
Wydarzenie otwarli: prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski ks. abp Marek Jêdraszewski. Gospodarzy miejsca reprezentowa³ opat mogilski o. Piotr Chojnacki OCist., a Radê Miasta Krakowa jej wiceprzewodnicz±cy S³awomir Pietrzyk.
Wcze¶niej, bo od godz. 10.00 mo¿na by³o zwiedziæ ogród i wirydarz klasztorny, a na kru¿gankach obejrzeæ wystawê Krakowskiego Klubu Fotograficznego: „Kapliczki, figury i krzy¿e przydro¿ne”.
(f)


Fot. Adam Gryczyñski
WYMIENIAMY PIECE NA STOJAKI
Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowa³a ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafi³o przed wydzia³y Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e w miejsca uczêszczane przez turystów i krakowian. Bêd± mogli z nich korzystaæ przyje¿d¿aj±cy do szpitala im. Stefana ¯eromskiego, na k±pielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mie¶ci siê oddzia³ Muzeum Archeologicznego czy do spo³ecznych ogrodów krakowian. Mieszkañcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne ¼ród³a ciep³a i oddali z³om hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniê¿ne, na które do tej pory wyda³ ju¿ blisko 150 tys. z³.
Ju¿ ponad 3 mld z³ wydali¶my w krakowskiej hucie na projekty, które pozwoli³y ograniczyæ nasz wp³yw na ¶rodowisko i nie ustajemy w naszych wysi³kach. Zdajemy sobie sprawê z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw sta³ych do wrze¶nia tego roku, dlatego wsparli¶my dzia³ania Urzêdu Miasta zmierzaj±ce do ograniczania niskiej emisji. Dziêki temu, ¿e stal mo¿na przetwarzaæ praktycznie bez koñca, mogli¶my zagospodarowaæ niepotrzebne ju¿ kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopiæ na nowe stojaki rowerowe – podkre¶la Grzegorz Maracha, dyrektor Zak³adu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.
Od pocz±tku 2018 roku huta zbiera³a „kopciuchy” likwidowane dziêki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za ka¿dy piec wyp³aca³a 150 z³, a odzyskany z³om sukcesywnie przetapia³a na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcze¶niej w internetowym g³osowaniu.
Jeszcze w ubieg³ym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafi³a do 20 krakowskich szkó³, wy³onionych tak¿e przez internautów.
W tym roku kolejna partia stojaków zosta³a przekazana spo³eczno¶ciom dwóch najwiêkszych krakowskich uczelni, na których uczy siê obecnie blisko 70 tys. studentów – UJ i AGH. Stojaki z zez³omowanych pieców pos³u¿± tak¿e odwiedzaj±cym szpital im. S. ¯eromskiego, Przylasek Rusiecki, czy spo³eczne ogrody. Trafi³y te¿ przed nowohucki oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Branicach.
Dworek w Branicach jest trochê na uboczu, z dala od g³ównych szlaków komunikacyjnych, dlatego sporo osób przyje¿d¿a do nas na rowerach. To ¶wietne miejsce do odpoczynku, pe³ne lokalnych skarbów, które mo¿na zobaczyæ choæby w naszym muzeum. Dziêki stojakom od krakowskiej huty mo¿emy zapewniæ odwiedzaj±cym ma³y parking dla rowerów, by nie musieli zostawiaæ ich przed bram± muzeum. To bêdzie nasz dodatkowy atut – przyznaje Janusz Bober, kierownik oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Branicach.
Stojaki pojawi³y siê równie¿ na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Bêd± z nich korzystali pracownicy, którzy, zw³aszcza latem, chêtnie wybieraj± rower zamiast samochodu. Na ponad 3000 pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzysta tego lata 1227 osób.
W ramach wspó³pracy z Urzêdem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukowa³ ju¿ 350 stojaków i wyp³aci³ blisko 1000 bonusów. Mimo ¿e czas na sk³adanie wniosków o dofinansowanie do wymiany ¼ród³a ciep³a ju¿ min±³, magistrat wci±¿ rozlicza z³o¿on± wcze¶niej dokumentacjê i wydaje upowa¿nienia do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie.
Wymiana starych, wêglowych pieców na ekologiczne ¼ród³a ciep³a jest dla miasta wielkim wyzwaniem. W Krakowie – pierwszym mie¶cie w Polsce – zacznie od wrze¶nia obowi±zywaæ ca³kowity zakaz palenia wêglem i drewnem. Ka¿de wsparcie przy realizacji tego nie³atwego zadania jest dla nas wa¿ne, bo przybli¿a nas do celu, jakim jest wyeliminowanie spalania paliw sta³ych. ArcelorMittal w³±czaj±c siê w miejski program wymiany pieców nie tylko motywowa³ mieszkañców bonusem, ale przede wszystkim pozwoli³ rozwijaæ ekologiczny transport rowerowy, który znacz±co przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.


Stojaki przed Muzem Archeologicznym w Branicach.
Do¿ynki Dzielnicowe we Wró¿enicach 2019
Po 10 latach przerwy ¶wiêto plonów Dzielnicy XVIII Nowa Huta powróci do Wró¿enic. 18 sierpnia 2019 roku, na terenie wokó³ remizy Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej (ul. Wró¿enicka 49), spotkaj± siê mieszkañcy najwiêkszej dzielnicy Krakowa, by zgodnie z wiekow± tradycj± dziêkowaæ za tegoroczne plony i wspólnie ¶wiêtowaæ. Organizatorami do¿ynek s± Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, OSP Wró¿enice i Zespó³ Wró¿enianki.
Wydarzenie zwyczajowo zainauguruje barwny korowód, który wyruszy o godzinie 12.30 ze skrzy¿owania ulic Wró¿enickiej i Pod Gajem w kierunku remizy, obok której od godz. 13.00 sprawowana bêdzie Msza ¶wiêta polowa. Po mszy i po¶wiêceniu wieñców do¿ynkowych nast±pi oficjalnie otwarcie z udzia³em zaproszonych go¶ci, po nich na scenê wkrocz± Grupy Do¿ynkowe.
O godzinie 18.30 nast±pi wrêczenie dyplomów dla uczestników Przegl±du Wieñców Do¿ynkowych. Po tej mi³ej uroczysto¶ci organizatorzy zapraszaj± uczestników na koncert zespo³u Blu Rey. Do¿ynki Dzielnicowe zakoñczy zabawa taneczna z zespo³em Afera, która rozpocznie siê o godz. 20.30. Podczas trwania imprezy czynne bêd± stoiska gastronomiczne. Dla najm³odszych uczestników przygotowano szereg atrakcji, m.in. dmuchane weso³e miasteczko.
Do¿ynki to zwyczaj siêgaj±cy jeszcze czasów przedchrze¶cijañskich, praktykowany przez S³owian i plemiona ba³tyckie. Do dzi¶ rolnicy, po trudach ciê¿kiej pracy na roli, organizuj± ¶wiêto plonów, a tradycja ¶wiêtowania pozostaje ¿ywa w wielu miejscach – tak¿e w Krakowie, na którego obrze¿ach wci±¿ wielu mieszkañców zajmuje siê rolnictwem. To z ich inicjatywy, co roku organizowane s± do¿ynki miejskie, dzielnicowe czy osiedlowe. Organizatorzy serdecznie zapraszaj± do podtrzymywania tej piêknej tradycji wszystkich mieszkañców Nowej Huty. Wstêp na wydarzenie jest bezp³atny.
Realizacja Do¿ynek nie by³aby mo¿liwa bez wielostronnej wspó³pracy – sponsorów, partnerów i patronatów medialnych, którymi w tym roku s±: Partnerzy: Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, Komisariat Policji VIII w Krakowie oraz Stra¿ Miejska Miasta Krakowa - Oddzia³ III Nowa Huta. Patronat medialny: G³os. Tygodnik Nowohucki, Pallotti.fm
(f)

WYGASZANIE WIELKIEGO PIECA PRZESUNIÊTE W CZASIE – Rozmowa z Sylwi± Winiarek, rzeczniczk± prasow± ArcelorMittal Poland
– Jeszcze w maju zapowiadano wy³±czenie wielkiego pieca w Krakowie we wrze¶niu. Co takiego siê wydarzy³o, ¿e piec jednak nie zostanie wy³±czony?
– Podkre¶lam, ¿e wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie nie zostan± zatrzymane we wrze¶niu, co nie oznacza, ¿e wycofujemy siê z planów o czasowym wy³±czeniu tych instalacji. Zarz±d ArcelorMittal Poland chcia³ daæ sobie czas na ponowne przeanalizowanie sytuacji. Planowany postój czê¶ci surowcowej w Krakowie jest konsekwencj± trudno¶ci, z jakimi boryka siê przemys³ stalowy w Europie m.in. wysokim poziomem importu z krajów trzecich czy rosn±cymi kosztami uprawnieñ do emisji CO2. Od maja br. warunki funkcjonowania naszej bran¿y jeszcze siê pogorszy³y. Cena rudy ¿elaza, niezbêdnej do produkcji stali, wzros³a o 30 proc. (o ok. 30 dolarów za tonê). Poza tym Unia Europejska 1 lipca po raz drugi w tym roku zwiêkszy³a kontyngenty na import wyrobów stalowych – znów o nastêpne 5 proc., co daje ³±cznie 10 proc. w ci±gu zaledwie sze¶ciu miesiêcy. Niewystarczaj±ca ochrona europejskiego rynku bezpo¶rednio przek³ada siê na ogromny wzrost importu z krajów trzecich. W europejskich hutach ArcelorMittal odnotowali¶my ostatnio straty produkcyjne, i to jest powód, dla którego postój czê¶ci surowcowej krakowskiej huty odk³adamy w czasie.
– Ostatnio Sejm przyj±³ ustawê zapowiadaj±c± rekompensaty po¶rednich kosztów CO2, czyli tych zawartych w cenach energii, dla tzw. firm energoch³onnych...
– Cieszymy siê z postêpów prac nad tymi regulacjami, gdy¿ wysokie ceny energii elektrycznej s± jednym z czynników, które utrudniaj± nam konkurowanie na europejskim rynku na równych zasadach. Te rozwi±zania bêd± dla nas du¿ym wsparciem. Trzeba pamiêtaæ, ¿e wszystkie zak³ady ArcelorMittal Poland zu¿ywaj± rocznie prawie 2,5 TWh energii elektrycznej, dlatego ka¿dy wzrost cen energii znacz±co podnosi koszty naszej dzia³alno¶ci produkcyjnej. Od dawna podkre¶lali¶my, jak wa¿ne dla przemys³u energoch³onnego s± rekompensaty kosztów po¶rednich emisji CO2, zawartych w cenach energii. Wiele europejskich krajów, jak choæby Niemcy, Hiszpania, Grecja, Belgia, Holandia czy Litwa, ju¿ od lat korzysta z tego typu rekompensat. Jednak europejskie hutnictwo potrzebuje europejskich rozwi±zañ – UE musi zacz±æ skutecznie chroniæ swój rynek. Postulujemy tak¿e wprowadzenie podatku od ¶ladu wêglowego, bo obecnie tylko europejscy producenci ponosz± koszty zakupu uprawnieñ do emisji dwutlenku wêgla. Stal produkowana poza UE nie jest obci±¿ona takimi op³atami.
– Organizacje zwi±zkowe odczytuj± ostatni± decyzjê zarz±du ArcelorMittal Poland jako efekt ich nacisków i pikiety zorganizowanej przed siedzib± firmy w D±browie Górniczej.
– Szanujemy prawo naszych pracowników do wyra¿ania ich opinii, pogl±dów i emocji. Zarz±d firmy rozumie zaniepokojenie zarówno zwi±zków zawodowych, jak i pracowników krakowskiej huty. Zdajemy sobie sprawê, ¿e planowane tymczasowe wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w tym oddziale jest dla nich ¼ród³em wielu obaw, ale decyzje podejmujemy odpowiedzialnie, w oparciu o fakty i liczby, a nie pod wp³ywem nacisków.
Podtrzymujemy jednak deklaracjê, ¿e w zwi±zku z postojem czê¶ci surowcowej nikt z naszych pracowników nie straci pracy. Wstrzymali¶my rekrutacjê zewnêtrzn±, aby móc oddelegowaæ pracowników czê¶ci surowcowej do prac w innych zak³adach i oddzia³ach ArcelorMittal Poland. Przeprowadzili¶my czasoch³onn±, szczegó³ow± analizê stanowisk dostêpnych w firmie. Równolegle prowadzili¶my analizê profili kompetencyjnych naszych pracowników, która mia³a na celu „dopasowanie” odpowiednich kandydatów do konkretnych stanowisk.
Po raz kolejny chcê podkre¶liæ, ¿e ograniczanie przez nas mocy produkcyjnych w Polsce ma byæ dzia³aniem tymczasowym. Musimy podejmowaæ decyzje w oparciu o to, co dyktuje rynek. Mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe ulegn± poprawie, a równowaga pomiêdzy poda¿± i popytem oraz równe warunki konkurowania zostan± przywrócone.

Sylwia Winiarek
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 28,331,483 unikalnych wizyt