Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.07] W lipcu...
· [2024.07.05] Presja ...
· Na niedzielê 7 lipca...
· [2024.07.05] Co nie ...
· [2024.06.28] Lipiec ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ArcelorMittal Poland odk³ada w czasie postój czê¶ci surowcowej w krakowskiej hucie
ArcelorMittal Poland informuje, ¿e firma odk³ada w czasie planowany na wrzesieñ postój czê¶ci surowcowej w krakowskiej hucie. Jak ju¿ wcze¶niej informowali przedstawiciele firmy, powodem tej nie³atwej decyzji o tymczasowym wygaszeniu czê¶ci surowcowej s± wyzwania, z którymi mierzy siê europejskie hutnictwo. Nadal borykamy siê z wysokimi cenami surowców, rosn±cymi kosztami uprawnieñ do emisji CO2 i niewystarczaj±cymi ¶rodkami ochrony europejskiego rynku, co bezpo¶rednio przek³ada siê na ogromny wzrost importu z krajów trzecich. Wszystkie te czynniki wystêpuj± przy globalnej nadwy¿ce zdolno¶ci produkcyjnych w hutnictwie, która obecnie wynosi ponad 400 mln ton.
Niemniej jednak postanowili¶my odroczyæ tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, które pierwotnie by³o planowane na wrzesieñ, poniewa¿ chcemy ponownie oceniæ ca³± sytuacjê.
Chcieliby¶my jeszcze raz podkre¶liæ, ¿e wstrzymanie pracy czê¶ci surowcowej bêdzie rozwi±zaniem tymczasowym i ¿e ¿aden z naszych pracowników w zwi±zku z tym postojem nie straci pracy. Zale¿y nam na obecno¶ci w Polsce i chcemy kontynuowaæ produkcjê stali nad Wis³±. Od momentu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestowa³ w polskie huty ponad 7 mld z³, z czego ponad 3 mld w Krakowie.
Przetarg na przebudowê ul. Klasztornej og³oszony
Zarz±d Inwestycji Miejskich w Krakowie og³osi³ przetarg na przebudowê ul. Klasztornej. Prace obejm± odcinek od ul. ¯aglowej do ronda przy mo¶cie Wandy. Zgodnie z planem otwarcie ofert zaplanowane jest po 19 sierpnia.
Przed dwoma tygodniami Rada Miasta Krakowa podjê³a decyzjê wskazaniu ZIM w Krakowie jako realizatora przebudowy ul. Klasztornej. Wcze¶niej, za fazê przygotowawcz± nowohuckiego zadania odpowiada³ Zarz±d Dróg Miasta Krakowa, który zleci³ opracowanie dokumentacji projektowej uzyska³ decyzjê ZRID.
- Wiemy, jak oczekiwana jest to inwestycja. Dlatego, aby przyspieszyæ wybór wykonawcy, dokumenty do rozpisania przetargu zaczêli¶my przygotowywaæ ju¿ jaki¶ czas temu. Chcieli¶my byæ przygotowani z og³oszeniem zamówienia zaraz po decyzji Rady Miasta o wskazaniu nas jako realizatora – podkre¶la £ukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.
Na czym bêdzie polegaæ przebudowa ul. Klasztornej? Zakres prac obejmuje m.in. rozbudowê uk³adu drogowego, przebudowê o¶wietlenia drogowego i sieci podziemnych – wodoci±gu, gazoci±gu, sieci telefonicznej i energoelektrycznej – budowê kanalizacji deszczowej wraz z przepompowni± i zbiornikiem retencyjnym. Tam gdzie jest to konieczne zostan± przebudowane i ustawione ekrany akustyczne.
Przetarg og³oszony przez ZIM obejmuje te¿ budowê sieci kanalizacji sanitarnej DN 400 mm o d³ugo¶ci ca³kowitej oko³o 1000 metrów od ul. Syrachowskiej do ul. Longinusa Podbipiêty oraz od ul. Syrachowskiej do ul. Odmêtowej wraz z przy³±czami. Jest to mo¿liwe na podstawie porozumienia z MPWiK SA.
Zgodnie z aktualnym za³o¿eniem, prace budowlane powinny rozpocz±æ siê wiosn± 2020 roku, po rozstrzygniêciu przetargu na realizacjê i wy³onieniu wykonawcy.
(red)

Stanowisko ArcelorMittal Poland ws. pikiety przed budynkiem dyrekcyjnym
ArcelorMittal Poland rozumie zaniepokojenie zarówno zwi±zków zawodowych, jak i pracowników krakowskiej huty. Zdajemy sobie sprawê z tego, ¿e planowane tymczasowe wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w tym oddziale jest dla nich ¼ród³em wielu obaw. Szanujemy prawo naszych pracowników do wyra¿ania swoich opinii, pogl±dów i emocji, dlatego z du¿± wyrozumia³o¶ci± podeszli¶my do zorganizowanej dzi¶ pikiety. Petycjê z postulatami strony spo³ecznej odebra³ osobi¶cie Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny firmy.
Po raz kolejny, z ca³± moc± chcemy podkre¶liæ, ¿e:

  • planowany postój czê¶ci surowcowej w Krakowie jest konsekwencj± trudno¶ci, z jakimi boryka siê przemys³ stalowy w Europie;

  • postój ten bêdzie mia³ charakter tymczasowy - mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe ulegn± poprawie w kolejnych miesi±cach i ¿e przywrócona zostanie równowaga pomiêdzy poda¿± i popytem oraz równe warunki konkurowania;

  • od pocz±tku zapewniali¶my, ¿e pomimo postoju ¿aden z naszych pracowników nie straci pracy i ¿e do³o¿ymy wszelkich starañ, aby w tym czasie zapewniæ im zatrudnienie – w tym celu m.in. wstrzymali¶my rekrutacjê zewnêtrzn±;

  • od pocz±tku maja prowadzimy czasoch³onn±, szczegó³ow± analizê dostêpnych miejsc pracy oraz profili zawodowych naszych pracowników, która ma na celu „dopasowanie” odpowiednich kandydatów do konkretnych stanowisk; analiza ta jest ju¿ na ukoñczeniu, a opracowane dane w najbli¿szym czasie przedstawimy do konsultacji stronie zwi±zkowej.


Niepokoj± nas nieprawdziwe stwierdzenia liderów zwi±zkowych o rzekomym braku informacji o przyczynach tej decyzji. Przedstawiciele ArcelorMittal Poland, równie¿ cz³onkowie zarz±du, wielokrotnie spotykali siê ze stron± spo³eczn±. Wyja¶niali obecn± trudn± sytuacjê sektora stalowego zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz prezentowali poszczególne etapy wypracowania rozwi±zañ na czas postoju instalacji krakowskiej huty.
Informujemy jednocze¶nie, ¿e pod koniec czerwca przedstawili¶my organizacjom zwi±zkowym projekt porozumienia ws. dzia³añ ³agodz±cych skutki postoju i poprosili¶my o przes³anie uwag do 12 lipca. Z przykro¶ci± musimy stwierdziæ, ¿e do zapisów tego dokumentu odniós³ siê zaledwie jeden z 15 zwi±zków zwi±zkowych. Oczekujemy, ¿e organizacje zwi±zkowe jak najszybciej zajm± stanowisko w sprawie tre¶ci tego dokumentu, bo na jego ostateczne zapisy oczekuj± setki pracowników naszego krakowskiego oddzia³u.
24 lipca 2019 r.


Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland
KRAKOWSKA HUTA O SK£ADOWISKACH ODPADÓW – Stanowisko ArcelorMittal Poland
W zwi±zku z ostatnimi doniesieniami medialnymi krakowska huta ArcelorMittal Poland chce usystematyzowaæ i doprecyzowaæ informacje dotycz±ce sk³adowisk odpadów w Pleszowie.
+ ArcelorMittal Poland prowadzi sk³adowiska odpadów w oparciu o obowi±zuj±ce rozporz±dzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. ws. dopuszczania odpadów do sk³adowania na sk³adowiskach, zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
+ Krakowska huta jest zobowi±zana do badania popio³ów i odpadów ¿elazono¶nych kierowanych na sk³adowiska pod k±tem kryteriów, które wynikaj± z obowi±zuj±cego rozporz±dzenia i przy u¿yciu metody w niej wskazanej. Gdyby rozporz±dzenie wskazywa³o inn± metodê badawcz± – huta stosowa³aby siê do niej.
+ ArcelorMittal prowadzi badania odpadów w laboratoriach posiadaj±cych akredytacjê w tym zakresie.
+ Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, jako organu upowa¿nionego do kontroli huty, maj± wgl±d we wszystkie wyniki badañ podczas ka¿dej kontroli zak³adu. Mog± równie¿ prowadziæ kontrole niezapowiedziane, bez informowania huty o takim zamiarze.
+ ArcelorMittal Poland ewakuuje sk³adowane na sk³adowiskach odpady z w³asnej produkcji. Pozosta³a czê¶æ to odpady nagromadzone tam w poprzednich latach, poniewa¿ sk³adowiska dzia³aj± od blisko 70 lat i przez wiêkszo¶æ tego okresu wykorzystywane by³y przez Hutê im. Lenina i jej nastêpców.
+ W doniesieniach medialnych pojawia siê warto¶æ 14 mln ton odpadów sk³adowanych na sk³adowiskach. ArcelorMittal Poland sk³aduje ok. 30–40 tys. ton odpadów rocznie. Przez 15 lat dzia³ania w Polsce firma skierowa³a na sk³adowiska kilkaset tysiêcy ton odpadów.
+ Co roku ewakuuje czê¶æ odpadów ze sk³adowisk – w ci±gu ostatniego roku huta przekaza³a firmom uprawnionym do ich przetwarzania 200 tys. ton odpadów ¿elazono¶nych
i 50 tys. ton popio³ów – co jest ekwiwalentem odpadów wyprodukowanych w hucie przez okres ok. 5 lat.
+ ArcelorMittal ewakuowa³ te¿ du¿± czê¶æ odpadów z ha³dy ¿u¿li hutniczych w Pleszowie (ok. 80 proc.) i jest na dobrej drodze do tego, by w okresie nastêpnych kilku lat wyczy¶ciæ to sk³adowisko ca³kowicie.
+ Krakowska huta podejmuje dzia³ania zmierzaj±ce – w d³ugoterminowej perspektywie – do zaprzestania sk³adowania odpadów, przekazania do przetworzenia tych ju¿ sk³adowanych, a nastêpnie rekultywacji
terenu.
+ Ca³y czas poszukuje sposobów na dalsze zagospodarowanie odpadów. Obecnie ArcelorMittal Poland prowadzi rozmowy z firm± zewnêtrzn±, która bêdzie przetwarzaæ odpady ¿elazono¶ne z bie¿±cej produkcji, bez konieczno¶ci ich sk³adowania. Ze szlamów, dziêki bezemisyjnej technologii, odzyskiwane by³yby g³ównie ¿elazo
i cynk.
+ Ponadto latem tego roku, po modernizacji elektrociep³owni TAMEH Polska, huta zaprzestanie sk³adowania popio³ów na sk³adowiskach – ok. 65 tys. ton masy ca³kowitej rocznie.
+ Docelowo, w d³ugoterminowej perspektywie, tereny sk³adowisk zostan± oczyszczone i poddane rekultywacji. Wymaga to jednak czasu i funduszy.
W ubieg³ym roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska podczas kontroli krakowskiej huty pobierali do badañ próby odpadów oraz wód z piezometrów (tych ostatnich dwukrotnie). Ponadto krakowska huta – zgodnie z obowi±zuj±cym j± prawem – zleci³a zewnêtrznemu, akredytowanemu laboratorium wykonywane co roku badanie odpadów. Przes³a³a równie¿ do WIO¦ ca³oroczny monitoring sk³adowisk – zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
Kontrole WIO¦ w ubieg³ym roku by³y tak czêste, ¿e zdecydowanie ³atwiej by³oby policzyæ dni, w których inspektorzy nie kontrolowali zak³adów i sk³adowisk krakowskiej huty. Tak¿e obecnie w zak³adzie trwa kompleksowa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, która obejmuje równie¿ kontrolê sk³adowisk odpadów. Próby odpadów, które zosta³y pobrane ze sk³adowisk oraz piezometrów zlokalizowanych w ich otoczeniu tym razem przebada laboratorium G³ównego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska.
Literacka Nowa Huta
W ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty Pracownia Dziedzictwa i To¿samo¶ci Nowej Huty O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida rozpoczê³a realizacjê projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”, podczas którego odbêd± siê spacery po dzielnicy oraz wydana zostanie publikacja dr Anny Grochowskiej – autorski bestselerowej monografii Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.
Pierwszy spacer literacki po Nowej Hucie odby³ siê 13 lipca 2019 r. Jego uczestnicy spotkali siê o godz. 15.00 na Placu Przy Poczcie pod has³em „Miasto dobrego losu? Literacka Nowa Huta od socrealizmu do odwil¿y”. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzali, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by tu¿ przed nadej¶ciem odwil¿y wywo³aæ w Nowej Hucie najwiêkszy skandal poetycki doby PRL. Natomiast na 22 wrze¶nia 2019 r. zaplanowano spacer pod tytu³em „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie”. Pocz±tek o godz. 15.30 pod Kopcem Wandy. Uczestnicy przemierz± Now± Hutê ¶cie¿kami kobiet-pisarek i kobiet-bohaterek. Bêdzie siê mo¿na zatem przekonaæ, ¿e Nowa Huta jest kobiet±, wszak od pocz±tku jej istnienia budowniczki i pisarki tworzy³y j± symultanicznie z ceg³y i liter, „z ¿elaza i ¶wiadomo¶ci”, jak pisa³a Szymborska. Wstêp na spacery jest wolny, jednak trzeba siê wcze¶niej zapisaæ. Szczegó³y na www.okn.edu.pl
14 grudnia 2019 r. o godz. 16.00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) odbêdzie siê fina³ projektu i premiera „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie”. Wówczas bêdzie mo¿na tak¿e spotkaæ siê i porozmawiaæ z autork±. Publikacja zabierze czytelnika w podró¿ po miejscach znajduj±cych siê na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Bêd± to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zosta³y opisane przez polskich pisarzy w ró¿nych okresach: od czasów odleg³ych, na d³ugo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, a¿ po czasy wspó³czesne. Czytelnicy zwiedz± g³ówne za³o¿enia urbanistyczne i najwa¿niejsze obiekty, ale tak¿e wejd± do bloków, na klatki schodowe, niekiedy do mieszkañ, na bazary, do domów handlowych. „Przewodnik” przygotowany zostanie z my¶l± o osobach, które chc± zwiedziæ Now± Hutê w sposób inny ni¿ dotychczas, jak równie¿ z my¶l± o mi³o¶nikach literatury.
Tekst „Przewodnika” okraszony zostanie cytatami z dzie³ literatury polskiej, w których pojawia siê przestrzeñ Nowej Huty. To cytaty z prozy, poezji, dramatu, reporta¿u, literatury wspomnieniowej, dzienników, listów etc. Ta gatunkowa ró¿norodno¶æ sprawia, ¿e ka¿dy odbiorca znajdzie co¶ dla siebie – od mi³o¶nika poezji po fana literatury fantasy. W „Literackim przewodniku” ujêta zostanie równie¿ literatura dzieciêca i m³odzie¿owa, co niew±tpliwie zachêci do zwiedzania i przysz³ej lektury najm³odszych odbiorców. Ksi±¿ka poka¿e, ¿e o Nowej Hucie i o terenach, na których powsta³a najwiêksi polscy pisarze na przestrzeni epok. Obok nich spotkamy tu tak¿e nazwiska autorów z dzisiejszej perspektywy mniej znanych, niekiedy zapomnianych. Bêdzie to zatem pog³êbiona refleksja nad zjawiskami kultury – tej dawnej, jak i ca³kiem wspó³czesnej. „Przewodnik” odniesie siê do tekstów takich postaci, jak: Franciszek Wê¿yk, Wojciech Bogus³awski, Hugo Ko³³±taj, Cyprian Kamil Norwid, Stefan ¯eromski, Stanis³aw Wyspiañski, Tadeusz Konwicki, Jaros³aw Iwaszkiewicz, Maria D±browska, Wis³awa Szymborska, Adam Wa¿yk, Ryszard Kapu¶ciñski, Jerzy Lovell, Jerzy Andrzejewski, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jan Józef Szczepañski, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Marcin ¦wietlicki. Znajdziemy tu równie¿ lokalnych ludzi pióra, takich jak: S³awomir Shuty, Adam Miklasz, Pawe³ Majka, Iwona Wojas-Gier³ach, Renata Rad³owska, Katarzyna Kobylarczyk itd.
Nowa Huta jako szczególna dzielnica Krakowa znana jest w ca³ej Polsce. „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” uka¿e zatem perspektywê historyczn± dzielnicy i literacko-urbanistyczne oraz spo³eczne i to¿samo¶ciowe konsekwencje wydarzeñ historycznych maj±cych miejsce po 1945 roku dotycz±cych tej czê¶ci Krakowa. Literackie opowie¶ci o dzielnicy z³o¿± siê na historyczny obraz tej czê¶ci miasta. Ponadto rzetelnie przedstawione t³o historyczne unaoczni odbiorcy, jak dalece wydarzenia minionych czasów mia³y wp³yw na tworzenie i przekszta³canie siê dzielnicy nie tylko w sferze architektoniczno-urbanistycznej, ale i to¿samo¶ciowej, literackiej, symbolicznej, mitologicznej.
(f)

Historyczny wagon doczepny typu ND znów wyjecha³ na nowohuckie tory
Gdy ogl±damy zdjêcia Nowej Huty z przesz³o¶ci mo¿emy zauwa¿yæ, ¿e ich nieod³±cznym elementem s± kursuj±ce tramwaje. By³y one podstawowym ¶rodkiem transportu m.in. dla mieszkañców budowanej dzielnicy Krakowa jak i pracowników Kombinatu. Tymi tramwajami, które jako pierwsze zaczê³y kursowaæ po nowohuckich torach by³y nowoczesne tramwaje typu N produkowane w Chorzowie i w Sanoku w Sanockiej Fabryce oraz wagony ND (wagon doczepny) z Sanoka.
W³a¶nie jeden z tych wagonów doczepnych o numerze 502 pochodz±cy z 1950 roku zosta³ wyremontowany przez krakowskiego przewo¼nika. Mo¿na by³o go zobaczyæ podczas specjalnej prezentacji 4 lipca na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. W prezentacji wzi±³ udzia³ przedstawiciel firmy Autosan, Marek Ruchlewicz, dyrektor handlu i marketingu. To w³a¶nie w tej fabryce z Sanoka w przesz³o¶ci powstawa³y tramwaje typu N. Wagon ND o numerze 502 wykona³ tak¿e krótki kurs z zajezdni do placu Centralnego, a nastêpnie do Kopca Wandy. Po doje¼dzie do Kopca Wandy wszyscy uczestnicy wziêli udzia³ w zrobieniu zdjêcia z pami±tkow± tablic± informuj±c± o oddaniu do ruchu historycznego wagonu.
Przypomnijmy, ¿e w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewiêæ wagonów typu ND z Sanoka i by³y to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez piêædziesi±t lat. Kolejne wagony ND dostarczane przez fabrykê w Chorzowie ró¿ni³y siê ju¿ od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na prze³omie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposa¿ano w takie same rozwi±zania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, du¿e otwierane okna, ³o¿yska toczne zestawów ko³owych. Remont przyczepy ND nr 502 przywróci³ jej pierwotne cechy zarówno nadwozia jak i podwozia.
Poniewa¿ MPK SA w Krakowie posiada kilka wagonów typu N, w dodatku z ró¿nych okresów, prezentacja odnowionego ND z lat 50-tch XX wieku by³a tak¿e okazj± do przypomnienia historii tych tramwajów. Na terenie zajezdni zosta³a tak¿e przygotowana specjalna wystawa zdjêæ z czasów eksploatacji wagonów typu N, m.in. z obszaru Nowej Huty. Termin prezentacji te¿ nie by³ przypadkowy, bo w tym roku obchodzimy jubileusz 70 lat Nowej Huty. Wyremontowany przez MPK SA wagon ND jest w zasadzie rówie¶nikiem tej dzielnicy Krakowa.
(f)

ZU¯YCIE STALI W POLSCE A IMPORT
Polska potrzebuje coraz wiêcej stali, ale prawie 3/4 sprowadza z zagranicy. Nowe drogi, linie kolejowe, osiedla mieszkaniowe wyrastaj± wokó³ jak grzyby po dreszczu. Polacy zu¿ywaj± coraz wiêcej wyrobów stalowych.
Poch³aniaj± j± trwaj±ce inwestycje infrastrukturalne, czy przemys³, ale i zwyk³y Kowalski kupuj±cy now± lodówkê, pralkê czy kuchenkê.

Niestety a¿ 3/4 tego zapotrzebowania zaspokaja import tañszych produktów stalowych, g³ównie ze wschodu. Chcia³oby siê przywo³aæ s³owa Stanis³awa Jachowicza: „cudze chwalicie, swego nie znacie”, a mo¿e po prostu „znacie, ale nie przep³acacie?”.
W 2009 roku Polacy zu¿yli 8,2 mln ton stali, w 2013 roku ju¿ 10,4 mln ton, a w ubieg³ym roku – blisko 15 mln ton. Wed³ug Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej polska gospodarka zu¿y³a w 2018 roku rekordow± ilo¶æ stali – o ok. 10 proc. wiêcej ni¿ w 2017 roku.
Z tej du¿ej, jak na polskie realia, ilo¶ci tylko ok. 25 proc. dostarczy³y huty produkuj±ce w Polsce, a resztê – ok. 75 proc. – zaspokoi³ import.
Analitycy HIPH oszacowali, ¿e tylko w zesz³ym roku import stali z krajów trzecich do Polski wzrós³ o prawie 40 proc. w ujêciu rok do roku i siêgn±³ ponad 3 mln ton.
Po³owê naszego zu¿ycia stali poch³aniaj± inwestycje budowlane, a resztê drogowe, ale tak¿e sprzêt gospodarstwa domowego czy przemys³ maszynowy. Poniewa¿ te sektory siê rozwijaj± i wed³ug prognoz ekspertów w tym i przysz³ym roku ten trend siê utrzyma, mo¿na by³oby krajowym producentom stali wieszczyæ ¿y³ê z³ota.
Jednak, ¿eby lokalne huty mog³y odpowiedzieæ na utrzymuj±cy siê popyt, musz± mieæ mocn± pozycjê konkurencyjn± na globalnym rynku stali. A do tego potrzeba solidnych ¶rodków ochronnych dla rynków Unii Europejskiej, takich które pozwol± zatrzymaæ nap³yw taniej stali z krajów trzecich. Pomóc mog³aby tak¿e wyrównawcza op³ata wêglowa, która zniwelowa³aby ró¿nicê w kosztach miêdzy producentami spoza UE, a tymi, którzy w obrêbie wspólnoty musz± ponosiæ ogromne koszty np. uprawnieñ do emisji CO2.
Ceny tych uprawnieñ stale rosn±. Koszt produkcji jednej tony stali w Europie jest obecnie wy¿szy nawet o 45 euro, ni¿ przed wprowadzeniem tych uprawnieñ. Odpowiednia ochrona rynku UE i przywrócenie konkurencyjno¶ci w¶ród producentów stali pozwoli przywróciæ równowagê w bran¿y.

11 beneficjantów minigrantów ArcelorMittal Poland – NA RZECZ KRAKOWA
ArcelorMittal Poland oraz Miasto Kraków w maju zaprosili przedstawicieli organizacji pozarz±dowych do udzia³u w programie grantowym „Dzia³amy lokalnie”. Do konkursu zosta³y zaproszone stowarzyszenia, fundacje, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które dzia³aj± na rzecz mieszkañców miasta.

Organizacje mia³y za zadanie zaprezentowaæ swoj± dzia³alno¶æ na rzecz Krakowa oraz przedstawiæ projekt skierowany do jej mieszkañców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo, edukacja. Na ca³y projekt ArcelorMittal Poland przeznaczy³ 100 000 z³. Kwota zosta³a podzielona na 11 wybranych projektów, które zostan± zrealizowane do koñca listopada tego roku. Zobaczcie, kto zwyciê¿y³:
1. Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Spo³ecznej Osób Niepe³nosprawnych „EMAUS” – O ekologiê zadbamy i okolice zalewu Zes³awic i nie tylko posprz±tamy.
2. Stowarzyszenie Lajkonik – Senior za kierownic±.
3. Fundacja Ecotravel – ArcelorMittal & Ecotravel Rodzinny Trash Run Nowa Huta.
4. Towarzystwo Teatralne KAPRYS – Wieczory ze Straussem.
5. Bank ¯ywno¶ci w Krakowie – Eco wyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci.
6. Grupa Nieformalna „HALO” reprezentowana przez Fundacjê Indywidualno¶ci Otwartych – Ekologicznie nastawieni – Kreacja natury i zabawy.
7. Stowarzyszenie Dobrze – Jestem taki jak Ty! Rozmowy z przedszkolakami o niepe³nosprawno¶ci.
8. Fundacja Wspó³pracy Polsko-Ukraiñskiej „U-WORK” – Nowi krakowianie poznaj± swoje miasto.
9. Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty – Kombinator twórczy.
10. Fundacja ZUPA – Niemieszkalny Kraków.
11. Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji – Historia Grodu Kraka oczami krakowiaka.

* * *
£±cznie w tegorocznej edycji programu „Dzia³amy lokalnie” ArcelorMittal Poland, na rzecz mieszkañców miast i gmin w których znajduj± siê oddzia³y firmy, zostan± zrealizowane 44 projekty: w D±browie, Zdzieszowicach i Krakowie.
Nad Zalewem Nowohuckim i w Teatrze £a¼nia Nowa – BULWAR[T] SZTUKI 2019

Bulwar[t] Sztuki to ponad 150 fascynuj±cych wydarzeñ, które odbywaæ siê bêd± do 31 sierpnia b.r. nad Zalewem Nowohuckim, w ogrodzie Teatru £a¼nia Nowa i w siedzibie teatru.
Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty, s±siedzkie ¶piewania, potañcówki – to wszystko sprawia, ¿e podczas Bulwartu Sztuki nie bêdzie nudy, a ka¿dy dzieñ wakacji obejmie najró¿niejsze formy aktywno¶ci artystycznej, edukacyjnej, rekreacyjnej i rozrywkowej. Szczegó³owy program: www.bulwarowa.laznianowa.pl.
A oto co nas czela w nadchodz±cym tygodniu:
+ Pi±tek 5 lipca, godz. 17.00 – Kreatywne warsztaty rodzinne (zalew); godz. 18.00 – Cha³upy, welcome toi, czyli wakacyjne hity. Potañcówka nad zalewem.
+ Sobota 6 lipca, godz. 14.00 – Gramy o Now± Hutê (warsztaty nad zalewem); godz. 16 – Kuchenne rewolucje (warsztaty, zalew).
+ Niedziela 7 lipca, godz. 9 – Joga nad zalewem; godz. 14 – Dong, co ma ¶wiec±cy nos (teatr nad zalewem); godz. 16 – Na ramionach gigantów (muzyka w £a¼ni Nowej); godz. 20.30 - „Ava” (kino nad zalewem).
+ Poniedzia³ek 8 lipca, godz. 17.00 – Si³ownia dla seniorów (zalew).
+ Wtorek 9 lipca, godz. 15.00 – Z Capell± Cracoviensis (£a¼nia); godz. 18.00 – Tai chi (zalew).
+ ¦roda 10 lipca, godz. 11.00 – Matinée (warsztaty – £a¼nia), godz. 18.00 – Pilates (zalew).
+ Czwartek 11 lipca, godz. 18.00 – S±siedzkie ¶piewanie, godz. 20.30 – Kino nad zalewem: „Najlepszy”.
* * *
Z Capell± Cracoviensis

W niedzielê 30 czerwca br. Capella Cracoviensis rozpoczê³a letnie koncerty w Teatrze £a¼nia Nowa, które bêd± odbywa³y siê w trzech cyklach koncertowych (Walcz o pie¶ñ - wtorki, Matinée - ¶rody, Na ramionach gigantów - niedziele). Na wszystkie koncerty ¶rodowe i niedzielne wstêp jest wolny, natomiast na wieczorny cykl wtorkowych recitali bilety w cenie 20 z³ bêd± dostêpne w miejscu koncertu na godzinê przed rozpoczêciem, oraz na eBilet.

Walcz o pieśń (wtorki, godz. 19.00, Teatr £aźnia Nowa, bilety 20 z³)
2 VII wyst±pi±: Marzena Lubaszka sopran S³awomir Cierpik fortepian. W programie: Alma Mahler • Mieczys³aw Wajnberg • Alban Berg • Karol Szymanowski • Stanis³aw Moniuszko.
9 VII wyst±pi±: Michaela Selinger mezzosopran Daniel Gerzenberg fortepian. W programie: Gustav Mahler • Francis Poulenc • Stanis³aw Moniuszko.
16 VII wyst±pi±: Krystian Adam Krzeszowiak tenor Dominika Peszko fortepian. W programie: Robert Schumann: Dichterliebe, Op. 48 • Stanis³aw Moniuszko pieśni.
23 VII wyst±pi±: Rebecca Bottone sopran Phillip Thomas fortepian. W programie: Benjamin Britten: On this Island • Michael Head: Over the Rim of the moon • Frank Bridge: Songs from Tagore • Malcolm Williamson: From a child’s garden • Moniuszko.
30 VII wyst±pi±: Jacek Ozimkowski bas Wioletta Fluda fortepian. W programie: Richard Wagner • Stanis³aw Moniuszko.
6 VIII wyst±i±: James Geer tenor Wioletta Fluda fortepian. W programie: English Song: Purcell • Holbrooke • Holst • Finzi • Warlock • Quilter • Bridge • Moniuszko Benjamin Britten: British Folksong.

Matinée (środy, godz. 11.00, Teatr £aźnia Nowa, wstêp wolny)
3 VII - Marek Opaska bas
10 VII - Matylda Staśto-Kotu³a alt, Wioletta Fluda fortepian • Jacek Dumanowski altówka
17 VII - Magdalena £ukawska sopran
24 VII - Ilona Szczepańska alt
31 VII - Piotr Kwinta bas
7 VIII - Piotr Szewczyk tenor

Na ramionach gigantów (niedziele, godz. 16.00, Teatr £aźnia Nowa, wstêp wolny)
7 VII – Piknik romantyczny. Fanni Nizialowski harfa, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus. W programie: Piotr Czajkowski: Serenada C-dur op. 48 • Czajkowski: Adagio molto Es-dur • Antonín Dvorak: Nokturn B-dur • Czajkowski: Elegia na smyczki • Gustav Mahler: Adagietto z V Symfonii.
14 VII – Terra incognita. Agnieszka Świątkowska Zofia Wojniakiewicz Beata Nawrocka skrzypce Justyna M³ynarczyk viola da gamba Frank Pschichholz teorba Aleksander Mocek organy / klawesyn. W programie: Adam Jarzębski: Canzon quinta a 4 • Canzon seconda a 4 • Sentinella - concerto a 3 • Nova casa - concerto a 3 • Marcin Mielczewski: Canzona prima a 2 • Tarquinio Merula: Ballo detto Eccardo a 2 violini e basso • Toccata seconda • Chiacona • Mielczewski: Canzona terza a 3 • Jarzębski: Dili- gam Te, Domine - concerto a 2 • Canzon terza - concerto a 4 • Merula: La Cattarina • Mielczewski: Canzona seconda a 2 • Merula: Ballo detto Pollicio a 2 violini e basso • Ruggiero a 2 violini e basso
21 VII – ludwig van Beethoven: Septet Es-dur. Wyst±pi±: Oscar Arguelles klarnet Carles Cristobal fagot Jairo Gimeno Veses róg Zofia Wojniakiewicz skrzypce Jacek Dumanowski altówka Konrad Górka wiolonczela Micha³ Skiba kontrabas.
28 VII – Dymitr Szostakowicz: Kwartet nr 5, op. 92 • Johannes Brahms: Kwintet G-dur, op. 111. Ensemble C2D2K Maciej Czepielowski Jadwiga Czepielowska skrzypce Aneta Dumanowska Jacek Dumanowski altówka Teresa Kamińska wiolonczela.
4 VIII – Franz Schubert: Oktet F-dur. Wyst±pi±: Oscar Arguelles klarnet Josep Casadellà fagot Dominika Stencel róg Robert Bachara Zofia Wojniakiewicz skrzypce Mariusz Grochowski altówka Konrad Górka wiolonczela Micha³ Skiba kontrabas
11 VIII - Harmoniemusik • Tomasz Dobrzański. Wyst±pi±: Ronald ©ebesta Tomasz Dobrzański klarnet Dominika Stencel Marek Kuc róg Szymon Józefowski fagot Christoph Schimpke: Parthia in B • Antonio Rosetti: Parthia in Es • Anonim: Marsch von Kosciusz- ko • Wofgang Ameadeus Mozart: „Czarodziejski flet” opracowanie fragmentów opery • Chrysogonus Zech: Cassatio ex D • Josef Puschmann: Parthia in Es.
1 IX – Romantyczne ¶cie¿ki. André Baleiro baryton David Santos fortepian. W programie niemiecka i francuska pieśń romantyczna.
(f)
70 tys. drzew na 70-lecie od ArcelorMittal Poland – ZIELONA NOWA HUTA
Czy powsta³oby nowe miasto, gdyby na p³askowy¿u po³o¿onym na po³udniowy wschód od Krakowa nie wybudowano wielkiej huty? Byæ mo¿e powsta³aby kolejna dzielnica, ale na pewno nie nazywa³aby siê Now± Hut±. Pocz±tkowa tê nazwê kojarzono tylko z zak³adem przemys³owym, ale odk±d w roku 1954 nazwê huty zmieniono na Huta im. Lenina, Nowa Huta pozosta³a ju¿ tylko nazw± nowej dzielnicy Krakowa. Dzi¶ krakowska huta ArcelorMittal Poland tak¿e stara siê, by dzielnica, która od zawsze uchodzi za oazê zieleni, nadal zas³ugiwa³a na to miano.


MIASTO DLA STU TYSIÊCY
Tak du¿ej inwestycji nie by³o w Krakowie od czasów, gdy pod koniec XIX wieku Austriacy wybudowali wokó³ miasta pier¶cieñ forteczny. 23 czerwca 1949 roku, niedaleko klasztoru w Mogile przyst±piono do wznoszenia pierwszego bloku mieszkalnego nowego miasta dla budowniczych, a potem pracowników powstaj±cego pod Krakowem kombinatu metalurgicznego. A 65 lat temu, 21 lipca 1954 roku z wielkiego pieca nr 1 pop³ynê³a pierwsza surówka w Nowej Hucie. Odt±d losy wielu budowniczych i pracowników zosta³y zwi±zane z dzielnic± – dla wielu – na ca³e ¿ycie.
MIASTO OGRODÓW
Nowa Huta zosta³a zaprojektowana z rozmachem, ale przede wszystkim z my¶l± o jego mieszkañcach. Mimo s±siedztwa wielkiego zak³adu przemys³owego (droga z Placu Centralnego do bramy krakowskiej huty liczy 2 kilometry), powoli stawa³o siê miastem ogrodów. Zawdziêczamy to jego projektantom, którzy projektuj±c nowe osiedla mieszkaniowe nie zapominali o terenach zielonych.
A krakowska huta zawsze uczestniczy³a w ¿yciu dzielnicy: wpieraj±c dzia³alno¶æ jego instytucji kulturalnych, pomagaj±c w remontach przedszkoli i szkó³ i wyposa¿aj±c przedszkolne ogródki zabaw i osiedlowe ogrody. Mimo zmian politycznych tradycja zobowi±zuje, a huta ArcelorMittal Poland nadal wspiera inicjatywy, które pozwalaj± tworzyæ zielone ogrody i skwery dla mieszkañców Nowej Huty. W ramach projektu „Ogrody Nowej Huty” wspólnie z O¶rodkiem Kultury im. Norwida (dawnym Domem Kultury Kombinatu) stworzy³a ju¿ 14 spo³ecznych ogrodów osiedlowych, zazieleni³a otoczenie kopca Wandy i wspar³a sadzenie nowych drzew oraz krzewów na Plantach Bieñczyckich.
MIASTO Z PRZYSZ£O¦CI¡
70. rocznica powstania kombinatu i Nowej Huty to wa¿ny jubileusz, tak¿e dla huty ArcelorMittal Poland w Krakowie. Jubileusz jest okazj± do kontynuacji „zielonego” programu krakowskiej huty. Na 12 hektarach terenu w Nowej Hucie powstaje nowy las dla mieszkañców Krakowa.
Las pomiêdzy Cha³upkami a Branicami ju¿ ro¶nie. Akcjê „70 000 drzew na 70 lat Nowej Huty” krakowska huta rozpoczê³a pod koniec marca od nasadzenia 70 dorodnych dêbów. Drzewa sadzili przedstawiciele zarz±du oraz dyrektorzy i pracownicy krakowskich zak³adów.
Kolejne 20 tys. mniejszych drzewek zosta³o zasadzonych wczesn± wiosn±, w okresie sprzyjaj±cym takim pracom. Gatunki zosta³y dobrane do istniej±cego ekosystemu, zgodnie z za³o¿eniami planów urz±dzenia lasu w Krakowie. S± to lipy drobnolistne, graby, wi±zy, dêby i jawory. Las przy ul. Branickiej bêdzie siê powiêksza³. Kolejne nasadzenia krakowska huta zaplanowa³a jesieni± tego i wiosn± przysz³ego roku.
Obecnie tereny zalesione stanowi± zaledwie 4,3 proc. powierzchni Krakowa. Zgodnie z planem do 2040 roku lasy maj± pokrywaæ 8 procent powierzchni miasta. ArcelorMittal Poland udostêpnia swoje tereny pod nasadzenia, gdy¿ brakuje ju¿ miejskich dzia³ek do takiego zagospodarowania. – To sposób, aby powsta³o co¶ trwa³ego i po¿ytecznego dla naszych s±siadów – mieszkañców Nowej Huty i Krakowa. Drzewa s± jednym z najcenniejszych elementów miejskiej przestrzeni i bez w±tpienia najbardziej warto¶ciowym elementem ¶rodowiska, dlatego cieszê siê, ¿e mogli¶my udostêpniæ nasz teren na nasadzenia. Dziêki temu w Nowej Hucie powstanie piêkny las. Warto przypomnieæ, ¿e w ci±gu tych 70 lat nasza krakowska huta bardzo siê zmieni³a, zmniejszaj±c swój wp³yw na ¶rodowisko. Wierzê, ¿e dziêki tej inicjatywie dajemy tak¿e dodatkowy impuls do kolejnych „zielonych” zmian w Krakowie – mówi Geert Verbeeck, prezes zarz±du ArcelorMittal Poland.
Szacuje siê, ¿e 100 doros³ych drzew zatrzymuje rocznie ok. 450 tys. litrów wody opadowej. Ponadto drzewa produkuj± tlen (hektar doros³ego lasu w ci±gu 24 godzin wytwarza ok. 700 kilogramów tlenu), a tak¿e poch³aniaj± zanieczyszczenia powietrza.


EUROFER: hutnictwo na rozdro¿u
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali (EUROFER), którego cz³onkiem jest ArcelorMittal Poland, zorganizowa³o 26 czerwca br. doroczn± konferencjê, tzw. Europejski Dzieñ Stali. Jej celem by³o podkre¶lenie wyzwañ stoj±cych przed bran¿±: trudnej sytuacji sektora, mechanizmów ochronnych rynku UE, a tak¿e potrzeby wsparcia innowacji, je¶li sektor ma z powodzeniem przeprowadziæ dekarbonizacjê.


Podczas wydarzenia g³os zabra³ m.in. Geert Van Poelvoorde, prezes Euroferu. Poni¿ej najwa¿niejsze fragmenty jego wyst±pienia:

* * *

Przemys³ stalowy w Europie jest obecnie na rozdro¿u. Nie wiadomo, w któr± stronê pójdziemy, poniewa¿ przed nami wyzwania geopolityczne, ekonomiczne i ¶rodowiskowe. Chcê powiedzieæ jasno: wyzwania te mog± doprowadziæ do wymazania przemys³u stalowego z Europy.

* * *

Gospodarka europejska odnotowa³a wzrost w ci±gu ostatnich sze¶ciu lat. Wed³ug Komisji Europejskiej, równie¿ w tym i kolejnym roku unijna gospodarka ma wzrosn±æ o 1,5 proc.
Popyt na stal pod±¿a³ podobnym torem – w ubieg³ym roku odnotowali¶my du¿y wzrost, kiedy to popyt wzrós³ o 3,3 proc. Natomiast, jak wiadomo, obecnie do¶wiadczamy spowolnienia w ¶wiatowym handlu, które odbija siê na wzro¶cie w Europie. Uderzy³o to szczególnie mocno w popyt na stal.
Zak³ada siê, ¿e popyt na stal w UE, po tym jak w ubieg³ym roku wzrós³ o 3,3 proc., w tym roku spadnie o 0,4 proc.

* * *

Kryzys powróci³. Przyczyna ¼ród³owa pozostaje ta sama: ¶wiatowa nadwy¿ka zdolno¶ci produkcyjnych w sektorze stalowym pod koniec ubieg³ego roku wynios³a 425 mln ton. W maju Chiny osi±gnê³y rekordowy poziom produkcji stali, a problem nadal wystêpuje.
W zwi±zku z nadwy¿k± mocy produkcyjnych USA w czerwcu ubieg³ego roku wprowadzi³y c³a na stal i aluminium. Wynosz± one 25 proc. na ca³o¶æ importu do USA, z niewielkimi wyj±tkami. To dzia³anie zahamowa³o eksport do USA, ale stal, która wcze¶niej by³a lokowana w³a¶nie tam, odbija siê od wybrze¿y Ameryki i trafia na otwarty rynek UE. Obecnie dwie z trzech ton, które nie trafi³y na rynek USA ze wzglêdu na wysokie c³a, l±duj± w Europie.
Import do Europy, w ujêciu rocznym, wzrós³ o 37 proc. od 2017 roku i o 16 proc. od 2018 r.

* * *

Kolejnym powodem tego gwa³townego wzrostu importu s± niewystarczaj±ce ¶rodki ochrony rynku. UE na³o¿y³a tymczasowe ¶rodki ochronne na import wyrobów stalowych w lipcu ubieg³ego roku. Niestety, w przypadku wiêkszej czê¶ci naszej bran¿y nie spe³ni³y one swojego zadania - okaza³y siê zbyt s³abe.
W lutym tego roku UE wprowadzi³a c³a na sta³e, ale jednocze¶nie zwiêkszy³a kontyngenty o 5 proc. Je¶li Komisja nie od³o¿y tej decyzji w czasie, za 5 dni nast±pi zwiêkszenie wysoko¶ci kontyngentów o kolejne 5 proc. Oznacza to 10-procentowy wzrost kontyngentów w ci±gu zaledwie sze¶ciu miesiêcy, i to w sytuacji, gdy europejski rynek stali skurczy siê o 0,4 proc. To po prostu dalsze niszczenie europejskiego przemys³u stalowego. Te liczby dowodz±, ¿e mechanizmy ochrony rynku UE musz± zostaæ zmienione.

* * *

Europejskie hutnictwo zatrudnia bezpo¶rednio 330000 osób, a jedno miejsce pracy w bran¿y generuje siedem etatów w bran¿ach pokrewnych.

* * *

Kolejnym problematycznym tematem jest europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS).
W przypadku producentów stali istnieje kilka mo¿liwych sposobów dekarbonizacji i ró¿ne jej sposoby s± testowane przez szereg firm stalowych. Ale aby to dzia³anie siê powiod³o, europejskie hutnictwo potrzebuje wielkich inwestycji i wspó³pracy.
Inny temat powi±zany z ETS to ucieczka emisji CO2. Ostrzegali¶my przed ni± od kilku lat. Teraz sta³a siê ona rzeczywisto¶ci±.
Kiedy liczba darmowych uprawnieñ do emisji CO2 bêdzie stopniowo zmniejszana, tak jak ma to miejsce w ramach ETS, przemys³ stalowy w Europie bêdzie musia³ ograniczyæ produkcjê. Jak mo¿emy temu zapobiec? – Tworz±c prawdziw± przewagê konkurencyjn± dziêki produkcji stali o niskim ¶ladzie wêglowym. Wierzê, ¿e to jest miejsce, w którym le¿y nasza przysz³o¶æ – to dla nas szansa.
Stal w Europie ma przysz³o¶æ, poniewa¿ bez niej nie ma przysz³o¶ci dla przemys³u europejskiego jako ca³o¶ci. Ale sami nie mo¿emy zabezpieczyæ naszej przysz³o¶ci – powiedzia³ prezes Euroferu.

***

EUROPEJSKIE HUTNICTWO
Europejskie hutnictwo w ponad 500 hutach zlokalizowanych w 22 pañstwach cz³onkowskich UE zatrudnia bezpo¶rednio 330 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a po¶rednio daje pracê milionom Europejczyków. Produkuje ¶rednio 160 mln ton stali rocznie przy obrocie handlowym na poziomie ok. 170 mld euro.
Czego potrzebuje europejski przemys³ stalowy?

  • Po pierwsze: ochrony rynku przed nieuczciwym importem.

  • Po drugie: systemu ETS, który bêdzie wspó³gra³ z niskoemisyjn± produkcj± stali. Systemu, który nie zmniejsza liczby darmowych uprawnieñ do emisji CO2 w tempie, które powoduje dalsze kurczenie siê rynku stalowego.

  • Dostatecznego wsparcia finansowego dla projektów dekarbonizacyjnych: nasza bran¿a nie jest w stanie sama ponie¶æ kosztów tak ogromnych inwestycji.

  • Stworzenia takich samych warunków konkurowania dla importerów, którzy nie ponosz± kosztów CO2.

     
    Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
    Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
    Logowanie
    Nazwa u¿ytkownika

    Has³o



    Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
    Popro¶ o nowe has³o
    Reklama


    Wygenerowano w sekund: 0.08 28,330,788 unikalnych wizyt