„Niebo gwia¼dziste nade mn± i prawo moralne we mnie...” – Zygmunt Kiszka Nowohucianinem roku 2010
W minion± niedzielê w Klubie „Dukat” O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta podczas obchodzonego tutaj corocznie ¦wiêta Kobiet wrêczono tytu³ Nowohucianina Roku 2010. Kapitu³a przyzna³a go na wniosek Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa dr. Zygmuntowi Kiszce wieloletniemu kierownikowi tego klubu. Nie by³ to przypadek, gdy¿ przez wiele lat by³ on inicjatorem i wspó³organizatorem tego ¶wiêta w tym klubie. Licznie zebrane grono Przyjació³, Kole¿anek i Kolegów pogratulowa³o laureatowi tytu³u i wziê³o udzia³ we wspólnej fotografii, któr± prezentujemy na pierwszej stronie.
Tytu³ Nowohucianina Roku 2010 dr. Zygmuntowi Kiszce wrêczy³ red. naczelny „G³osu” Jan L. Franczyk.
Fot. £ukasz Klimek
24 marca rozpoczyna siê w Budapeszcie festiwal „Polska Rulet”, w ramach którego po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt Nowa Huta Eksport.
Mieszkañcy Budapesztu bêd± mieli okazjê: zobaczyæ wystawê fotografii Grzegorza Ziemiañskiego „Nowohucianie”, obejrzeæ najciekawsze fragmenty Nowohuckiej Kroniki Filmowej, spotkaæ ulicznych performerów, a przede wszystkim wys³uchaæ koncertów najbardziej znanych i docenianych krakowskich, a wywodz±cych siê w³a¶nie z Nowej Huty formacji: WU-HAE i NOHUCKI.
Projekt zrealizowany przy wspó³pracy Urzêdu Miasta Krakowa, to inicjatywa artystów zwi±zanych z Now± Hut±. Twórcy pomys³u przede wszystkim chc± pokazaæ ¶wiatu m³odych i zdolnych ludzi z pomys³ami na alternatywn± kulturê, a tak¿e zmieniæ stereotypowe my¶lenie na temat tej szczególnej dzielnicy. W ramach projektu wkrótce tak¿e i w Polsce zostan± zaprezentowane widowiska multimedialne, prelekcje i panele dyskusyjne dotycz±ce Nowej Huty teraz i w przesz³o¶ci. Towarzyszyæ bêd± temu wystêpy teatrów ulicznych, wystawy fotografii i spotkañ literackich. Imprezê uwieñczy koncert zespo³u Marcina „Bzyka” Nohuckiego (na co dzieñ wokalisty WU-HAE) oraz Piotra Wróbla (AKURAT) wraz ze specjalnie zaproszonymi muzykami. Wystêp wzbogac± wizualizacje o Nowej Hucie i scenografia imituj±ca kominy z wydzielaj±cym siê z nich dymem.
Nowa Huta Eksport rozpoczyna promocjê od Budapesztu. Po Wêgrzech zaprezentuje siê w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii... a potem zobaczymy ich w Polsce.
(S, f)
Zainaugurowano je uroczyst± Msz± ¶w. w Arce Pana – 14 EDYCJA PÓL NADZIEI ROZPOCZÊTA
- ¯onkile nie pytaj± czy warto… Tylko przebijaj± siê przez ziemiê, by wzrastaæ. My jeste¶my ¿onkilami, my jeste¶my znakiem ¿yczliwych, dobrych, uczynnych, mi³osiernych. To nie jest proste uwierzyæ w mi³o¶æ - mówi³ kardyna³ Franciszek Macharski w sobotê 12 marca, podczas uroczystej Mszy ¦wiêtej w Arce Pana. Zainaugurowa³ ni± 14 edycjê akcji Pola Nadziei – wielkiej kwesty na rzecz Hospicjum ¶w. £azarza, która potrwa do 22 maja. Kardyna³ od 30 lat jest zwi±zany z krakowskim hospicjum, którego idea powstania zrodzi³a siê w 1977 roku w³a¶nie w Arce Pana. Przyj±³ te¿ honorowy patronat nad kampani± Pola Nadziei. W swoim kazaniu kardyna³ Macharski apelowa³: - Trzeba byæ wra¿liwym, troszczyæ siê o siebie nawzajem, nie czekaj±c na Raj, aby okazaæ swoj± ¿yczliwo¶æ, mi³o¶æ i przebaczenie.
Po mszy ¶wiêtej odby³ siê koncert pie¶ni wielkopostnych w wykonaniu Antoniny Krzysztoñ. Wprowadzaj±c w atmosferê tego wystêpu i rozpoczynaj±c± siê kolejn± kampaniê Hospicjum, prowadz±ca koncert Lidia Jazgar podkre¶la³a: - Nadzieja to jest jedna z wa¿niejszych rzeczy w naszym ¿yciu. Jej ca³e pola zakwitn± w ró¿nych czê¶ciach naszego miasta z piêciu ton cebulek, które zasadzono jesieni±. Rozkwitaj±ce ¿onkile s± znakiem, ¿e trwa najwiêksza w Ma³opolsce akcja charytatywna na rzecz pomocy ludziom w najtrudniejszym momencie odchodzenia na zawsze z tego ¶wiata. W niedzielê w 30 krakowskich ko¶cio³ach odbywa³a siê kwesta na ich rzecz.
(mm)
Trwaj± najwiêksze w historii Krakowa konsultacje spo³eczne. W ramach akcji ZIKiT chce zapytaæ jak najwiêksz± ilo¶æ krakowian o ich ocenê funkcjonowania komunikacji zbiorowej w mie¶cie oraz poprosiæ ich o w³asne sugestie. Ankieta pozwoli Zarz±dowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowaæ za³o¿enia do remarszrutyzacji, czyli opracowania nowej siatki po³±czeñ komunikacyjnych. Dziêki opiniom mieszkañców bêdziemy w stanie opracowaæ ich trasy poruszania siê komunikacj± miejsk± i dostosowaæ do tego ofertê autobusów i tramwajów. Najprostszym sposobem wype³nienia ankiety jest wej¶cie na stronê www.sprawnakomunikacja.com. Tam na internautów czeka prosty w obs³udze formularz. Wype³nienie go nie powinno zaj±æ wiêcej ni¿ dziesiêæ minut. Uwaga! W celu zabezpieczenia siê przed masowym wysy³aniem tych samych ankiet z jednego komputera wprowadzone jest ograniczenie; po czterech próbach mo¿liwo¶æ wysy³ania ankiet zostaje wy³±czona. Ankiety w wersji papierowej dostêpne s± do wype³nienia w lokalnych dziennikach. ZIKiT dystrybuuje je tak¿e w szko³ach i ko¶cio³ach. Co zrobiæ z wype³nion± ankiet±? Nale¿y j± odnie¶æ i wrzuciæ do najbli¿szej skrzynki miejskiej, które s± zainstalowane na najwa¿niejszych przystankach komunikacji miejskiej.
Oto ich lista: Pêtla Kurdwanów, Pêtla Bie¿anów, Rondo Matecznego, Estakada na Wielickiej, Plac Bohaterów Getta, Rondo Grunwaldzkie, Pêtla Salwator, Hala Targowa, Basztowa - Westerplatte, Rondo Mogilskie, AGH, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz, Pêtla Krowodrza, Pêtla Bronowice, Rondo Barei, Rondo Piastowskie, Rondo Kocmyrzowskie, Plac Centralny, ul. Bro¿ka.
Konsultacje spo³eczne bêd± trwa³y do po³owy marca, pó¼niej ZIKiT zajmie siê opracowaniem wyników badañ i og³oszeniem przetargu na remarszrutyzacjê w oparciu o opiniê mieszkañców Krakowa. (mp)
Rusza kolejna edycja konkursu dla m³odzie¿y – Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie
27 kwietnia 2011 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddzia³ Dzieje Nowej Huty, pod patronatem Rady Miasta Krakowa, „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”, parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Krakowie oraz re¿ysera Jerzego Ridana, organizuje tradycyjny konkurs dla m³odzie¿y szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwi±zany z rocznic± obrony nowohuckiego krzy¿a. Zg³oszenia szkó³ do konkursu zbierane bêd± do 15 marca br.
Zachêcamy m³odzie¿ do udzia³u w konkursowych zmaganiach. Na zwyciêzców czekaj± cenne nagrody. Regulamin konkursu dostêpny jest na stronie internetowej Muzeum: www.mhk.pl.
Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty pod numerem tel.: 12-425-97-75 lub mailowo: nowahuta@mhk.pl
W imieniu organizatorów
Pawe³ Jag³o
kierownik nowohuckiego oddzia³u
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Drugi szafing w Nowej Hucie – WIOSENNE SZAF WIETRZENIE
- Kolczyki, bluzka, balerinki i do tego ciekawy krymina³ - wymienia swoje „zdobycze” Ola, uczestniczka szafingu, który odby³ siê 3 marca w Klubie Ku¼nia na os. Z³oty Wiek 14. To ju¿ druga edycja tej imprezy organizowana w Nowej Hucie przez Bibliotekê i Klub Ku¼nia O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida oraz portal Ekorodzice.pl.
Szafing, wymienialnia, swap, pod takimi nazwami organizowane s± podobne imprezy. To prosty sposób na upolowanie czego¶ nowego na wiosnê. Nie tylko ubrañ, bo mo¿na wymieniaæ wszystko: ksi±¿ki, p³yty, bi¿uteriê, buty. - Wymiana u¿ywanych rzeczy promuje postawy ekologiczne - przekonuj± organizatorzy. - Nasze rzeczy otrzymuj± "drugie" ¿ycie. Oddajemy je, ale zyskujemy nowe bez ¿adnych wydatków – to kolejna, ekonomiczna zaleta szafingów, dodaj±. Spotkania takie jak to, s± równie¿ doskona³± okazj± do wymiany do¶wiadczeñ i nawi±zania ciekawych znajomo¶ci, a przede wszystkim sprawiaj± rado¶æ ich uczestnikom. Organizatorzy nie zapomnieli o rodzicach z dzieæmi. Najm³odsi uczestnicy Szafingu mogli pos³uchaæ bajek, porysowaæ i pobrykaæ do woli w Motylkowym K±ciku Malucha w Bibliotece. - Je¶li nie zd±¿yli¶cie na Wymienialniê w Ku¼ni, bêdziecie mieli jeszcze przed wakacjami mo¿liwo¶æ "przewietrzenia swoich szaf" - zapowiadaj± organizatorzy Szafingu i zapraszaj± w czerwcu.
Patroni medialni imprezy, to: G³os-Tygodnik Nowohucki, Dziennik Polski, Organic Magazine, CzasDzieci.pl, qulturka.pl, szafa.pl, szafka.pl, Ecopack, nie-zla-mama.com, ulicaekologiczna.pl, familie.pl, Polska Zielona Sieæ, ekokonsument.pl, baby-shower.pl.
(ks)
W sobotê, 12 marca w £a¿ni Nowej koncert zespo³u ZAKOPOWER
W sobotê, 12 marca br. o godz. 20.00 w Teatrze £a¼nia Nowa rozpocznie siê koncert zespo³u Zakopower.
Zakopower to obecnie najbardziej znany w Polsce zespó³, który z powodzeniem ³±czy muzykê Podhala z nowoczesnymi brzmieniami i rockow± estetyk±. Zadebiutowali na polskim rynku muzycznym w 2005 roku. Dziêki znakomitym kompozycjom Mateusza Pospieszalskiego, zaaran¿owanym w nowatorskim, energetycznym wykonaniu, zostali od razu entuzjastycznie przyjêci przez publiczno¶æ (25 tysiêcy sprzedanych egzemplarzy debiutanckiego albumu). Kolejny album Na siedem z 2007 roku, pe³en rockowo-punkowo-jazzowej energii, wzbogaconej o rytmy afrykañskie, dziêki wspó³pracy z „Polska The Times” dotar³ do s³uchaczy w ogromnym jak na polskie warunki nak³adzie 600 tysiêcy egzemplarzy. W sklepach pojawi³a siê równie¿ rozszerzona wersja p³yty z go¶cinnym udzia³em Nigela Kennedy’ego, która osi±gnê³a status Z³otej P³yty. Oryginalne brzmienie, charyzma i entuzjazm grupy zosta³y docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwyciêstwo nieznanego jeszcze Zakopower w Opolu i Top Trendach w 2005 roku zaowocowa³o nominacj± do MTV Europe Music Awards 2005, nagrody Yach Film, a tak¿e sze¶cioma nominacjami do Fryderyka. Zakopower zdoby³ statuetkê w 2008 roku w kategorii Album Roku Etno/Folk, nied³ugo pó¼niej otrzyma³ równie¿ nagrodê w konkursie premier na 45. Festiwalu Opolskim. Zespó³ rocznie grywa oko³o 80 koncertów - w Polsce niewiele zespo³ów mo¿e siê pochwaliæ podobnym wynikiem. Podsumowaniem ich koncertowej aktywno¶ci (ponad 100 wystêpów zagranicznych, m.in.: w Indiach, na Wêgrzech, we W³oszech, Chorwacji i USA) jest dvd Koncertowo wydane w kwietniu 2009, które osi±gnê³o status Z³otej P³yty. Zakopower doceniono równie¿ na europejskiej scenie world music; zespó³ zagra³ na trzech presti¿owych festiwalach: w Ostrawie, Rudolstad oraz wêgierskim Sziget Festival. W 2010 roku wzi±³ udzia³ w festiwalu Nigel Kennedy’s Polish Weekend w Londynie, gdzie w presti¿owej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre zagra³ trzy koncerty, w tym dwa wspólnie z Nigelem Kennedym. Zakopower pozostaje jednym z najbardziej energetycznych zespo³ów na polskim rynku muzycznym. Na marcowym koncercie w £a¼ni Nowej zaprezentuj± po raz pierwszy przedpremierowy materia³ z nowej p³yty. Przed Pañstwem najgorêtsze wydarzenie muzyczne przedwio¶nia!
Bilety, w cenie 50 z³ (w przedsprzeda¿y) oraz 60 z³ (w dniu koncertu) nabyæ mo¿na w Teatrze £a¼nia Nowa oraz w punktach PIM, przy ul. ¶w. Jana 2 oraz w Pawilonie Wyspiañskiego, pl. Wszystkich ¦wiêtych, a tak¿e przez Internet (Ticketpro.pl, Ticketportal.pl).
(f)
Nowohucka przystañ, piêkne saksofonistki i chiñskie smoki
„Saksofonarium” to nazwa zespo³u sk³adaj±cego siê z 4 dziewczyn z ró¿nych stron Polski graj±cych na saksofonach. Zespó³ da³ koncert w Nowej Hucie, by pokazaæ, i¿ jest tu miejsce nie tylko na hip-hop i rap, ale równie¿ na muzykê klasyczna, jazzow± i filmow±. Dziewczyny maj± zamiar w przysz³o¶ci rozszerzyæ swój repertuar o w³asne kompozycje. Kto nie by³ na ich koncercie w „Kombinatorze”, ma szansê pos³uchaæ „Saksofonarium” w 244 Nowohuckiej Kronice Filmowej.
Adam W±sikowski zdoby³ stopieñ trenera drugiej klasy w ¿eglarstwie. Jest cz³onkiem Yacht Klubu Polski maj±cego swoj± siedzibê przy przystani nad Wis³±. Przystañ w Nowej Hucie powsta³a w latach 50.tych na terenie Mogi³y i dzia³a do dzi¶. Zim± przystañ okrywa siê ¶niegiem i zastyga, ale pan Adam nie pozostawia jej samej. Jego opowie¶ci o Nowej Hucie i o p³ywaniu s± fascynuj±ce.
Na koniec proponujemy spotkanie z odrobin± kultury… chiñskiej. Uczniowie XVI LO mieli mo¿liwo¶æ przez ca³y dzieñ uczestniczyæ w ró¿norakich warsztatach zwi±zanych z tradycj± Kraju Kwitn±cej Wi¶ni. Mo¿na by³o zagraæ w chiñskie gry planszowe, spróbowaæ kaligrafii, nauczyæ siê kilku s³ów po chiñsku, przyjrzeæ siê tradycyjnym sztukom walki, nauczyæ tañczyæ w chiñskim stylu, zobaczyæ taniec smoka i spróbowaæ tradycyjnych przysmaków. Wszystko dziêki wspó³pracy z Instytutem Konfucjusza zajmuj±cym siê promocj± chiñskiej kultury poprzez czynny udzia³ w warsztatach.
244 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od pi±tku 4 III przed seansami w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05 i 19.20 i 22.02). Archiwalne numery Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl
(as)
W najbli¿sz± sobotê, 26 lutego o godz. 19.00 w Teatrze £a¼nia Nowa na os. Szkolnym 25, odbêdzie siê premiera spektaklu „Fakir”. W spektaklu wykorzystano teksty autorstwa S³awomira Mro¿ka, Bartosza Szyd³owskiego i Igora Stokfiszewskiego. A tak o samym wydarzeniu opowiada³ Monice Roman z „Dziennika Teatralnego Kraków” sam Bartosz Szyd³owski: - Kto¶, kto robi spektakl, odpowiada na pewne pytania spektaklem. Jest kilka impulsów, które mnie przy pracy nad „Fakirem” poprowadzi³y. Kiedy wzi±³em napisane w 1992 roku opowiadanie, zobaczy³em w nim idealn± sytuacjê nowohuck±. W opowiadaniu Mro¿ka do wybiednia³ej gminy przyje¿d¿a inwestor - hindus, który obiecuje dobudowaæ do istniej±cego komina fabrykê, tym samym daj±c nadziejê na dobrobyt. ¯ywi siê i u¿ywa wszelkich rado¶ci kosztem mieszkañców, a potem znika zostawiaj±c po sobie jedynie zap³odnion± wójtównê i oszukan± spo³eczno¶æ. Co by nie mówiæ – w Nowej Hucie po 89-tym równie¿ pojawi³ siê inwestor-cudotwórca, równie¿ hindus - Lakshmi Mittal. Z jego obietnic i cudu gospodarczego, na który liczy³a Nowa Huta te¿ niewiele wyniknê³o. Prawa ekonomiczne wziê³y górê nad potrzebami spo³ecznymi mieszkañców. To taki plan anegdotyczny, ale mo¿na z niego wyci±gn±æ sporo sensów. Jest inny impuls, które te sensy podbija. Nad tekstem zacz±³em pracowaæ z amatorami, w wiêkszo¶ci mieszkañcami Nowej Huty. W trakcie rejestracji prób, u¶wiadomi³em sobie inn± zbie¿no¶æ. Otó¿ ja, jako re¿yser, sta³em siê fakirem, kim¶ za kim zaczêli pod±¿aæ z ró¿nymi nadziejami. Dokument z prób pokaza³ piêkn±, indywidualn± historiê ludzi w procesie wspólnego spotkania. Pojemno¶æ tej relacji mnie zaskoczy³a i do dzisiaj inspiruje. Ja – w pewnym sensie obcy – prowokujê w grupie ludzi nowe do¶wiadczenie, wyzwalam emocje, kreujê relacje. Ta rola artysty, ulotna, chwilowa, prowokuj±ca krótkotrwa³y wzlot – staje siê tematem nas prowadz±cym. Fakir znika, ale pozostawia za sob± nie tylko dziewczynê z brzuchem. Zap³odnienie staje siê metafor± tej tajemniczej relacji uniesieñ, które zmieniaj± co¶ w naszym ¿yciu na trwa³e. Nie przypuszcza³em, ¿e „Fakir” Mro¿ka stanie siê w pewnym sensie moim artystycznym manifestem, marzeniem o roli teatru w ¿yciu, tej piêknej zabawy zmieniaj±cej ¶wiat.
* * *
Scenariusz & re¿yseria: Bartosz Szyd³owski, Scenografia: Ma³gorzata Szyd³owska, Zdjêcia: Rafa³ Kosecki, Monta¿: Przemek Fik, Muzyka: Andrzej Bonarek, Obsada: Maria i W³odzimierz Bare³owie, Barbara i Stanis³aw Dziedzicowie, Agata Marzec, Ryszard S³abczyñski, Dagmara Waszkiewicz, Bartosz Szyd³owski, Igor Stokfiszewski, Marcin Wierzchowski, Barbara Kurzaj, Anna Wielgucka, Tomasz Radawiec, Edward Wnuk.
Bilety: 30 z³ i 40 z³. Spektakl grany bêdzie równie¿ w niedzielê 27 lutego o godz. 19.00.
(f)
2 marca w Galerii „Ma³ej” M³odzie¿owego Domu Kultury im. J. Korczaka zostanie otwarta wystawa zatytu³owana „Stan Wojenny w Nowej Hucie”, inauguruj±ca krakowskie obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wielka historia w Galerii „Ma³ej”. Organizatorzy zapraszaj±.
Z prac Komisji Dialogu Spo³ecznego: REWITALIZACJA NOWEJ HUTY
Komisja Dialogu Spo³ecznego ds. Rewitalizacji Nowej Huty uchwali³a priorytety i wyzwania dla rozwoju dzielnic nowohuckich. Pisali¶my o jej zawi±zywaniu siê w nr 3 "GTN".
Inicjatorzy Komisji Dialogu Spo³ecznego ds. Rewitalizacji Nowej Huty jako pierwsi przetarli szlaki w Krakowie, a ich inicjatywa mobilizuje samorz±d do tworzenia niezbêdnych uregulowañ prawnych, dotycz±cych cia³ inicjatywno-doradczych, o które wnioskuj± organizacje pozarz±dowe, skupione wokó³ wa¿nych spo³ecznie tematów. W ostatnim czasie Wydzia³ Spraw Spo³ecznych, w konsultacji z liderami piêciu zawi±zuj±cych siê Komisji Dialogu Spo³ecznego, przygotowa³ projekt odpowiedniego regulaminu, który jako zarz±dzenie Prezydenta, bêdzie okre¶la³ cele, tryb powo³ywania i funkcjonowania KDS w Krakowie. 14 lutego dokument ten zosta³ poddany konsultacjom otwartym, poprzez zawieszenie go na stronie internetowej: www.mgo.krakow.pl, z apelem o nadsy³anie pytañ, uwag i wniosków. Prosimy o uwa¿ne zapoznanie siê z nim i odpowiednie komentarze. Mo¿e wa¿ne sprawy nam umknê³y? Co wiele g³ów, to niejedna. Poni¿ej przytaczamy ciekawe projekty i pomys³y.
1. Przeprojektowanie fragmentów S7: wêz³a przecinaj±cego ul. Ptaszyckiego z Igo³omsk± (przed Kopcem Wandy, na Trakcie Sandomierskim oraz przeciêcia Al. Solidarno¶ci estakad± (niszcz±c± walory uk³adu urbanistycznego, objêtego ochron± jako dziedzictwo kulturowe).
2. Rozstrzygniêcie sporu dot. kwestionowanej lokalizacji i technologii Zak³adu Termicznego Przekszta³cania Odpadów (spalarni ¶mieci komunalnych).
3. Og³oszenie, rozstrzygniêcie i upowszechnienie wyników, przygotowanego przez UMK, miêdzynarodowego konkursu na koncepcjê urbanistyczn± i funkcjonaln± osi Aleja Ró¿ – £±ki Nowohuckie.
4. Kontynuacja prac nad wdro¿eniem inicjatywy pod nazw± Nova Park, szczególnie istotnej w aspekcie rewitalizacji terenów poprzemys³owych.
5. Zaprojektowanie i realizacja koñcowego odcinka Alei Ró¿ innowacyjn±, partycypacyjn± metod± Project for Public Space, prezentowan± liderom ¶rodowiska Nowej Huty przez Forum dla Nowej Huty i Fundacjê „Partnerstwo dla ¦rodowiska” w trakcie warsztatów w roku 2009.
6. Opracowanie i przyjêcie „Programu ochrony u¿ytku ekologicznego £±ki Nowohuckie” z uwzglêdnieniem wymagañ sieci Natura 2000”.
7. Pilne wyja¶nienie sytuacji prawnej zabytkowego dworu w Wadowie i nadanie odpowiedniej funkcji.
8. Ponowne podjêcie adaptacji Fortu 49 ½ na m³odzie¿ow± bazê turystyczno-rowerow± w s±siedztwie Kopca Wandy przy historycznym Trakcie Sandomierskim.
9. Analiza mo¿liwo¶ci realizacji koncepcji Parku Starorzecza Wis³y, autorstwa prof. Stanis³awa Juchnowicza; opracowanie projektu korytarza ekologicznego na tym terenie w ramach, na przyk³ad pracy dyplomowej.
10. Stworzenie prawdziwych warunków dla realizacji koncepcji Ekomuzeum Nowej Huty – Oddzia³u Muzeum Historii Miasta Krakowa. Inicjatywa wa¿na dla spo³ecznej rewitalizacji Nowej Huty – dla pamiêci, to¿samo¶ci i impulsów rozwoju. Rozwa¿yæ mo¿liwo¶æ przekazania dawnego obiektu kina „¦wiatowid” na centrum edukacji dla ekorozwoju i rewitalizacji dzielnicy.
11. Rewitalizacja Parku Kultury w s±siedztwie NCK i otulinie £±k Nowohuckich; wprowadzenie funkcji rekreacyjnych zgodnych z potrzebami mieszkañców dzielnicy i odci±¿enie u¿ytku ekologicznego od antropopresji.
12. Tworzenie d³ugofalowego programu rewitalizacji spo³ecznej z uwzglêdnieniem innowacyjnych form komunikacji spo³ecznej, edukacji przez ca³e ¿ycie, pobudzania inicjatyw spo³ecznych, rozwoju przedsiêbiorczo¶ci, tak¿e ekonomii spo³ecznej; celowe kszta³towanie zmiany wizerunku Nowej Huty; wykorzystanie potencja³u lokalnych instytucji kultury i zainteresowania badaczy ró¿nych dziedzin.
13. Budowa rekreacyjnej (rowerowo-rolkowo-pieszej) Trasy Mogilskiej prowadz±cej po wale przeciwpowodziowym do Przylasku Rusieckiego, i dalej do Puszczy Niepo³omickiej, na wzór podobnej Trasy Tynieckiej. Szansa do w³a¶ciwego zabezpieczenia wa³ów przeciwpowodziowych.
14. Przyst±pienie po kilku lat od uchwalenia MPZP dla Przylasku Rusieckiego (w 2003r.) do nowoczesnego zagospodarowania tego terenu pod wzglêdem rekreacyjnym oraz przyrodniczym. „Przylasek Rusiecki mo¿e byæ pere³k± rekreacyjn± Krakowa, a tymczasem jest niewykorzystan± szans±, pó³dzikim i chaotycznie prowadzonym k±pieliskiem, a jednocze¶nie nie zabezpieczaj±cym warto¶ci przyrodniczych (miejsca lêgowe ptaków wodnych).”
15. Powrót do intencji urbanistów Nowej Huty z lat 50-tych, którzy zaplanowali równoleg³e do ci±gów pieszych, drogi rowerowe wzd³u¿ g³ównych arterii planowanego miasta Nowa Huta (aktualnie, w wyniku braku gara¿y i parkingów, w przewadze wykorzystywane jako miejsca parkingowe).
16. Wytyczenie tras rowerowych ³±cz±cych Plac Centralny – Przylasek Rusiecki – Ko¶cielniki – Górkê Ko¶cielnick± – Wadów – £uczanowice – Grêba³ów – Zalew w Zes³awicach – Dolinê D³ubni – Zalew nad D³ubni±, co u³atwi mieszkañcom Nowej Huty i Krakowa korzystanie z terenów rekreacyjnych o du¿ych warto¶ciach przyrodniczych i kulturowych.
17. Modernizacja szlaku rowerowego, spo³ecznie wytyczonego przez Fundacjê Partnerstwo dla ¦rodowiska, remont fragmentów dróg, poprawa oznakowania.
18. Po trzech latach od zakoñczenia eksperymentu tworzenia Ogrodu Do¶wiadczeñ im. Stanis³awa Lema, jako innowacyjnej us³ugi oraz przedsiêbiorczo¶ci spo³ecznej, dokonaæ analizy rezultatów edukacyjnych, rekreacyjnych, turystycznych i spo³ecznych. Rozwa¿yæ mo¿liwo¶æ przekazania zadania publicznego, prowadzonego przez Gminê, organizacji III sektora - Towarzystwu Przyjació³ Ogrodu Do¶wiadczeñ. Stowarzyszenie to skupia inicjatorów, twórców, pracowników i beneficjentów projektu finansowanego w latach 2005-2008 z EFS, przy wspó³udziale Gminy Kraków i jest przygotowane merytorycznie do administrowania tym obiektem w nurcie ekonomii spo³ecznej.
Ewa Chromniak, Danuta Szymoñska
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".