„Teoria, która czyni z zysku wy³±czn± normê i ostateczny cel dzia³alno¶ci gospodarczej, jest moralnie nie do przyjêcia. Nieuporz±dkowana ¿±dza pieniêdzy poci±ga za sob± zgubne skutki” – mo¿emy przeczytaæ w Katechizmie Ko¶cio³a katolickiego. To w³a¶nie ta ¿±dza zysku za wszelk± cenê pcha niektórych do uruchamiania ca³odobowej sprzeda¿y alkoholu. Nie maj± znaczenia protesty okolicznych mieszkañców czy instytucji. Znaczenie ma to, ¿e mo¿na dodatkowo zarobiæ o pierwszej czy drugiej w nocy.
Ta sama ¿±dza zysku za wszelk± cenê le¿y u podstaw pomys³u, by przy Szpitalu im. Stefana ¯eromskiego zbudowaæ krematorium. Przestaj± byæ wa¿ne obyczaje, zasady czy elementarna ludzka wra¿liwo¶æ. Wiadomo przecie¿, ¿e szpital jest miejscem, w którym chory i cierpi±cy szuka zdrowia, a nie ¶mierci. Wiadomo te¿, jakie wra¿enie na odwiedzaj±cych swoich bliskich, le¿±cych w szpitalnych ³ó¿kach, mo¿e zrobiæ wiadomo¶æ, ¿e tu¿ obok, za szpitalnym ogrodzeniem stoi krematorium. Ba, z wielu okien oddzia³u zaka¼nego czy dermatologii sami chorzy bêd± mieæ widok wprost na krematoryjny komin.
Odwiedzi³em wiele krajów Europy Zachodniej, dwukrotnie by³em w Stanach Zjednoczonych, i nigdzie nie spotka³em siê z sytuacj±, by krematorium przylega³o do szpitalnej dzia³ki. Krematoria budowane s± tam w ró¿nych punktach miasta albo przy cmentarnych kaplicach. Ale ¿eby w³a¶nie w takich miejscach budowaæ spopielanie zw³ok, trzeba mieæ elementarn± ludzk± wra¿liwo¶æ. Gdy zamiast tej wra¿liwo¶ci na pierwsze miejsce wysuwa siê chêæ zysku, wtedy ³amane s± wszelkie bariery – emocjonalne, etyczne i kulturowe.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 26 2009
1792 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".