Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.13] Na bole...
· [2024.12.13] Tego ni...
· Na niedzielê 15 grud...
· [2024.12.13] Bonjour...
· [2024.12.06] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.12.13] Na bolenia w grudniu? (2)
Obieca³em, ¿e w tym tygodniu napiszê, gdzie w grudniu szukaæ boleni i na co je ³owiæ. Wiêc piszê. Bo na bolenie z powodzeniem mo¿na zapolowaæ równie¿ w ostatnim miesi±cu roku. A w sprzyjaj±cych warunkach udaje siê nawet wyci±gn±æ niez³e sztuki.
Ciekawe uwagi na temat ³owienia boleni w zimie poczyni³ Jacek Stêpieñ w interesuj±cej monografii pt. „Boleñ” wydanej w roku 2007. W swojej ksi±¿ce napisa³ m.in. „Na pocz±tku zimy bolenie ¿eruj± bardzo nieregularnie. Nie sposób przewidzieæ, gdzie siê ustawiaj±. Przy powierzchni wody pokazuj± siê niezwykle rzadko. Ostatnio coraz czê¶ciej udaje mi siê je z³owiæ – zarówno na Kropki, jak i na gumy.
Bolenie mo¿na zobaczyæ przy powierzchni jedynie podczas s³onecznych, bezwietrznych dni, wy³±cznie w basenach pomiêdzy ostrogami. Ich ataki s± bardzo dyskretne, niemal bezg³o¶ne. Czêsto jedyn± oznak± obecno¶ci rap s± uciekaj±ce w pop³ochu uklejki. Niestety, w ten sposób ¿eruj± jedynie niewielkie sztuki. Mo¿na skusiæ je do brania Kropkiem.
Ale to nie jedyny sposób. Jesieni± bolenia mo¿na te¿ ³owiæ na gumy – twistery, rippery i kopyta. Rapy ustawiaj± siê w najg³êbszych basenach pomiêdzy ostrogami. Najlepsze zatoki znajduj± siê na zewnêtrznych ³ukach zakrêtów. S± rozleg³e i stoi w nich woda. Maj± oko³o 3 m g³êboko¶ci.
Bolenie uderzaj± w wabiki przy samym dnie, zarówno podczas opadania przynêty, jak i jej unoszenia. Nie wiem, na jakie ryby poluj±, ale skoro bior± na agresywnie pracuj±ce i prowadzone kopyta, to pewnie nie atakuj± wy³±cznie uklejek. Nie zauwa¿y³em, aby kolor gumy mia³ jakikolwiek wp³yw na brania. To samo dotyczy metalowego przyponu”.
Tyle Jacek Stêpieñ. Warto tylko zauwa¿yæ, ¿e wspominane przez niego ostrogi i po³o¿one miêdzy nimi baseny, wystêpuj± do¶æ regularnie tak¿e na ma³opolskich rzekach – Wi¶le czy Dunajcu. No i wspominany przez autora Kropek wymaga wyja¶nienia. To po prostu schodz±cy bardzo p³ytko wobler, który na d³ugiej ¿y³ce pracuje do 50 cm pod wod± i nawet podczas szybkiego prowadzenia pod pr±d nie stawia du¿ego oporu. Charakteryzuje siê te¿ bardzo drobn± akcj±. Nawet w mocnym nurcie nie wyk³ada siê na boki, id±c prosto, jak po sznurku. Mo¿na go prowadziæ zarówno pod pr±d jak i z pr±dem. Ponoæ w przypadku polowania na bolenie sprawdza siê znakomicie.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 29,960,220 unikalnych wizyt