W czasach kryzysu wielu ludziom ¿yje siê trudniej. Wielu emerytom i rencistom z bied± wystarcza na mleko, chleb, zap³acenie niezbêdnych rachunków i na lekarstwa. Innym, pomimo szalej±cego finansowego tornada, ¿yje siê zupe³nie przyzwoicie. Tak to ju¿ jest. Na ¶wiecie zawsze ¿yli i bogaci i biedni. I zawsze te¿ znajdowali siê tacy, którzy za cel swojego ¿ycia obierali pomoc s³abym i potrzebuj±cym. Tak rodzi³y siê ró¿ne instytucje charytatywne. Niektóre maj± wiekow± tradycjê, inne powsta³y niedawno. Jedne opiekuj± siê umieraj±cymi – jak nowohuckie Hospicjum ¶w. £azarza, inne zapewniaj± opiekê dzieciom upo¶ledzonym umys³owo – jak Fundacja Brata Alberta w Radwanowicach, jeszcze inne zbieraj± pieni±dze na finansowanie przeszczepów… Takich stowarzyszeñ czy fundacji maj±cych status organizacji po¿ytku publicznego jest wiele. Bo wiele jest obszarów biedy, bo wiele jest obszarów, z którymi pañstwo po prostu sobie nie radzi. Te wszystkie organizacje dzia³aj± wy³±cznie dziêki dobrej woli ich za³o¿ycieli, pracy wolontariuszy i funduszom jakie uda im siê pozyskaæ. Ale w czasach kryzysu i tym organizacjom dzia³aæ jest coraz trudniej, chocia¿ teraz ich pomoc ma znaczenie szczególne.
Na co dzieñ, ludzie – mam na my¶li tych, którym pomimo kryzysu ¿yje siê zupe³nie przyzwoicie – nie zawsze maj± ochotê pomagaæ. Wol± gromadziæ gotówkê, ni¿ wspieraæ innych. Ale jeden raz w roku ka¿dy mo¿e wesprzeæ wybran± przez siebie organizacjê jednym procentem od swego dochodu. Nikt nic nie traci. Nawet ci, którzy nigdy biedaka nie wsparli przys³owiow± z³otówk±. Gdy nie wska¿emy ¿adnej instytucji, nasz jeden procent trafi do wielkiego worka Skarbu Pañstwa. Ale mo¿emy te¿ wybraæ instytucjê, do której mamy zaufanie, o której wiemy, ¿e robi wiele dobrego i w³a¶nie jej przekazaæ ten procent naszego dochodu. Na szczê¶cie od ubieg³ego roku mo¿na to robiæ ³atwiej ni¿ dotychczas – nie trzeba dokonywaæ przelewów bankowych, wystarczy w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego wpisaæ kwotê, nazwê organizacji oraz jej numer KRS, a pieni±dze obdarowanym prze¶le za nas Urz±d Skarbowy. Mo¿emy pomóc.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 05 2009
1141 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".