Pierwsza tura wyborów prezydenckich pokaza³a – tak jak i wcze¶niejsze wybory parlamentarne – ¿e Polska nie jest krajem jednolitym. Nadal mamy coraz lepiej sobie radz±c± i coraz bogatsz± Polskê A i sfrustrowan± oraz biedn± Polskê B. I tak jak Niemcy, pomimo ogromnych pieniêdzy, nie mog± uporaæ siê z landami tworz±cymi niegdy¶ NRD, tak i w naszym kraju ró¿nice pomiêdzy poszczególnymi regionami s± widoczne go³ym okiem. I przek³adaj± siê na rezultaty wyborów. Zarówno je¶li chodzi o frekwencjê wyborcz± jak i wyniki uzyskiwane przez poszczególnych kandydatów.
Nieprzypadkowo najwy¿sz± frekwencjê odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim, ma³opolskim i wielkopolskim (wszêdzie przekroczy³a 50%), najni¿sz± za¶ w opolskim, warmiñsko-mazurskim i ¶wiêtokrzyskim. Frekwencji odpowiadaj± preferencje wyborcze: Andrzej Lepper najwiêksze poparcie otrzyma³ w województwach relatywnie biedniejszych, z du¿± stop± bezrobocia i panuj±cym poczuciem braku perspektyw: najwiêksze w województwie ¶wiêtokrzyskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, ³ódzkim i podlaskim. W województwach tych poparcie dla lidera Samoobrony przekroczy³o 20%. Jak¿e inaczej by³o w najwiêkszych miastach Ma³opolski. W Krakowie Leppera popar³o tylko 2,92%, w Zakopanem - 3,70%, w Nowym Targu - 4,37% a w Tarnowie – 4,56%.
Je¶li koalicji PiS i PO uda siê zdynamizowaæ gospodarkê, zmniejszyæ bezrobocie i podnie¶æ poziom ¿ycia Polaków w rejonach najbiedniejszych, gwiazda Leppera bêdzie b³yszczeæ coraz s³abiej.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 13 2005
1542 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".