Jeste¶my szczê¶ciarzami, ¿e mo¿emy ¿yæ w wolnym kraju. Wiele pokoleñ naszych rodaków przez dziesi±tki lat ¿y³o pod zaborami, a gdy w roku 1918 przysz³a upragniona wolno¶æ, to trwa³a ona przecie¿ zaledwie dwadzie¶cia jeden lat. Pó¼niej znów najlepsi synowie naszej Ojczyzny przelewali krew na Wschodzie i na Zachodzie. A po zakoñczeniu krwawej wojny, zamiast wolno¶ci, przysz³o kolejne blisko czterdzie¶ci piêæ lat zniewolenia. I znów tak wielu z tych, którzy w czasie wojny ryzykowali ¿ycie dla obrony kraju, po jej zakoñczeniu trafi³o do ubeckich katowni, a polskojêzyczne s±dy skazywa³y ich na karê ¶mierci. Inni przez lata, w nowych ¶rodowiskach, ukrywali swoj± przesz³o¶æ, by uchroniæ siê przed aresztowaniem i zapewniæ jakie takie bezpieczeñstwo swoim rodzinom. O nich wszystkich musimy w to narodowe ¶wiêto pamiêtaæ. Musimy pamiêtaæ o ich ofierze i po¶wiêceniu. O ich wierno¶ci dla sprawy Ojczyzny. Ale nawet dzi¶ pielêgnowanie tej pamiêci bywa trudne, bo co rusz padaj± oskar¿enia o propagowanie nienawi¶ci. Tymczasem, tak jak mamy prawo pamiêtaæ zbrodnie pope³nione przez hitlerowców, tak samo mamy prawo pamiêtaæ zbrodnie pope³nione przez komunistów. Nie po to, by hodowaæ w sobie nienawi¶æ, ale po to, by do podobnych zbrodni nigdy ju¿ nie dosz³o. A tak¿e po to, by oddaæ nale¿ny ho³d tym, którzy na ho³d i pamiêæ zas³u¿yli.
Tylko takie stawianie sprawy umo¿liwi wychowanie prawdziwych patriotów. Ludzi wra¿liwych na dobro i na z³o. Ludzi, którzy bêd± umieli te dwie rzeczywisto¶ci odró¿niæ.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia November 07 2008
1095 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".