Polski negocjator podpisa³ wraz ze swoim amerykañskim odpowiednikiem porozumienie w sprawie budowy w Polsce bazy tarczy antyrakietowej. To jedyna dobra polityczna wiadomo¶æ ostatnich dni. Pomimo, ¿e – jak wskazuj± badania opinii spo³ecznej – wiêkszo¶æ Polaków opowiada siê przeciwko budowie na naszym terytorium amerykañskiej instalacji wojskowej. Có¿, publika - sterowana mediami i opiniami ró¿nej ma¶ci polityków - potrafi opowiadaæ siê za najbardziej bzdurnymi rozwi±zaniami. Na przyk³ad, ¿e tarcza antyrakietowa sprawi, i¿ nasz kraj znajdzie siê na celowniku terrorystów. Warto w tym miejscu przypomnieæ, ¿e to w³a¶nie pacyfizm wielu polityków europejskich zapewni³ Hitlerowi sukces w pocz±tkowej fazie II wojny ¶wiatowej. To w przededniu wojny mo¿na by³o us³yszeæ opinie, ¿e najlepiej by³oby siê rozbroiæ, bo wtedy Hitler nie mia³by pretekstu do agresji. Jak widaæ II wojna ¶wiatowa wielu ludzi nie nauczy³a niczego. Nieprzypadkowo te¿, po zakoñczeniu wojny, Rosja zawsze wspiera³a zachodnie ruchy pacyfistyczne.
Trzeba by³o brutalnej rosyjskiej agresji na Gruzjê, by rz±d Donalda Tuska dostrzeg³ wreszcie, ¿e bezpieczeñstwa nie buduje siê za pomoc± s³ów i pustych deklaracji. ¯e w polityce liczy siê przede wszystkim argument si³y, ¿e - w razie konfliktu - nie ma co liczyæ na pomoc Niemiec czy Francji, ¿e w chwili, gdy Rosja powraca do swojej polityki imperialnej, niezbêdne s± kroki, które realnie zwi±¿± nas ze ¶wiatem Zachodu.
Nie ma sensu ¿yæ w z³udzeniach, ¿e Europa w konfrontacji z Rosj± poradzi sobie sama. Trzeba powiedzieæ jasno, ¿e jedynym partnerem strategicznym w dzisiejszej globalnej polityce s± Amerykanie. Z tego punktu widzenia instalacja tarczy antyrakietowej w Polsce staje siê dla nas tarcz± bezpieczeñstwa.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia August 21 2008
1106 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".