„Dzieñ 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodleg³ego bytu pañstwowego i jako dzieñ po wsze czasy zwi±zany z wielkim imieniem Józefa Pi³sudskiego, zwyciêskiego Wodza Narodu w walkach o wolno¶æ Ojczyzny – jest uroczystym ¦wiêtem Niepodleg³o¶ci” – czytamy w ustawie z 23 kwietnia 1937 r. Pod okupacj± niemieck± i sowieck± ¶wiêto to zosta³o zakazane i by³o celebrowane w konspiracji. Pamiêæ o rocznicy odzyskania niepodleg³o¶ci ze ¶wiadomo¶ci spo³ecznej próbowa³y usun±æ tak¿e w³adze komunistyczne, które w 1945 r. znios³y ¦wiêto Niepodleg³o¶ci.
Dzisiaj znów mo¿emy ¿yæ w niepodleg³ej i suwerennej Polsce. Ale ta niepodleg³o¶æ i suwerenno¶æ naszego pañstwa s± ci±gle zagro¿one. Niepodleg³o¶æ nie jest nam dana na zawsze. Warto w tym kontek¶cie pamiêtaæ o s³owach, które kiedy¶ wypowiedzia³ Józef Pi³sudski: „Polacy chc± niepodleg³o¶ci, lecz pragnêliby, aby ta niepodleg³o¶æ kosztowa³a dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodleg³o¶æ jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym".
To prawda. Bo niepodleg³o¶æ Polski zosta³a osi±gniêta ofiar± krwi przelanej w wojnach napoleoñskich i w licznych zrywach niepodleg³o¶ciowych, w powstaniach oraz na polach bitewnych I wojny ¶wiatowej. Jej cen± by³y tak¿e zsy³ki, szykany, wiêzienia i represje ze strony zaborców.
Cieszmy siê niepodleg³o¶ci±. Broñmy jej. I szanujmy j±.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia November 10 2024
39 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".