Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.05.03] Dla ocalenia Ojczyzny
Od tamtego dnia minê³y ju¿ 233 lata. A przecie¿ pamiêæ o Konstytucji 3 Maja wci±¿ trwa. Ta najwa¿niejsza dla ówczesnej Rzeczypospolitej ustawa zosta³a uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim. Uchwalona „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolno¶ci, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic”. Konstytucja 3 Maja nios³a gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrze¶cijañskie i tolerancjê. Wprowadza³a monteskiuszowski podzia³ w³adz na prawodawcz±, wykonawcz± i s±downicz±. By³a pierwsz± w Europie i drug± na ¶wiecie nowoczesn± konstytucj±. To w niej znalaz³ siê zapis, ¿e „wszelka w³adza w spo³eczno¶ci ludzkiej pocz±tek swój bierze z woli narodu”. I chocia¿ konstytucja ta obowi±zywa³a jedynie przez 14 miesiêcy, by³a wielkim osi±gniêciem narodu polskiego chc±cego zachowaæ niezale¿no¶æ pañstwow±. Budowa³a to¿samo¶æ naszego narodu. O Konstytucji 3 Maja pamiêtano nie tylko w latach zaborów. Pamiêtano o niej tak¿e po II wojnie ¶wiatowej, gdy nasz kraj utraci³ suwerenno¶æ na rzecz Zwi±zku Sowieckiego. Wtedy z okazji 3 Maja nie wolno by³o ¶wiêtowaæ. Tego dnia patriotyczne akcenty zapewnia³ jedynie Ko¶ció³ katolicki, bo 3 maja wypada³a uroczysto¶æ Matki Bo¿ej Królowej Polski.
Natomiast dzieñ 3 maja stawa³ siê ¶wiêtem pañstwowym wtedy, gdy Polska odzyskiwa³a wolno¶æ. Po raz pierwszy ¦wiêto Narodowe Trzeciego Maja zosta³o ustanowione po odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci, w roku 1919. A po raz drugi, po upadku komunizmu i odzyskaniu przez nasz kraj suwerenno¶ci – sta³o siê tak w roku 1990.
Jan L. Franczyk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,999,834 unikalnych wizyt