Przed nami Wielkanoc – Zmartwychwstanie. Dla chrze¶cijan najwiêksze ¶wiêto zwyciêstwa ¯ycia nad ¶mierci±. Ale zanim nadejdzie Wielkanoc, chrze¶cijanie wspominaj± dzieñ ostatniej wieczerzy, w trakcie której Jezus mówi³ swoim uczniom o tym, co niebawem ma siê wydarzyæ. Wieczerzy, w trakcie której dzia³o siê tak wiele niezrozumia³ych jeszcze wówczas dla nich wydarzeñ. Wieczerzy, która dla Jezusa, by³a ostatni± tutaj na ziemi. Taki jest w³a¶nie Wielki Czwartek. Z kolei Wielki Pi±tek, to wspomnienie mêki i ¶mierci na krzy¿u. Sobota jest dniem wielkiej, przejmuj±cej ciszy – wspomnieniem czasu, gdy zdjête z krzy¿a cia³o Jezusa, owiniête w ca³un, spoczywa³o w grobie. I wreszcie noc z soboty na niedzielê – Wielka Noc, noc Zmartwychwstania.
Niemiecki dziennikarz Peter Seewald spyta³ kiedy¶ kardyna³a Josepha Ratzingera (pó¼niejszego papie¿a, Benedykta XVI), dlaczego Bóg musia³ cierpieæ i umrzeæ, by móc odkupiæ swe w³asne stworzenie? Kard. Ratzinger odpowiedzia³: „Nigdy nie zdo³amy w pe³ni poj±æ tej tajemnicy. Mimo to jest ona najbardziej pozytywn± wypowiedzi±, jak± s³yszymy o Bogu: Bóg nie rz±dzi jak w³adca. Bóg sprawuje sw± w³adzê inaczej ni¿ ziemscy w³adcy. Jego w³adz± jest wspó³mi³owanie i wspó³cierpienie. W³a¶nie w cierpieniu ukazuje siê prawdziwe oblicze Boga. W cierpieniu Bóg d¼wiga z nami niesprawiedliwo¶æ ¶wiata, tak i¿ w³a¶nie w najbardziej czarnych chwilach mo¿emy czuæ siê najbli¿si Boga”.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia March 28 2024
951 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".