Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.11.24] Niebezpieczna pora
W „Nocy listopadowej” Stanis³awa Wyspiañskiego jeden z g³ównych bohaterów tego dramatu, Wielki Ksi±¿ê Konstanty, pyta: „Listopad to dla Polski niebezpieczna pora?”. Na co Makrot odpowiada: „(…) Tak, teraz jest listopad – wiêc baczne mam s³uchy. Jest to pora, gdy id± miêdzy ¿ywych duchy – i razem siê brataj±”.
Przypominam ten fragment nie dlatego, by wspominaæ uroczysto¶æ Wszystkich ¦wiêtych czy Dzieñ Zaduszny (zreszt± ca³y listopad jest miesi±cem modlitwy za zmar³ych), ale by przywo³aæ pamiêæ Powstania Listopadowego. Bo od roku 1830 listopad sta³ siê te¿ miesi±cem pamiêci o niepodleg³o¶ciowym zrywie Polaków, który skierowany by³ przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Rz±dy cara Miko³aja I, ³amanie przez niego konstytucji z 1815 roku, wprowadzenie cenzury, prze¶ladowania organizacji patriotycznych – to by³y g³ówne przyczyny wybuchu Powstania Listopadowego, wybuchu do którego dosz³o w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. To wtedy, o godzinie 18.00 wieczorem podporucznik Piotr Wysocki wszed³ do Szko³y Podchor±¿ych Piechoty w £azienkach i wyprowadzi³ kadetów pod pomnik Jana III Sobieskiego. Ruszyli na Belweder, w którym urzêdowa³ Wielki Ksi±¿ê Konstanty, gubernator wojskowy Królestwa Polskiego. Tak to siê wówczas zaczê³o.
A pó¼niej niemal ka¿de pokolenie Polaków mia³o swoje w³asne powstanie i ka¿de nawi±zywa³o do idei, o które walczono w Powstaniu Listopadowym. I w ka¿dym pokoleniu jedni dla Polski po¶wiêcali swoje ¿ycie, a inni sprzedawali j± za judaszowe srebrniki.
Jan L. Franczyk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,000,159 unikalnych wizyt