We wtorek, 31 pa¼dziernika na parafialnym cmentarzu na krakowskim Salwatorze pochowana zosta³a ¶p. Wanda Pó³tawska. Wiê¼niarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddawana by³a pseudomedycznym eksperymentom przeprowadzanym przez niemieckich lekarzy. Po wojnie przyjació³ka i wspó³pracowniczka ¶w. Jana Paw³a II. Doktor medycyny, psychiatra. Niestrudzona obroñczyni ludzkiego ¿ycia – od chwili jego poczêcia a¿ do naturalnej ¶mierci. Odznaczona Orderem Or³a Bia³ego. Honorowa Obywatelka Miasta Krakowa.
To w³a¶nie te budz±ce grozê obozowe prze¿ycia, które dr Pó³tawska opisa³a w swoich wspomnieniach „I bojê siê snów” sprawi³y, ¿e postanowi³a broniæ ka¿dego ludzkiego ¿ycia. Uwa¿a³a te¿, ¿e ¿ycie jest zbyt cenne, by je marnowaæ, by sprzedawaæ siê za byle ¶wiecide³ka tego ¶wiata. Bo ¿ycie mamy przecie¿ tylko jedno.
Mnie doktor Pó³tawska zawsze kojarzyæ siê bêdzie z kim¶, kto spieszy³ z pomoc± ka¿demu, kto takiej pomocy potrzebowa³. A pomaga³a wielu osobom. Na przyk³ad zdesperowanemu studentowi filozofii, który mia³ problem z egzaminem i przyszed³ do domu Pó³tawskich (m±¿ doktor Pó³tawskiej by³ profesorem filozofii). Doktor Pó³tawska zaproponowa³a g³odnemu studentowi obiad. Skoñczy³o siê na tym, ¿e student przez miesi±c przychodzi³ do Pó³tawskich na obiady. Ukoñczy³ studia i sam po latach zosta³ profesorem filozofii. Gdy z kolei syn mojego przyjaciela mia³ w±tpliwo¶ci, czy zwi±zaæ siê „na dobre i na z³e” ze swoj± dotychczasow± dziewczyn±, doktor Pó³tawska odby³a d³ug± rozmow± – zarówno z nim jak i z jego dziewczyn±. Dzisiaj s± jej wdziêczni za tê rozmowê. Takich gestów i spotkañ w ¿yciu dr Pó³tawskiej by³o wiele.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia November 05 2023
954 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".