Dla ka¿dego pañstwa kwesti± kluczow± jest budowanie w³asnej niezale¿no¶ci gospodarczej – tak¿e niezale¿no¶ci energetycznej. Na ile to mo¿liwe. Po to, by nie byæ zak³adnikiem interesów gospodarczych czy politycznych innego pañstwa. W tym kontek¶cie Polska, od czasu objêcia w³adzy przez Zjednoczon± Prawicê, rozpoczê³a realizacjê trudnego i skomplikowanego procesu uniezale¿niania siê od dostaw rosyjskich no¶ników energii. Inaczej postêpowali Niemcy. By³y kanclerz Gerhard Schröder, zasiadaj±cy w zarz±dzie Rosnieftu aktywnie lobbowa³ na rzecz Nord Stream. Dzisiaj nasi zachodni s±siedzi pluj± sobie w brodê, p³ac±c za zbyt d³ugie uzale¿nienie od rosyjskiego gazu. Od tego samego gazu, od którego nadal w du¿ym stopniu zale¿na jest Austria, Wêgry czy S³owacja. Tymczasem Polska zredukowa³a zale¿no¶æ od rosyjskiego b³êkitnego paliwa do niemal 0 procent.
To niemal gospodarczy cud – przekonuje prof. Jeffrey Sonnenfeld, wyk³adowca zarz±dzania na Uniwersytecie Yale i doradca prezesów najwiêkszych amerykañskich korporacji oraz prezydentów Billa Clintona, Donalda Trupa i Joe Bidena, który w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najwa¿niejsze” napisa³: „Z dzia³añ Polski nale¿y wyci±gn±æ jeszcze inny, a zarazem najwa¿niejszy wniosek – europejska niezale¿no¶æ od rosyjskiej energii jest wyzwaniem dla politycznej si³y woli, nie dla ograniczeñ technicznych, limitów dostaw czy ezoterycznej geologii. Innymi s³owy, wszystko sprowadza siê do woli przywódców politycznych. Polski zwrot w kierunku suwerenno¶ci gazowej to zas³uga kilku przywódców maj±cych odwagê podejmowaæ niepopularne, a nawet kontrowersyjne decyzje, które po pewnym czasie okaza³y siê trafne”.
I o to chodzi.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia October 07 2023
847 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".