12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzili¶my Dzieñ Pamiêci Ofiar Ob³awy Augustowskiej. Ten tragiczny rozdzia³ naszej historii nie jest powszechnie znany. Wed³ug badañ o ob³awie wie oko³o 25 proc. Polaków. Dlatego trzeba te tragiczne dni przypominaæ, bo sowieckie, a dzi¶ rosyjskie zbrodnie ³±cz± dwa elementy: pozostaj± zwykle nieukarane i niepamiêtane, bo Rosja, a wcze¶niej Zwi±zek Sowiecki, zawsze kradnie pamiêæ o ofiarach, wyrzuca je z pamiêci, skazuje na zapomnienie i przemilczenie, jak powiedzia³a dziennikarzom dyrektor Instytutu Solidarno¶ci i Mêstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Przypomnijmy zatem… 12 lipca 1945 r. oddzia³y NKWD i sowieckiego kontrwywiadu Smiersz rozpoczê³y na Suwalszczy¼nie szeroko zakrojon± operacjê pacyfikacyjn± zwan± obecnie ob³aw± augustowsk±. Oddzia³y sowieckie przetrz±sa³y lasy i wsie, aresztuj±c podejrzanych o kontakty z polsk± partyzantk± niepodleg³o¶ciow±. Do 28 lipca aresztowano tam oko³o siedem tysiêcy osób, a co najmniej 592 ¿o³nierzy podziemia niepodleg³o¶ciowego ponios³o ¶mieræ. Historycy nie wykluczaj± jednak, ¿e liczba ofiar mo¿e byæ o wiele wy¿sza. Wszyscy zostali zatrzymani przez ¿o³nierzy sowieckich, ale przy wspó³udziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeñstwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej, a tak¿e ¿o³nierzy I Armii Wojska Polskiego.
Ob³awa augustowska by³a najwiêksz± zbrodni± pope³nion± na Polakach po wojnie. Trzeba o tym pamiêtaæ.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia July 15 2023
932 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".