Dzieñ 1 marca, to dla wielu Polaków dzieñ szczególny – Narodowy Dzieñ Pamiêci „¯o³nierzy Wyklêtych”. Zosta³ on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiêtniæ tych, którzy po II wojnie ¶wiatowej z broni± w rêku przeciwstawiali siê narzuconej nam si³± w³adzy komunistycznej.
„Narodowy Dzieñ Pamiêci ¯o³nierzy Wyklêtych ma byæ wyrazem ho³du dla ¿o³nierzy drugiej konspiracji za ¶wiadectwo mêstwa, niez³omnej postawy patriotycznej i przywi±zania do tradycji niepodleg³o¶ciowych, za krew przelan± w obronie ojczyzny” – napisa³ w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyñski, który podj±³ inicjatywê ustawodawcz± w zakresie uchwalenia tego ¶wiêta. Ta idea, podtrzymana przez prezydenta Bronis³awa Komorowskiego, zosta³a zrealizowana ustaw± z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego ¶wiêta zabiega³ równie¿ ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka.
Kto¶ zapyta, a dlaczego 1 marca? Bo to data symboliczna. Otó¿ w³a¶nie tego dnia w 1951 roku w wiêzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarz±du G³ównego Zrzeszenia „Wolno¶æ i Niezawis³o¶æ” – prezes WiN pp³k £ukasz Ciepliñski i jego najbli¿si wspó³pracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczys³aw Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek B³a¿ej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich cia³a komuni¶ci zakopali w nieznanym miejscu.
W walkach podziemia z narzucon± nam przez sowietów w³adz± zginê³o ok. 9 tys. konspiratorów, a kolejnych kilka tysiêcy zosta³o zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków s±dów lub zmar³o w wiêzieniach.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia March 04 2023
798 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".