41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzony zosta³ stan wojenny. W³adzê w Polsce przejê³a junta wojskowa pod przywództwem genera³a Wojciecha Jaruzelskiego. Celem re¿imu komunistycznego by³o zniszczenie wielomilionowej „Solidarno¶ci”.
Tamtej nocy interenowano tysi±ce dzia³aczy antykomunistycznej opozycji i Niezale¿nego Samorz±dnego Zwi±zku Zawodowego „Solidarno¶æ”. Nad ranem rozwieziono ich do obozów internowania rozsianych po ca³ym kraju. Internowani z Krakowa i Nowej Huty zostali w wiêkszo¶ci przewiezieni do wiêzienia w Nowym Wi¶niczu. Tam, w Bo¿e Narodzenie, za zgod± w³adz stanu wojennego odwiedzi³ ich kardyna³ Franciszek Macharski. Bo w tamtych ponurych latach Ko¶ció³ katolicki zdecydowanie stan±³ po stronie umêczonego polskiego narodu – od papie¿a Jana Paw³a II poczynaj±c, na zwyk³ych polskich proboszczach, wikarych i zakonnikach koñcz±c. Biskupi i szeregowi duchowni odwiedzaj±cy internowanych nie¶li im nadziejê. Ich wsparcie duchowe dla uwiêzionych by³o trudne do przecenienia.
Ale tak by³o równie¿ wcze¶niej – w latach II wojny ¶wiatowej. I tak jak najbardziej znanym symbolem mêczeñstwa II wojny pozosta³ ¶w. o. Maksymilian Kolbe, tak symbolem mêczeñstwa stanu wojennego sta³ siê b³. ks. Jerzy Popie³uszko. Warto o tym przypominaæ. Zw³aszcza dzisiaj, gdy przez ¶wiat przetacza siê walec nienawi¶ci do religii i Ko¶cio³a.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia December 10 2022
746 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".