Niemcy, wynoszeni przez niektórych polskich polityków na piedesta³ wkrótce prze¿yj± szok zwi±zany z drastyczn± podwy¿k± cen za energiê elektryczn±. Jak w ubieg³y pi±tek pisa³ niemiecki magazyn „Spiegel”, kryzys energetyczny wp³ywa nie tylko na rynek gazu, ale równie¿ na rynek energii elektrycznej. Coraz wiêcej przedsiêbiorstw u¿yteczno¶ci publicznej przenosi tam teraz podwy¿szone ceny hurtowe na swoich konsumentów. Jako przyk³ad „Spiegel” podaje firmê Rheinenergie z Kolonii, która zapowiada od stycznia podniesienie ceny o prawie 130 proc.
- Za jedn± z g³ównych przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej uznawany jest ekstremalny wzrost cen gazu, wywo³any rosyjsk± agresj± na Ukrainê. W obrocie hurtowym kosztowne wytwarzanie energii elektrycznej, pochodz±cej z elektrowni gazowych, czêsto determinuje cenê energii elektrycznej dla wszystkich innych rodzajów jej wytwarzania - podkre¶li³ „Spiegel”.
No có¿… Niemcy p³ac± dzisiaj cenê za politykê niemal ca³kowitego uzale¿nienia siê od rosyjskiego gazu. To raz. A tak¿e za forsowan± przez siebie, wbrew zdrowemu rozs±dkowi i gospodarczym realiom, politykê ca³kowitego przestawiania gospodarki na korzystanie tylko z „zielonej” energii (z czego zreszt± ostatnio siê wycofali). To dwa.
Na szczê¶cie w Polsce, dziêki rz±dowi Zjednoczonej Prawicy (bo opozycja g³ównie przeszkadza³a), uniknêli¶my tych pu³apek. Rosyjskiego gazu, najzwyczajniej w ¶wiecie, po prostu ju¿ nie potrzebujemy. A w ramach promocji „zielonej” energii nie pozamykali¶my wszystkich elektrociep³owni wêglowych. Efekt? Ceny zarówno gazu jak i energii elektrycznej (na co wskazuj± twarde dane) nale¿± do najni¿szych w Europie.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia December 03 2022
911 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".