Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.10.01] Na po¿egnanie Mietka
Czy o kimkolwiek z Nowej Huty mo¿emy powiedzieæ, ¿e w ca³ej Polsce by³ tak znany jak Mieczys³aw Gil? Mia³ 19 lat kiedy w 1963 roku zacz±³ pracê w stalowni konwertorowej Huty im Lenina, gdzie od 1978 roku redagowa³ gazetkê zak³adow± „G³os Nowej Huty”, której dalek± kontynuacj± jest dzisiejszy „G³os”. W sierpniu 1980 roku wybrano go rzecznikiem strajku hutników, a wkrótce potem, w marcu 1981 roku przewodnicz±cym Komisji Robotniczej Hutników (s³awnej KRH), która by³a najsilniejsz± organizacj± „Solidarno¶ci” w mie¶cie i województwie. Nic te¿ dziwnego, ¿e szef tej organizacji zosta³ przewodnicz±cym „S” ca³ego regionu i w tej roli pojecha³ na I Zjazd Delegatów „Solidarno¶ci” w Gdañsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego bra³ udzia³ w strajku okupacyjnym i ukrywa³ siê po jego pacyfikacji. Aresztowany, w lutym 1982 roku skazany na 4 lata, spêdzi³ w wiêzieniach pó³tora roku do amnestii w listopadzie 1983 roku. Wtedy zaj±³ siê organizacj± Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a rok pó¼niej Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego w parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.
Minê³y trudne lata i znów stan±³ na czele jawnej, ale jeszcze nielegalnej KRH. Wiosn± 1988 roku wspó³kierowa³ strajkiem w hucie, a po pacyfikacji pobity i aresztowany, zosta³ zwolniony po interwencji krakowskiej Kurii. W gor±cych miesi±cach 1988 roku bra³ udzia³ we wszystkich wa¿niejszych akcjach odbudowuj±cej siê „Solidarno¶ci”, by³ cz³onkiem jej krajowych w³adz, a tak¿e Komitetu Obywatelskiego przy przewodnicz±cym Wa³êsie. Bra³ udzia³ w obradach Okr±g³ego Sto³u, a w czerwcu 1989 roku zg³oszony przez Komitet Obywatelski „S”, zosta³ pos³em tzw. sejmu kontraktowego. Po roz³amie w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, który opu¶ci³a czê¶æ pos³ów zwi±zana z Tadeuszem Mazowieckim, obj±³ funkcjê przewodnicz±cego OKP. W marcu 1990 roku nale¿a³ do wspó³za³o¿ycieli dziennika „Czas Krakowski”, a w 1991 roku zosta³ wybrany pos³em na Sejm RP z listy Krakowskiej Koalicji Solidarni z Prezydentem.
Po rozwi±zaniu Sejmu przez Wa³êsê czerwcu 1993 roku za³o¿y³ dziennik „Nowa Gazeta”, którego by³ redaktorem naczelnym, ale dziennik upad³ po wyborach wygranych przez komunistów. Nadal bardzo aktywny politycznie, w 1988 roku z listy Akcji Wyborczej Solidarno¶æ zosta³ radnym sejmiku województwa ma³opolskiego. Bez powodzenia kandydowa³ do Sejmu w 2001 i do Senatu w 2005 roku. Dopiero w kadencji 2011-2015 zdoby³ mandat senatora z listy Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Po zakoñczeniu pracy w Parlamencie m.in. organizowa³ spotkania by³ych pos³ów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Od Prezydenta RP na Uchod¼stwie Ryszarda Kaczorowskiego otrzyma³ Krzy¿ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Prezydenta RP Lecha Kaczyñskiego Krzy¿ Komandorski. Za zas³ugi dla niepodleg³o¶ci Polski zosta³ odznaczony w 2017 roku Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci.
Zna³em Go ponad czterdzie¶ci lat. Kiedy w tamtych czasach w Krakowie mówi³o siê Mietek, ka¿dy wiedzia³ o kogo chodzi. Nie poszed³ jak niektórzy jego dawni koledzy za polityczn± koniunktur± czy interesami. By³ wa¿n± postaci± mojego pokolenia, by³ wa¿n± postaci± w historii Polski. Bêdzie nam Ciebie brakowa³o, Mietku.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,007,083 unikalnych wizyt