W najbli¿sz± niedzielê Polacy udadz± siê do urn, by wybraæ nowy sk³ad parlamentu. A poprzez wybór pos³ów i senatorów zadecyduj± o kszta³cie przysz³ego rz±du. Te ostatnie dni, jakie dziel± nas od wyborów, to dobra okazja by odpowiedzieæ sobie na pytanie: co zmieni³o siê w Polsce przez ostatnie dwa lata? Co zmieni³o siê, gdy w³adzê sprawowa³o Prawo i Sprawiedliwo¶æ?
Trudno wdawaæ siê w szczegó³y, ale go³ym okiem widaæ jedno – skoñczy³ siê czas ¶wiêtych krów, ludzi polityki i biznesu, którzy przyzwyczaili siê, ¿e do aresztów i wiêzieñ zamyka siê szarych Kowalskich i Nowaków, a oni – wielcy tego ¶wiata - stoj± ponad prawem i sprawiedliwo¶ci±. A przecie¿ tak by³o w Polsce przez lata. Dopiero w ci±gu ostatnich dwóch lat rz±d naprawdê zabra³ siê za walkê z gangren± ka¿dej gospodarki, jak± jest korupcja.
Drug± wa¿n± innowacj± rz±du PiS sta³a siê zmiana polskiej polityki zagranicznej. Zaczêli¶my jasno artyku³owaæ nasze oczekiwania. Polska przesta³a byæ traktowana jak pañstwo, które w Unii Europejskiej powinno korzystaæ z szansy „by siedzieæ cicho”. Nasi najwiêksi zachodni partnerzy zrozumieli wreszcie, ¿e jeste¶my du¿ym krajem i ¿e z naszym stanowiskiem nale¿y siê liczyæ. Dotar³o to nawet do polityków niemieckich. To wa¿na zmiana, która w przysz³o¶ci mo¿e przynie¶æ korzystne dla naszego kraju decyzje. A trzeba pamiêtaæ, ¿e dla Niemców, Anglików czy Francuzów najwa¿niejsze by³y zawsze gwarancje ich w³asnych, narodowych interesów – pomimo frazesów o wspólnej Europie. To nam przez lata wmawiano, ¿e najwa¿niejszy jest interes europejskiej wspólnoty. I polscy politycy, od Bronis³awa Geremka poczynaj±c, na prezydencie Kwa¶niewskim koñcz±c, zdawali siê w to ¶wiêcie wierzyæ. Na szczê¶cie nie dali siê na to nabraæ – znienawidzeni przez lewicê i libera³ów – Kaczyñscy. Dlatego nie mam w±tpliwo¶ci na kogo oddam swój g³os.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 19 2007
1329 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".