Pierwsze bomby spad³y na Wieluñ i Tczew. O 4.45 na ranem pancernik "Schleswig-Holstein" zaatakowa³ polsk± Wojskow± Sk³adnicê Tranzytow± na Westerplatte. 1 wrze¶nia 1939 roku Niemcy bez wypowiedzenia wojny napad³y na Polskê.
Zaskoczenie, szybko¶æ i przyt³aczaj±ca si³a – takie by³y g³ówne za³o¿enia niemieckiej "wojny b³yskawicznej". Niemcy przeprowadzili atak wzd³u¿ ca³ej, licz±cej 1816 kilometrów granicy oraz z terenu uzale¿nionej od III Rzeszy S³owacji. Celem by³o zamkniêcie polskich si³ w kotle i dotarcie do Warszawy. Niestety, Polska – pomimo sojuszu militarnego z Francj± i podpisania gwarancji przez Wielk± Brytaniê - pozosta³a w swojej walce osamotniona. Mocarstwa zachodnie wypowiedzia³y wojnê Niemcom dopiero 3 wrze¶nia, ale francuskie samoloty na terytorium wroga zrzuca³y jedynie ulotki. 17 wrze¶nia cios w plecy naszemu pañstwu zada³ Zwi±zek Sowiecki sprzymierzony z III Rzesz±. Pomimo bohaterstwa naszych ¿o³nierzy oraz ludno¶ci cywilnej nie mieli¶my ¿adnych szans, by skutecznie broniæ swojego terytorium. IV rozbiór Polski sta³ siê faktem.
Jak tragiczne by³o po³o¿enie Polski we wrze¶niu 1939 roku doskonale widaæ dzisiaj, gdy Rosja zaatakowa³a Ukrainê. W ca³ej wojennej grozie ostatnich miesiêcy i przy wyj±tkowym barbarzyñstwie rosyjskich wojsk ten dzielny kraj ma jedno wielkie szczê¶cie – po swojej zachodniej stronie znalaz³ przyjació³ i wsparcie wojskowe oraz humanitarne. Dlatego Ukraina skutecznie siê broni. My tego szczê¶cia w 1939 roku nie mieli¶my.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia September 03 2022
629 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".