Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.04.22] 800 lat w Mogile
Wszystkich, którzy w najbli¿szym czasie zamierzaj± odwiedziæ mogilski klasztor, zachêcam do obejrzenia ciekawej wystawy plenerowej „800 lat Opactwa Cystersów w Mogile”, usytuowanej na placu przed tamtejsz± bazylik± Krzy¿a ¦wiêtego. Wystawa przypomina, ¿e w³a¶nie w tym roku obchodzimy jubileusz 800 lat pobytu cysterskich mnichów w podkrakowskiej Mogile.
Warto przypomnieæ, ¿e pierwszy konwent z³o¿ony z 12 zakonników, którym przewodzi³ opat Piotr, przyby³ z Lubi±¿a na ¦l±sku do Kacic niedaleko S³omnik. Inicjatorem nowej cysterskiej fundacji by³ Wis³aw, komes Prandocina. Wszystko zmieni³o siê, gdy biskupem krakowskim zosta³ Iwo Odrow±¿. Spokrewnieni ze sob± Wis³aw i Iwo zawarli porozumienie, na mocy którego ten pierwszy zrzek³ siê praw i przywilejów fundatora na rzecz swojego krewnego. Za rad± krakowskiej Kapitu³y biskup Iwo podarowa³ cystersom swoj± rodzinn± ziemiê (zwan± ziemi± ¶w. Wac³awa), która obejmowa³a miêdzy innymi mogilskie pola do rzeki D³ubni. I tak, w roku 1222, cysterski konwent przeniós³ siê z Kacic do Mogi³y.
Od tamtej pory, przez osiemset lat, mogilscy cystersi towarzyszyli i nadal towarzysz± bez przerwy swoj± obecno¶ci± i modlitw± wszystkiemu, co dzia³o siê i dzieje w naszej Ojczy¼nie. A dzia³o siê wiele. I dzieje siê wiele.
Jan L. Franczyk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,005,889 unikalnych wizyt