Sejm w ub. czwartek nie popar³ wniosku Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy dotycz±cej procedur ¶rodowiskowych towarzysz±cych budowie elektrowni j±drowej. Chodzi o inwestycjê, któr± ma realizowaæ spó³ka Polskie Elektrownie J±drowe. Za odrzuceniem wniosku Senatu zag³osowa³o 257 pos³ów, 189 by³o przeciw, a dziewiêciu wstrzyma³o siê od g³osu. Ustawa przesz³a dziêki 225 g³osom PiS oraz 17 g³osom Lewicy 10 Konfederacji i 3 Kukiza’15. Platforma Obywatelska, Koalicja Polska i Ruch 2050 byli w wiêkszo¶ci przeciw. Nowelizacja by³a zg³oszona jako projekt poselski, a jej cel to przes±dzenie, który re¿im prawny ma byæ stosowany w przypadku postêpowania dotycz±cego decyzji o ¶rodowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej przed uzyskaniem pozwolenia o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki j±drowej. Mówi±c krótko chodzi o przysz³o¶æ w naszej energetyce. Polska chce postawiæ na atom, a tak¿e przej¶ciowo na gaz i podjê³a w tym zakresie tak¿e dzia³ania w ramach Unii Europejskiej.
Spór polityczny o taksonomiê podzieli³ Europê na kilka obozów, z których najbardziej prominentne powsta³y miêdzy innymi z udzia³em Polski. Warszawa podpisa³a siê pod listem Bu³garii, Czech, Grecji, Litwy, Rumunii, S³owacji i Wêgier w obronie gazu jako paliwa przej¶ciowego, a tak¿e Czech, Francji, Rumunii, S³owacji, S³owenii i Wêgier za uznaniem atomu za ¼ród³o zrównowa¿onego rozwoju. Cichy bohater tej dyskusji to Niemcy, które z jednej strony chc± wykorzystaæ gaz do transformacji, a z drugiej domagaj± siê denuklearyzacji Europy.
Taksonomia Unii Europejskiej to system klasyfikacji aktywno¶ci ekonomicznej maj±cy wej¶æ w ¿ycie od 2022 roku. Ma okre¶laæ które jej rodzaje s± zrównowa¿one z punktu widzenia ¶rodowiska z pomoc± okre¶lonych definicji. Ma to zastosowanie miêdzy innymi w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, faworyzuj±c okre¶lone jej ¼ród³a i daj±c im szansê na finansowanie. Inwestycje dopuszczone w taksonomii nie bêd± mia³yby problemów z pozyskaniem wsparcia banków, a potrzebuj± ich do realizacji mega projektów, jak elektrociep³ownie gazowe lub elektrownie j±drowe.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki J±drowej (PPEJ) Polska planuje budowaæ nowoczesne, ale sprawdzone i du¿e reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zak³ada siê, ¿e w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni j±drowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki bêd± wdra¿ane co dwa-trzy lata, a ca³y program j±drowy zak³ada budowê sze¶ciu bloków o mocy do 9 GW. Do tego czasu zamierzamy korzystaæ w wiêkszym stopniu z gazu sprowadzanego m.in. z Norwegii oraz rozwijaæ OZE, czyli Odnawialne ¬ród³a Energii. No i oczywi¶cie bêdziemy korzystaæ z wêgla, bo nie da siê w krótkim czasie odej¶æ od energetyki opartej przez lata na tej kopalinie. Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowi±za³o siê w ub. roku w Glasgow na konferencji klimatycznej COP26 do odej¶cia od wêgla. Proces nie bêdzie jednak szybki. Polska zak³ada odej¶cie od wêgla do 2049 roku. Zdajê sobie sprawê, ¿e oczekiwania ekologów i zielonych s± pod tym wzglêdem wiêksze, ale trzeba byæ realist±. Na pewno je¶li stworzymy polski atom energetyczny to mo¿e uda siê przyspieszyæ te przemiany.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia February 11 2022
508 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".