Sytuacja, w jakiej znalaz³ siê ¶wiat, nie nastraja optymizmem. Ryzyko wojny (na wiêksz± b±d¼ mniejsz± skalê) wydaje siê byæ dzisiaj wiêksze ni¿ jeszcze kilka lat temu. Ale je¶li nie dojdzie do jakiego¶ miêdzynarodowego konfliktu, to dla Polski rok, który w³a¶nie siê rozpocz±³, mo¿e byæ rokiem dobrym. A nawet lepszym ni¿ ostatnie lata.
Polska najwyra¼niej goni ¶wiat je¶li chodzi o gospodarkê. Wed³ug prognozy Miêdzynarodowego Fundusz Walutowego na koniec 2021 roku, pod wzglêdem wielko¶ci PKB, które osi±gnê³o warto¶æ ok. 660 mld USD, Polska znalaz³a siê na 23 miejscu na ¶wiecie. W¶ród krajów Unii Europejskiej jeste¶my na szóstym miejscu. Wyprzedzaj± nas: Niemcy, Francja, W³ochy, Hiszpania i Holandia, a w ca³ej Europie jeszcze trzy kolejne kraje: Wielka Brytania, Rosja i Szwajcaria. Wyprzedzili¶my takie pañstwa jak: Szwecja, Belgia, Irlandia czy Austria, w stosunku do których w momencie wej¶cia do Unii Europejskiej dzieli³ nas bardzo du¿y dystans.
By utrzymaæ ten trend, a w przysz³o¶ci pomy¶leæ o wej¶ciu do Grupy G-20 (najwiêkszych gospodarek ¶wiata), musimy kontynuowaæ modernizacjê Polski. I w sposób przemy¶lany rozwijaæ nasze si³y zbrojne. Bo historia nas uczy, ¿e w przypadku miêdzynarodowych konfliktów na sojuszników mo¿emy liczyæ – ujmuj±c to delikatnie - w bardzo ograniczonym zakresie.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia January 07 2022
706 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".