Mój znajomy na wie¶ci o dro¿ej±cym gazie zareagowa³ beztrosko. Ja nie mam gazu, bo wszystko mam na pr±d, w wiêc ten problem mnie nie dotyczy. Jest to objaw wyj±tkowej krótkowzroczno¶ci i braku wiedzy o nadchodz±cym potê¿nym kryzysie energetycznym. Albowiem trzeba wiedzieæ, ¿e gaz nie jest jedynym dro¿ej±cym ¼ród³em energii. Ponadto fakt nie korzystania bezpo¶rednio z gazu w swoim gospodarstwie domowym nie znaczy, ¿e po¶rednio jego podwy¿ka te¿ w nas nie uderzy.
Rosn±ce ceny gazu bij± po kieszeni rolników, a to oni dostarczaj± nam podstawowy artyku³ do ¿ycia, czyli ¿ywno¶æ. Do produkcji nawozów sztucznych, które odgrywaj± dzisiaj podstawow± rolê w uprawie ziemi jest niezbêdny gaz. Jego rosn±ca cena powoduje szybki wzrost cen tego niezbêdnego produktu w nowoczesnym rolnictwie. Przyk³adowo za tonê saletry amonowej rolnik musi teraz zap³aciæ 2500 z³ za tonê, gdy jeszcze niedawno p³aci³ 900 z³. Nie trzeba byæ wizjonerem, aby przewidzieæ, ¿e wkrótce produkty rolne bêd± coraz bardziej dro¿sze. Wystarczy zauwa¿yæ, ¿e m±ka w ci±gu roku podro¿a³a 50 proc, a to nie koniec podwy¿ek. Wszyscy wiedz±, ¿e jest ona niezbêdna do produkcji pieczywa, naszego podstawowego artyku³y ¿ywno¶ciowego jakim jest chleb wytwarzany czêsto w piekarniach opalanych gazem…
Ma³o kto wie, ¿e malutka Holandia jest drugim krajem w ¶wiecie pod wzglêdem warto¶ci eksportu produkcji ro¶linnej. Dzieje siê to dziêki zajmuj±cym ok. 10 tys. ha uprawom szklarniowym. W tych szklarniach, ogrzewanych w³a¶nie gazem, rosn± pomidory, ogórki, papryka oraz przeró¿ne kwiaty. Co prawda tych ostatnich nie spo¿ywamy, ale te pierwsze produkty pochodz±ce ze szklarni goszcz± na naszych sto³ach przez ca³y rok. Ich ceny wkrótce diametralnie wzrosn±, bo nie tylko holenderscy producenci szklarniowi ju¿ odczuwaj± wzrost cen gazu.
Polska jest drugim krajem na ¶wieci po Turcji pod wzglêdem liczby aut napêdzanych LPG. Ceny tego produktu w zdecydowanej wiêkszo¶ci importowanego rosn± bardzo szybko i ju¿ w pa¼dzierniku przekroczy³y 3 z³ za litr. Nie muszê t³umaczyæ jaki to bêdzie mia³o wp³yw na transport, który jest pochodn± wielu innych cen.
Wreszcie odpowiem mojemu znajomemu, ¿e nie tylko gaz, ale tak¿e energia elektryczna dro¿eje i bêdzie dro¿a³a. Ju¿ zapowiedziane s± od nowego roku dwucyfrowe podwy¿ki tego istotnego ¼ród³a energii.
Co robi rz±d, aby zabezpieczyæ siê przed tym energetycznym uderzeniem po naszych kieszeniach. Nie wiele. Dora¼ne dzia³ania w postaci zasi³ków dla najubo¿szych, obni¿ek akcyzy i podatków od niektórych ¼róde³ energii nie rozwi±¿± problemu. Mo¿e warto przygl±dn±æ siê pod tym wzglêdem Wêgrom, na które tak czêsto PiS siê powo³uje. Tam gaz jest najtañszy w Europie, bo Wêgrzy maj± jego korzystne dostawy. Sk±d?... z Rosji. Tam ten kraj rozbudowuje elektrowniê atomow± w Peczu udzielaj±c korzystnych kredytów.
A je¶li ten wzór wêgierski nam nie odpowiada to nie spierajmy siê z Uni± Europejsk± o wy¿szo¶æ naszego prawa nad unijnym i standardy demokracji lecz siêgnijmy na pocz±tek do 720 mld z³ z Funduszu Odbudowy UE. Wróæmy do rodziny demokratycznych krajów europejskich i skorzystajmy ze wspó³pracy z jeszcze sojuszniczymi pañstwami Unii Europejskiej, bo Polska nie jest autarkicznym mocarstwem i innej drogi ju¿ nie mamy...
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia December 12 2021
465 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".