Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.11.12] Wokó³ ¦wiêta Niepodleg³o¶ci
Dzieñ 11 listopada to uroczyste Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci. W okresie miêdzywojennym okre¶lenie daty odrodzenia Polski pozostawa³o kwesti± dyskusyjn±, poniewa¿ nie sposób by³o wskazaæ na jakie¶ jedno wydarzenie, które przes±dzi³o o wskrzeszeniu polskiej pañstwowo¶ci. Ostatecznie wybór daty ¦wiêta Niepodleg³o¶ci zwi±zano z zakoñczeniem I wojny ¶wiatowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r. Po raz pierwszy odzyskanie niepodleg³o¶ci powszechnie upamiêtniono 14 listopada 1920 r. (uroczysto¶ci odby³y siê w pierwsz± niedzielê po 11 listopada i mia³y charakter wojskowy). Ale dopiero w 1926 r. dzieñ 11 listopada formalnie uznano za datê odzyskania niepodleg³o¶ci po latach zaborów i niewoli.
W czasie II wojny ¶wiatowej obchodzenie ¦wiêta Niepodleg³o¶ci by³o zabronione. Pamiêtano o nim jednak w konspiracji. W miejscach symbolicznych dla Polaków pojawia³y siê bia³o-czerwone flagi. Obchodzenie ¶wiêta zabronione by³o równie¿ w PRL-u. A¿ do 1989 r. za celebrowanie ¦wiêta Niepodleg³o¶ci grozi³y represje.
Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci obchodzone 11 listopada zosta³o przywrócone u schy³ku PRL-u ustaw± z 15 lutego 1989 r. Z kolei 11 listopada 1997 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podj±³ uchwa³ê g³osz±c± m. in.: „Ta uroczysta rocznica sk³ania tak¿e do refleksji nad pó³wieczem, w którym wolno¶ciowe i demokratyczne aspiracje Polaków by³y d³awione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a nastêpnie – obc± naszej tradycji – podporz±dkowan± Zwi±zkowi Radzieckiemu komunistyczn± w³adzê”.
Jan L. Franczyk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,006,595 unikalnych wizyt