8 pa¼dziernika 1982 r. Sejm PRL przyj±³ now± ustawê o zwi±zkach zawodowych i organizacjach rolników, która w praktyce oznacza³a delegalizacjê NSZZ „Solidarno¶æ”. Decyzja ta wywo³a³a falê protestów spo³ecznych. Piêæ dni pó¼niej, 13 pa¼dziernika, w Nowej Hucie dosz³o do du¿ych demonstracji. Tego dnia, nieopodal Arki Pana od kuli funkcjonariusza SB zgin±³ niespe³na dwudziestoletni robotnik Bogdan W³osik. Bogdan trafi³ do szpitala, jednak nie uda³o siê uratowaæ jego ¿ycia. Zmar³ na stole operacyjnym, a wie¶æ o zabójstwie szybko rozesz³a siê po mie¶cie. ¦mieræ m³odego robotnika spowodowa³a kolejne demonstracje i walki uliczne w Nowej Hucie, a¿ do dnia pogrzebu. Na Cmentarz w Grêba³owie przysz³o 20 tys. ludzi. Uroczysto¶æ sta³a siê manifestacj± przeciwko ustrojowi komunistycznemu i zbrodniom stanu wojennego. – Przysiêgamy Bogusiu, ¿e twoja ofiara nie pójdzie w zapomnienie. Sta³e¶ siê dla nas tym, czym dla stoczniowców sta³ siê Janek Wi¶niewski – napisali w nekrologu koledzy W³osika z ówczesnej Huty im. Lenina.
Pamiêæ o pierwszej ofierze stanu wojennego w Nowej Hucie trwa. W najbli¿sz± sobotê odbêdzie siê XXV Bieg Memoria³owy po¶wiêcony pamiêci Bogdana.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia October 15 2021
760 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".