W ubieg³y pi±tek Sejm powo³a³ dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamiêci Narodowej. By móg³ on obj±æ ten urz±d, wybór Sejmu musi jeszcze zatwierdziæ Senat.
Karol Nawrocki przez ostatnie lata by³ dyrektorem Muzeum II Wojny ¦wiatowej. Jako szef tej instytucji zmieni³ czê¶æ sta³ej wystawy w kierowanej przez sobie placówce, uznaj±c i¿ ta, któr± przygotowa³a poprzednia ekipa, nie oddawa³a prawdy o latach okupacji. W zwi±zku z tymi zmianami otoczenie poprzedniego dyrektora, prof. Paw³a Machcewicza, powo³anego na to stanowisko jeszcze za czasów Donalda Tuska, skierowa³o do s±du pozew, w którym zarzucono Nawrockiemu naruszenie praw autorskich do wystawy. Do tej sprawy, przed g³osowaniem kandydatury Nawrockiego, odniós³ siê w Sejmie prof. Gliñski, który zacytowa³ fragmenty pozwu, w którym za¿±dano usuniêcia z wystawy g³ównej m.in. portretu o. Maksymiliana Marii Kolbego, portretu Witolda Pileckiego, zdjêcia powstañców warszawskich sk³adaj±cych przysiêgê wojskow±, zdjêcia rodziny Ulmów, spisu pomordowanych Polaków w KL Dachau, usuniêcia polskiej flagi narodowej ocalonej w okupowanym przez Sowietów Lwowie i przywrócenia w jej miejsce makaty przedstawiaj±cej powitanie przez mniejszo¶æ bia³orusk± Armii Czerwonej, wkraczaj±cej na ziemie polskie po 17 wrze¶nia. Tre¶æ pozwu by³a wiêc swego rodzaju ¶wiadectwem determinacji Nawrockiego w promowaniu prawdziwej historii II Wojny ¦wiatowej.
O tym, ¿e wybór Nawrockiego na prezesa IPN jest dobrym wyborem, ¶wiadczy³a te¿ reakcja du¿ej grupy opozycyjnych pos³ów w trakcie wyst±pienia Piotra Gliñskiego, który broni±c atakowanego przez opozycjê Nawrockiego, cytowa³ fragmenty wspomnianego pozwu. Nie oskar¿a³ opozycji o brak patriotyzmu. Cytowa³ tylko fragmenty pozwu. Tymczasem wspomniani pos³owie wrzaskiem próbowali zag³uszaæ jego s³owa.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia June 02 2021
711 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".