We wtorek, 27 kwietnia wypada 61. rocznica walki mieszkañców Nowej Huty w obronie krzy¿a, który stan±³ na placu, na którym mia³ zostaæ wybudowany ko¶ció³. Plac ten zosta³ wskazany przez w³adze w 1957 roku, po tzw. pa¼dziernikowej odwil¿y. I wydawa³o siê, ¿e wszystko jest na dobrej drodze. Niestety, w³adze komunistyczne do¶æ szybko zaostrzy³y antydemokratyczny kurs swojej polityki i cofnê³y zgodê na budowê nowohuckiej ¶wi±tyni. Za¿±da³y tak¿e usuniêcia wspomnianego krzy¿a. To doprowadzi³o do walk na terenie Nowej Huty i fali represji, które nast±pi³y pó¼niej. Ale krzy¿ pozosta³. Sta³ siê symbolem walki o prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary, symbolem walki o godno¶æ i wolno¶æ cz³owieka.
Dzisiaj o prawo do funkcjonowania krzy¿a w przestrzeni publicznej równie¿ musimy zabiegaæ. W krajach zachodnich, ale tak¿e w Polsce, nasila siê bezpardonowa walka z chrze¶cijañstwem. Nie b±d¼my naiwni. Tu ju¿ nie chodzi o prawa kobiet czy innych grup spo³ecznych. Chodzi o zniszczenie wiary – szczególnie w m³odym pokoleniu. Temu s³u¿yæ ma miêdzy innymi zaplanowana na szerok± skalê akcja kolporta¿u antyko¶cielnych i antyreligijnych plakatów tzw. strajku kobiet.
To ju¿ nie jest zabawa. To prawdziwe starcie cywilizacyjne, w które o¶rodki wrogie religii zaanga¿owa³y ogromne pieni±dze. Ale có¿. Jezus nie obiecywa³, ¿e gdy pójdziemy za Nim zawsze bêdzie ³atwo i przyjemnie. Przekonali siê o tym zarówno Jego aposto³owie jak i tysi±ce chrze¶cijan na przestrzeni wieków.
Jan l. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia April 24 2021
802 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".