Czy mo¿na byæ dumnym z faktu, ¿e mieszka siê w Nowej Hucie? Spotka³em wielu nowohucian, którzy odczuwaj± swoist± dumê z tego, ¿e mieszkaj± w³a¶nie w tej czê¶ci Krakowa. Obraz Nowej Huty w ¶wiadomo¶ci Polaków zmienia³ siê. Pocz±tkowo funkcjonowa³ na zasadzie stereotypu – socjalistyczne, brzydkie miasto pod Krakowem, z olbrzymim kombinatem metalurgicznym. Bez historii i – co w tej sytuacji oczywiste – bez zabytków.
Dzisiaj postrzeganie „najm³odszej siostry Krakowa” zmieni³o siê. Po upadku komunizmu i zwi±zanej z nim propagandy, przybywa dokumentów i ¶wiadectw o przesz³o¶ci ziem, na których realizowano najwiêksz± inwestycje planu sze¶cioletniego. Przed II wojn± ¶wiatow± têtni³o tutaj bogate ¿ycie kulturalne, spo³eczne, polityczne i religijne. Tak¿e Nowa Huta odkry³a swoj± inn± twarz – odmienn± od tej, jak± propagowa³y komunistyczne w³adze. To odwa¿na walka o krzy¿ w 1960 roku i piêkna karta walki o wolno¶æ zapisana przez mieszkañców Nowej Huty w stanie wojennym. Dzisiaj tej przesz³o¶ci mo¿emy niemal dotkn±æ, dziêki rewelacyjnej wystawie Adama Gryczyñskiego na Placu Centralnym. Kilkaset wielkoformatowych zdjêæ ustawionych wokó³ klombów kwitn±cych ró¿, ukazuj±cych przesz³o¶æ Mogi³y, Pleszowa, Ruszczy, Luboczy i innych podkrakowskich wsi oraz dzieje Nowej Huty, robi wra¿enie. Ju¿ od pocz±tku tygodnia, gdy montowano pierwsze plansze, grupy mieszkañców z zainteresowaniem przygl±da³y siê w³asnej historii. To trzeba zobaczyæ.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 05 2007
1285 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".