1 wrze¶nia obchodzili¶my 81. rocznicê wybuchu II ¶wiatowej, któr± rozpocz±³ atak Niemiec na Polskê. II wojna ¶wiatowa by³a jedn± z najwiêkszych tragedii w historii ¶wiata. Szczególnie mocno dotknê³a ona nasz kraj, który zosta³ pozbawiony wielu tysiêcy kilometrów kwadratowych terytorium i straszliwie zniszczony przez niemieckich i sowieckich okupantów. ¯ycie straci³o ok. 6 milionów obywateli II RP.
1 wrze¶nia 1939 r. o godzinie 4.45 rano niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzy³ ogieñ w stronê Westerplatte. Do szturmu na Wojskow± Sk³adnicê Tranzytow± ruszy³o ponad 3 tysi±ce niemieckich ¿o³nierzy z morza, l±du i powietrza. Warto przypomnieæ, ¿e pancernik ten przyby³ do Wolnego Miasta Gdañsk z misj± kurtuazyjn±, a rankiem 1 wrze¶nia 1939 roku otworzy³ ogieñ bez wypowiedzenia wojny. Kilka minut przed pierwsz± salw± niemieckiego pancernika, niemieckie bomby spad³y na bezbronny Wieluñ – zginê³o ponad tysi±c Polaków. Taki by³ pocz±tek bandyckiej napa¶ci Niemców na Polskê.
Natomiast 17 wrze¶nia 1939 r., na teren Rzeczypospolitej Polskiej wkroczy³a Armia Czerwona, ³ami±c polsko-sowiecki pakt o nieagresji, realizuj±c za to ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mo³otow, który przed wybuchem II wojny ¶wiatowej zawar³y Niemcy i Rosja.
A po dokonaniu przez Zwi±zek Sowiecki napa¶ci na Polskê aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, duchownych, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjêcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberiê objê³y oko³o 1 mln 350 tys. Polaków, a oko³o 22,5 tys. oficerów i policjantów zosta³o u¶mierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencj± sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów by³ rozbiór osamotnionej Polski.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia September 04 2020
1053 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".