W poniedzia³ek 15 sierpnia br., w 25. rocznicê powstania „Solidarno¶ci”, na placu obok ko¶cio³a ¶w. Maksymiliana w Mistrzejowicach ods³oniêto i po¶wiêcono tablicê upamiêtniaj±c± osobê ks. Kazimierza Jancarza. W mistrzejowickiej parafii przepracowa³ 11 lat. I w³a¶nie te lata zadecydowa³y, ¿e przeszed³ do historii jako gor±cy patriota i twórca prawdziwego azylu dla opozycji i podziemnej „Solidarno¶ci” w lat ach stanu wojennego. To dziêki niemu Mistrzejowice sta³y siê w tym czasie jedn± z niewielu wysp wolno¶ci. Zorganizowa³ Duszpasterstwo Ludzi Pracy, powo³a³ do ¿ycia Chrze¶cijañski Uniwersytet Robotniczy im. Stefana kard. Wyszyñskiego i Niezale¿n± Telewizjê Mistrzejowice. Pomaga³ wiêzionym i internowanym. Wokó³ siebie skupi³ m³odzie¿, doros³ych i ludzi starszych. Robotników, studentów, ludzi nauki i artystów. To za jego staraniem w Mistrzejowicach w latach 1984-85 odbywa³ siê Festiwal Piosenki Religijnej „Sacrosong”, a w roku 1987 Miêdzynarodowa Konferencja Praw Cz³owieka. Organizowa³ letni wypoczynek dla dzieci nowohuckich robotników i szmuglowa³ do Czechos³owacji du¿e partie wydrukowanego w Polsce katechizmu w jêzyku czeskim. Do legendy przesz³y jego „czwartkowe” Msze ¶w. za Ojczyznê, które skupia³y t³umy ludzi z Nowej Huty, Krakowa i ca³ej Polski.
Gdy w roku 1989 zosta³ proboszczem parafii w Luborzycy, przebudowa³ tamtejsz± plebaniê, za³o¿y³ biuro turystyczne „Pielgrzym”, zacz±³ wydawaæ parafialny „Krzy¿ Luborzycki”, zabra³ siê za organizacjê Parafialnego Gimnazjum Gospodarczego... Odszed³ do wieczno¶ci w roku 1993.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia August 19 2005
1685 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".