23 czerwca 2019 r., minê³o dok³adnie 70 lat od chwili, gdy na polach Mogi³y wbito ³opatê pod budowê pierwszego nowohuckiego bloku. Rozpoczê³a siê wielka budowa Nowej Huty. Rozpoczê³a siê budowa „idealnego miasta socjalistycznego”. By³ to jeden z najwiêkszych projektów in¿ynierii spo³ecznej w dziejach powojennej Polski. Wielka budowa pod Krakowem by³a sztandarowym projektem planu sze¶cioletniego. W 1949 roku, w jednym z przemówieñ, ówczesny prezydent komunistycznej Polski Boles³aw Bierut podkre¶la³: „Plan sze¶cioletni to program nie tylko gospodarczy, lecz równocze¶nie ideologiczny, polityczny, spo³eczno-ustrojowy. Plan, który stworzy mocne i niewzruszone podstawy nowego ustroju spo³ecznego w Polsce – podstawy socjalizmu”.
Dusza Polaka jest jednak taka, ¿e nie da siê zniewoliæ. Nie da sobie narzuciæ wêdzide³ totalitarnej ideologii. Polska dusza zawsze kocha³a wolno¶æ, a klêka³a tylko przed Bogiem.
W Nowej Hucie, jak w soczewce, odbija³a siê ca³a powojenna rzeczywisto¶æ tzw. Polski Ludowej. Budowano nowe osiedla i wielki zak³ad przemys³owy. Ludzie mieli pracê, a dzieci mog³y zdobywaæ wykszta³cenie. Awans cywilizacyjny by³ faktem. Mieszkañcy to doceniali, ale jednocze¶nie ci sami mieszkañcy wyst±pili w roku 1960 w obronie krzy¿a, a po raz drugi, wielokrotnie – w stanie wojennym – wystêpowali w obronie wolno¶ci.
Nowa Huta ma skomplikowan±, ale piêkn± historiê. Najlepiej wyra¿a j± chyba tytu³ konferencji naukowej zorganizowanej 28 kwietnia 2002 roku przez IPN w parafii ¶w. Brata Alberta. Konferencja nosi³a tytu³: „Nowa Huta – miasto walki i pracy”.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia June 28 2019
1361 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".