W ubieg³y pi±tek ¶wiêtowali¶my pami±tkê uchwalenia Konstytucji 3 maja. Katolicy tego samego dnia obchodzili uroczysto¶æ Naj¶wiêtszej Maryi Panny Królowej Polski. Skupili¶my siê wiêc na tych wydarzeniach, które dla nas, jako Polaków, s± najwa¿niejsze. Ale warto wspomnieæ o jeszcze jednym wydarzeniu, które na ¶wiecie obchodzone jest tak¿e 3 maja – to ¦wiatowy Dzieñ Wolno¶ci Prasy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 1993.
Wolna prasa jest gwarantem wolno¶ci spo³eczeñstwa. W systemach totalitarnych nie ma wolnych mediów. Tak by³o by³o w latach PRL-u. Prasa, radio i telewizja by³y ¶ci¶le kontrolowane przez pañstwo. Cenzurze podlega³y nawet nekrologi, w których nie wolno by³o wspominaæ o faktach niewygodnych dla komunistycznej w³adzy. Za wydawanie czasopism i ksi±¿ek poza zasiêgiem cenzury, czyli zgodnie z ówczesnym prawem nielegalnie, sz³o siê do wiêzienia. To m.in. za wydawanie niezale¿nego od w³adz „Krzy¿a Nowohuckiego” wraz z moimi kolegami zosta³em po wprowadzeniu stanu wojennego internowany.
Z okazji ¦wiatowego Dnia Wolno¶ci Prasy papie¿ Franciszek na profilu Pontifex napisa³: „Potrzebujemy dziennikarstwa wolnego, które s³u¿y prawdzie, dobru, sprawiedliwo¶ci; dziennikarstwa, które pomaga w tworzeniu kultury spotkania”. To wa¿ne s³owa, bo dziennikarstwo oparte na k³amstwie, na pomówieniach czy na niesprawdzonych wiadomo¶ciach niszczy spo³eczn± tkankê. Potrafi raniæ. A nawet zabijaæ.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 09 2019
1472 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".