1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce. Dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej „żołnierze wyklęci” zostali należycie docenieni za walkę o niepodległą Polskę. To święto tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy, którzy nie złożyli broni. Za tę postawę wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę – cenę swojego życia.
Jak podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek: „Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom IPN - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – tak jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością naszego kraju dzięki pokoleniom polskich patriotów, dla których hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie było pustym sloganem, ale wartością – wartością, za której obronę płaciło się nawet własnym życiem.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 03 2019
1421 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".