Pa¼dziernik, to miesi±c drapie¿ników. To bardzo dobry czas po³owu szczupaka, okonia i sandacza. Oczywi¶cie, wcale to nie znaczy, ¿e nad wod± spotkamy jedynie spinningistów czy wêdkarzy ³owi±cych na ¿ywca. I chocia¿ o bia³± rybê z tygodnia na tydzieñ bêdzie ju¿ coraz trudniej, to przecie¿ nie jest tak, ¿e mo¿na ju¿ po¿egnaæ siê z p³oci±, leszczem czy nawet karpiem.
Ale ³owi±c ryby spokojnego ¿eru musimy wprowadziæ pewne modyfikacje je¶li chodzi o stosowane przynêty i zanêty. W przeciwieñstwie do miesiêcy letnich, kiedy z powodzeniem u¿ywali¶my przeró¿nych past i przynêt ro¶linnych, teraz preferujemy przynêty zwierzêce, a zanêtê wzbogacamy preparatami z suszonej krwi, suszonych dafni czy nawet karm± dla psów. Nie nale¿y przesadzaæ z ilo¶ci± wrzucanej do wody zanêty, gdy¿ – wraz ze spadkiem temperatury wody – trawienie u ryb przebiega teraz wolniej. Mo¿na za to zwiêkszyæ nieco dawki aromatycznych dodatków, bo ich dzia³anie w ch³odniejszej wodzie jest nieco s³absze. Bia³ej ryby szukamy o tej porze roku trochê g³êbiej. W rzekach bêd± to miejsca poza pr±dem, g³êbsze zatoki, a w jeziorach stoki, dochodz±ce nawet do g³êboko¶ci kilku metrów.
Wróæmy jednak do drapie¿ników. W¶ród metod jakimi po³awia siê te ryby dominuj± ¿ywcówki i spinning. Te pierwsze wydaj± siê szczególnie czêsto stosowane w przypadku polowania na szczupaki. B³±d jaki czasami mo¿na pope³niæ ³owi±c t± metod± jest pasywno¶æ wêdkarza, który zarzuca zestaw i siedzi godzinami w jednym miejscu, oczekuj±c na branie. Po kilku, a bywa ¿e po kilkunastu godzinach taki wêdkarz zwija sprzêt i wraca do domu o pustym kiju, z przekonaniem, ¿e tego dnia ryby nie bra³y. Tymczasem najwa¿niejsz± bodaj spraw± w szczupakowych ³owach z ¿ywcówk± jest wêdkarska aktywno¶æ. Wêdruj±c brzegiem rzeki lub p³yn±c ³odzi± po jeziorze, szukamy drapie¿nika w ró¿nych miejscach i na ró¿nych g³êboko¶ciach. Do¶wiadczeni wêdkarze po¶wiêcaj± na to wiele czasu. £owi±c z u¿yciem ¿ywca, stale kontrolujemy zestaw. Bo mog± zdarzyæ siê i takie brania, które nie bêd± poprzedzone ¿adnymi ruchami sp³awika.
Szczególnie aktywn± form± polowania na drapie¿niki jest oczywi¶cie spinning. Spinningi¶ci maj± bogaty wybór sztucznych przynêt. W zestawie przynêt ³owców szczupaka nie mo¿e zabrakn±æ du¿ych i ¶rednich b³ystek wahad³owych, ale przydaæ siê mog± równie¿ obrotówki, woblery czy twistery - zw³aszcza, ¿e nasz± zdobycz± mo¿e staæ siê tylko szczupak, ale tak¿e okoñ, sandacz, boleñ, ja¼ czy kleñ.
Przynêtê prowadzimy powoli, równym tempem. Lepiej jest zwalniaæ jej bieg ni¿ przyspieszaæ. Szczupak uderza co prawda b³yskawicznie, ale pogoni za szybko uciekaj±c± przynêt± nie podejmuje. Dobre efekty przynosi opuszczanie przynêty na dno, a pó¼niej prowadzenie blachy od dna, co jest dla szczupaka czêsto sygna³em do ataku. Zacinamy zawsze energicznie – nigdy przecie¿ nie wiemy, czy powodem niespodziewanego oporu by³ zaczep, który przytrzyma³ blachê, czy te¿ chwyci³a j± ryba.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia October 08 2018
943 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".