Sierpieñ to w polskiej tradycji czas pielgrzymowania na Jasn± Górê oraz czas do¿ynek. Zarówno pierwsze jak i drugie maj± pewien rys wspólny. S± miêdzy innymi wyrazem wdziêczno¶ci. I wydaje siê, ¿e warto dbaæ o to, by rozwijaæ w sobie tê postawê, czy nawet szerzej, kulturê wdziêczno¶ci. Bo taka postawa bardzo u³atwia ¿ycie. Sprawia, ¿e jeste¶my z niego bardziej zadowoleni, ¿e cieszy nas ka¿de spotkanie z drugim cz³owiekiem, ¿e na wszystko patrzymy z optymizmem – nawet je¶li dotyka nas choroba czy inne nieszczê¶cie.
Przeciwieñstwem takiej postawy jest postawa roszczeniowa, ¿ycie w przekonaniu, ¿e co¶, lub nawet wszystko, nam siê nale¿y. Oczywi¶cie je¶li nam siê nale¿y, to nigdy nie bêdziemy za nic wdziêczni. Bo przecie¿ nam siê nale¿y. A, ¿e nie wszystko zawsze dostajemy, mamy powód do frustracji, narzekania, z³o¶ci czy przeklinania innych lub samego losu. Bo przecie¿ nam siê nale¿a³o, a tego nie dostali¶my. Wiele ludzkich kryzysów i problemów ma swoje ¼ród³o w³a¶nie w takim podej¶ciu do ¿ycia.
A je¶li samo ¿ycie i wszystko co ono niesie traktujemy jako co¶, czym zostali¶my obdarowani, to zawsze siê cieszymy. Cieszymy siê tym, ¿e ¿yjemy. Cieszymy siê widokiem przyjació³. Cieszymy siê wszystkim, co widzimy i co prze¿ywamy. I za wszystko jeste¶my wdziêczni – i Bogu i ludziom.
Na tym polega kultura wdziêczno¶ci.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia August 18 2018
1127 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".