Od pewnego czasu mówi³o siê, ¿e Prawo i Sprawiedliwo¶æ przymierza siê do zmiany zasad w wyborach samorz±dowych. Mówiono o zakazie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów ponad dwie kadencje i mia³oby to nawet obowi±zywaæ z dat± wsteczn±. Zapowiadano zmiany w wyborze wcze¶niej wymienionych przedstawicieli w³adzy wykonawczej bez drugiej tury, a nawet rozwa¿ano, aby wybiera³y ich rady, rezygnuj±c z wyboru bezpo¶redniego przez wyborców. Spodziewano siê tak¿e upartyjnienia wyborów do samorz±dów. Konstatowano jednak, ¿e te propozycje zostan± z³o¿one do Sejmu dopiero po dogadaniu siê z Prezydentem RP w sprawach zawetowanych ustaw s±dowych.
Tym razem Prawo i Sprawiedliwo¶æ zaskoczy³o opozycjê i w przeddzieñ ¦wiêta Niepodleg³o¶ci z³o¿y³o projekt zmian wyborów samorz±dowych w ustawach o samorz±dzie gminnym i powiatowym, a tak¿e o samorz±dzie wojewódzkim. Prawdopodobnie jest to wynik dogadania siê z Prezydentem RP w sprawach wspomnianych ustaw s±dowych, a tak¿e pewnie wstêpnego uzgodnienia z nim tych¿e zmian w ordynacji wyborczej do samorz±du. Rz±dz±ca partia liczy na to, ¿e te nowelizacje ustaw nie zostan± zawetowane. Z tym, ¿e ja bym nie by³ tego tak pewien. Prezydent nadal siê usamodzielnia, o czym ¶wiadczy jego postêpowanie w stosunku do ministra obrony narodowej. Jego, co prawda prywatna wypowied¼, o ubeckich metodach Antoniego Macierewicza w stosunku do jego wspó³pracownika gen. Kraszewskiego by³a bardzo ostra, ale siê z niej nie wycofa³, a wrêcz potwierdzi³. Zapowiedzia³ zreszt±, ¿e bêdzie domaga³ siê nie tylko niezw³ocznego dzia³ania w tej sprawie, ale bêdzie chcia³ zachowaæ swój wp³yw na wojsko polskie, którego zreszt± jest zwierzchnikiem.
Wróæmy jednak do proponowanych zmian zasad wyborów do samorz±dowych organów. Nie s± one z pozoru radykalne, ale… Jedn± z najwa¿niejszych zmian jest odej¶cie od jednomandatowych okrêgów wyborczych w gminach i przej¶cie na wybory proporcjonalne. Co to oznacza? Ewidentne upartyjnienie wyborów w tych podstawowych jednostkach samorz±du, gdzie obecnie startowali w wyborach liderzy miejscowej spo³eczno¶ci, bez konieczno¶ci cz³onkostwa w jakichkolwiek partiach. Jest to cios w ugrupowanie Kukiz’15, które lansowa³o rozszerzenie Jednomandatowych Okrêgów Wyborczych w ca³ej ordynacji, tak¿e parlamentarnej, a tu im zlikwidowano nawet to, co na dole wprowadzi³a, koalicja PO z PSL-em. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e ta zmiana ma utrwaliæ hegemoniê w samorz±dach du¿ych partii politycznych i zmusza lokalnych dzia³aczy do opowiedzenia siê po jakiej¶ stronie partyjnej. Bêdzie to prowadzi³o do pog³êbiania podzia³ów w spo³eczeñstwie i wzajemnej nienawi¶ci nawet w lokalnych samorz±dach.
Cwanym posuniêciem PIS jest zaproponowanie prospo³ecznych zmian wyborczych jak np. obowi±zek tworzenia bud¿etów obywatelskich (co ju¿ jest w Krakowie), zwiêkszenie kompetencji kontrolnych radnych, czy organizowanie wyborów przez Pañstwow± Komisj± Wyborcz± z kamerami i przejrzystymi urnami, a nie w³adze lokalne. Z tym, ¿e te ostatnie zmiany to pozory, bo z PKW maj± byæ usuniêci niezale¿ni sêdziowie, a maj± je tworzyæ wybrañcy partyjni. Co nie wró¿y nic dobrego, a jeszcze tworzenie dwóch komisji wyborczych, jednej do przeprowadzenia g³osowania i drugiej do liczenia g³osów jest zastanawiaj±ce. W tym momencie przypomina mi siê powiedzenie jednego z autokratów. Nie wa¿ne jak ludzie g³osuj±, wa¿ne kto liczy g³osy. Je¶li do tego dodamy zwiêkszon± rolê komisarzy wyborczych m.in. ustalaj±cych okrêgi wyborcze, wyznaczanych przez polityków, to coraz bardziej obawiam siê, ¿e te wybory bêd± mog³y daleko odbiegaæ od demokratycznych zasad wyborczych. Obiecujê powróciæ do sprawy po ewentualnym uchwaleniu zmian wyborczych.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia November 24 2017
1230 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".