78 lat temu, 1 wrze¶nia 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczy³y o ¶wicie na ca³ej niemal d³ugo¶ci granice Rzeczypospolitej, rozpoczynaj±c tym samym pierwsz± kampaniê II wojny ¶wiatowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mog³o skutecznie przeciwstawiæ siê agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 wrze¶nia. Konsekwencj± tej sytuacji sta³ siê faktyczny, IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
Co prawda, 3 wrze¶nia, zwi±zane z Polsk± uk³adami sojuszniczymi, Wielka Brytania i Francja przekaza³y w³adzom III Rzeszy ultimatum, w którym domaga³y siê od Niemiec natychmiastowego wstrzymania dzia³añ wojennych i wycofania swoich wojsk z terytorium Polski, a po jego odrzuceniu rz±dy obu pañstw przyst±pi³y do wojny z Niemcami, to jednak zarówno wojska brytyjskie jak i francuskie nie podjê³y ¿adnych efektywnych dzia³añ militarnych przeciwko III Rzeszy. Polska pozosta³a wiêc w konflikcie z Niemcami osamotniona.
Gdy dzisiaj Niemcy, a za nimi niektóre inne pañstwa, próbuj± relatywizowaæ odpowiedzialno¶æ za rozpêtanie i zbrodnie II wojny ¶wiatowej, gdy w zachodnich mediach co rusz pojawiaj± siê informacje o „polskich obozach ¶mierci”, trzeba przypominaæ, ¿e okupacja wojenna na terenie Polski nale¿a³a do najokrutniejszych i najbrutalniejszych w ca³ej Europie. Trzeba przypominaæ, ¿e w wyniku okuipacji Polska straci³a najwiêkszy procent ludno¶ci ze wszystkich pañstw europejskich.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia September 01 2017
1287 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".