Na pocz±tku sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisa³ uchwalon± przez Sejm ustawê pod nazw± prawo wodne. Trzeba przyznaæ, ¿e Parlament polski musia³ to zrobiæ, bo nasze przepisy w tej dziedzinie nie przystawa³y do prawa Unii Europejskiej. Wymaga ona od swoich krajów cz³onkowskich, aby szanowano i oszczêdzano wodê. Wymaga siê, aby wszyscy, którzy po¿ytkuj± siê wod± ponosili za ni± op³aty. Przy czym Unia nie okre¶la wysoko¶ci stawek op³at dla konkretnych odbiorców, a nawet dopuszcza stawki zerowe.
Realizuj±c te zalecenia w Polsce rz±dz±cy przygotowali ustawê, która nie przewiduje stawek zerowych. Za to jak twierdzi pos³anka PiS z Ma³opolski Anna Paluch, bior±ca udzia³ w pracach nad ustaw±, podwy¿ki cen wody dla u¿ytkowników bêd± niedu¿e. Wed³ug pos³anki wprowadzone przez prawo wodne stawki s± niskie. Równie¿ pani premier Beata Szyd³o uspokaja, ¿e woda w kranach w najbli¿szym czasie nie podro¿eje. Trochê dziwiê siê tym s³owom polityków, bo z analizy planowanych op³at niektóre wzrosn± siedmiokrotnie jak np. w przypadku wody podziemnej pobieranej do produkcji napojów z 0,097 z³ za 1 m sze¶cienny do 0,70 z³. Zreszt± wiêkszo¶æ op³at nie jest do koñca znana, bo maj± je okre¶liæ rozporz±dzenia ministerialne. Ponadto trzeba pamiêtaæ, ¿e op³aty za wodê zostan± wprowadzone w niektórych sektorach po raz pierwszy. Przyk³adowo za olbrzymie ilo¶ci zu¿ywanej wody bêdzie p³aciæ energetyka. Jak twierdz± eksperci Towarzystwa Gospodarczego „Polskie Elektrownie” w najbardziej ostro¿nych obliczeniach szacunkowych zak³ady energetyczne zap³ac± o 90 mln z³ wiêcej rocznie za wodê ni¿ obecnie, a wed³ug wersji pesymistycznej a¿ 18 mld z³. Je¿eli te koszty nawet siê wypo¶rodkuj±, to na pewno energia elektryczna znacznie podro¿eje, bo wiadomo, ¿e te koszty producenci przerzuc± na klientów. Jak podro¿eje pr±d to podobnie jak w przypadku paliw, poci±gnie to koszty w innych sektorach gospodarki, a w ostateczno¶ci zap³acimy wy¿sze ceny za towary i us³ugi.
Za wodê zap³ac± te¿ rolnicy, jako producenci ¿ywno¶ci. Korzystaj±c z poboru wód powierzchniowych bêd± p³aciæ 0,35 z³ za 1 m/sze¶c., a podziemnych 0,70 z³. Ci co bêd± p³aciæ za wodê ze studni na potrzeby ma³ego pólka to jeszcze prze¿yj±, ale koszty poboru wody przez sadowników, czy uprawiaj±cych du¿e pola uprawne mog± wzrosn±æ sporo, a w efekcie zdro¿eje ¿ywno¶æ. W ogóle przedsiêbiorcy wykorzystuj±cy wodê powierzchniow± bêd± musieli zap³aciæ 8,90 z³ za ka¿dy metr kwadratowy powierzchni zalanej wod±, a hodowcy ryb nieco mniej, bo 6 z³. Zatem karpie, pstr±gi oraz inne ryby z hodowli na pewno podro¿ej±. Mo¿e to najmniej powinno nas martwiæ, ale ci co wypoczywaj± nad wod± musz± mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e ponios± wiêksze koszty. O¶rodki wypoczynkowe, w³a¶ciciele posiadaj±cy pomosty i mariny bêd± zobowi±zani do wnoszenia op³at w wysoko¶ci 0,89 z³ za ka¿dy metr pomostu i 8-metrowy pas wody, gdzie cumuj± ³ódki i jachty.
Najbardziej interesuje nas, to ile zap³acimy za wodê ciekn±c± z naszych kranów. Na razie na to pytanie trudno odpowiedzieæ. Choæ trzeba wiedzieæ, ¿e tak¿e zak³ady wodoci±gowe bêd± p³aciæ za pobór wody wed³ug stawek okre¶lonych przez resort ¶rodowiska. Na pewno ceny wody sprzedawanej klientom bêd± ros³y, ale wysoko¶æ podwy¿ek bêdzie zró¿nicowana w poszczególnych gminach, bo bêdzie to zale¿a³o tak¿e od kosztów ponoszonych przez firmy wodoci±gowe np. zwi±zanych z prowadzonymi inwestycjami. Do tej sprawy powrócê, gdy ju¿ bêd± znane stawki poboru wody i koszty ponoszone przez nasze krakowskie wodoci±gi.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia August 28 2017
1088 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".