Po wyborach we Francji nasz kraj bêdzie poddawany bardzo silnej presji dotycz±cej przyjêcia euro, a tak¿e niekorzystnych dla nas transakcji - np. zakupu od Francji elektrowni atomowych w ramach rekompensaty za rezygnacjê z caracali - powiedzia³ dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej ekonomista Cezary Mech, by³y prezes Urzêdu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i by³y wiceminister finansów w latach 2005-2006. Zdaniem Mecha, euro powinno w ogóle zostaæ zlikwidowane, gdy¿ jego obowi±zywanie przynosi wiêcej strat ni¿ korzy¶ci. Jako „ofiarê” wspólnej waluty poda³ przyk³ad Grecji. Ale doda³ równie¿, ¿e we W³oszech, Hiszpanii i Portugalii euro doprowadzi³o do olbrzymiego zad³u¿enia publicznego i zastoju gospodarczego. A tak na marginesie, parê dni temu dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poda³, ¿e Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadziæ wspóln± walutê euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Czy siê to komu¶ podoba, czy nie. ¯artów nie ma.
Mo¿na spodziewaæ siê, ¿e po wygranej Macrona i bardzo prawdopodobnej reelekcji kanclerz Merkel wspó³praca francusko-niemiecka zostanie zacie¶niona, a to oznacza, ¿e presja na nasz kraj tylko siê zwiêkszy. Trudno spodziewaæ siê na przyk³ad, ¿e polskiemu rz±dowi uda siê bezbole¶nie wprowadziæ podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, bo zarówno Francuzi jak i Niemcy maj± w tym sektorze handlu spory udzia³. Chodzi przecie¿ o miliardowe interesy.
Ca³e szczê¶cie, ¿e mamy wreszcie suwerenny rz±d, który na powa¿nie zabra³ siê za odbudowê polskiej gospodarki i kieruje siê przede wszystkim interesem Polski i Polaków.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 26 2017
1040 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".