We wtorek, 13 wrze¶nia, Msz± ¶w. i procesj± z relikwiami Krzy¿a ¦wiêtego rozpocznie siê tradycyjny odpust w Mogile. Potrwa do ¶rody, 21 wrze¶nia.
W po³owie XIX wieku Kazimierz Girtler, jeden z najwybitniejszych polskich pamiêtnikarzy, w swoich „Opowiadaniach” tak pisa³ o mogilskim odpu¶cie: „Odpust wrze¶niowy (…) zawsze bywa najliczniejszy. Wtedy od ¶witu (…) jeden szlak kurzawy ³±czy Kraków z Mogi³±. Wszyscy spiesz± do Mogi³y. A tu dopiero wszêdzie pe³no ludu. Ci¿ba”. Z kolei we wrze¶niu 1929 roku korespondent krakowskiego „Czasu” donosi³: „Od rana a¿ do pó¼nego wieczora szos± mogilsk± przeje¿d¿a³y pojazdy samochodowe i konne, równie¿ poci±gi odchodz±ce w kierunku Mogi³y by³y szczelnie zape³nione publiczno¶ci±. Nad wieczorem kompanje przy wtórze pie¶ni ko¶cielnych i d¼wiêkach orkiestr wróci³y do Krakowa”.
W czasach komunistycznych odpust równie¿ gromadzi³ t³umy pielgrzymów. W jednym z raportów UB z 1953 roku odnotowano: „ (…) frekwencja mieszkañców w nabo¿eñstwach niedzielnych powa¿nie wzros³a. Potwierdza to równie¿ udzia³ w dorocznym odpu¶cie, który mia³ wiêksze rozmiary ni¿ w latach ubieg³ych”.
Zmieniali siê rz±dz±cy Polsk± i zmienia³y siê ustroje, a mogilski odpust Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego trwa i wci±¿ przyci±ga pielgrzymów.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia September 09 2016
794 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".