1 marca, zgodnie z wol± Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony by³ Narodowy Dzieñ Pamiêci „¯o³nierzy Wyklêtych”. ¦wiêto – jako polskie ¶wiêto pañstwowe - zosta³o ustanowione moc± ustawy z 3 lutego 2011 roku w ho³dzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagê wytrwaæ w walce o niepodleg³± Polskê.
Po wojnie z broni± w rêku zginê³o ponad 20 tys. „¯o³nierzy Wyklêtych”. W latach 1944-1955 komunistyczne s±dy orzek³y ponad 8 tys. wyroków ¶mierci, z których ok. 4,5 tys. zosta³o wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafi³o do wiêzieñ i obozów pracy.
Dzieñ, w którym obchodzone jest ¶wiêto, 1 marca, nie jest przypadkowy. To w³a¶nie tego dnia, w 1951 roku w mokotowskim wiêzieniu komuni¶ci zamordowali przywódców IV Zarz±du Zrzeszenia Wolno¶æ i Niezawis³o¶æ. Egzekucja rozpoczê³a siê o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce ka¼ni, a kat strzela³ im w ty³ g³owy. Cia³ zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dzi¶ miejscu. ¦mieræ ponie¶li: £ukasz Ciepliñski, Adam Lazarowicz, Mieczys³aw Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek B³a¿ej, Józef Batory i Karol Chmiel. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuuj±cej od 1945 r. dzie³o Armii Krajowej.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 06 2016
1180 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".