Ju¿ studenci wielu kierunków ucz± siê o psychologicznych mechanizmach i metodach wywierania wp³ywu na innych. Wydaje siê rz±dz±cy maj± dobrych specjalistów w tej dziedzinie, skoro przy tak ogromnych problemach z zapewnieniem skutecznego dostêpu do leczenia, z niespotykan± w historii skal± emigracji zarobkowej, a w ostatni czasie z narastaj±cym protestem ¶rodowiska górników, ¿e pomimo tych wszystkich problemów potrafi± zachowaæ tak du¿e poparcie spo³eczne (nawet je¶li wyniki podawane przez o¶rodki badañ spo³ecznych s± w du¿ym stopniu podkoloryzowane).
Ale plany zamykania kopalñ mog± siê staæ przys³owiow± kropl± przelewaj±c± czarê goryczy. Bo chocia¿ dzisiaj mówi siê o zamkniêciu czterech kopalñ, to problem dotyczy dziesiêciu kopalni z Kompanii Wêglowej. W krótkim czasie pracê mo¿e straciæ ok. 10 tysiêcy górników oraz od 20 do 30 tysiêcy pracowników ¿yj±cych ze wspó³pracy z górnictwem. Sytuacjê w sposób jednoznaczny scharakteryzowa³ w ubieg³ym tygodniu Jerzy K³osiñski, redaktor naczelny tygodnika „Solidarno¶æ”: „Je¶li my pozbawimy siê polskiego przemys³u i ¼ród³a energii, naszej niezale¿no¶ci energetycznej, to jest to, niestety, koszmarna klêska tego rz±du”.
Jerzy K³osiñski i tak jest optymist±, bo problem w tym, ¿e wiêkszo¶ci przemys³u ju¿ siê pozbyli¶my.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 15 2015
1705 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".