Nie jest tak dobrze, jak mo¿na by s±dziæ ogl±daj±c prorz±dowe media. Z roku na rok powiêkszaj± siê obszary nêdzy. Utrata pracy i – co za tym idzie - gwa³towne pogorszenie siê warunków ¿ycia, powoduj±, ¿e wielu nie wytrzymuje presji. W roku ubieg³ym w naszym kraju z tego powodu 619 osób odebra³o sobie ¿ycie. Mo¿na powiedzieæ, ¿e statystycznie ka¿dego dnia dwie osoby odbieraj± sobie z ¿ycie z powodów ekonomicznych.
Do¶æ powszechny jest lêk przed utrat± pracy. Dlatego wielu pracowników godzi siê na dodatkowe ¿±dania pracodawców – byle nie straciæ zatrudnienia. Ma³o który pracownik po piêædziesi±tym roku ¿ycia, który straci³ pracê np. w wyniku redukcji zatrudnienia, znajduje j± na nowo. I w takich okoliczno¶ciach polski rz±d wprowadza przepisy umo¿liwiaj±ce p³acenie za godziny ponadwymiarowe w soboty, zamiast oddawania pracownikowi wolnego dnia w tygodniu. Pracownicy siê zgodz±, bo nie maj± wyj¶cia. Tak rodzi siê w Polsce i umacnia quasi niewolnictwo. W¶ród krajów rozwiniêtych Polacy nale¿± do spo³eczeñstw, które pracuj± najwiêcej, a jednocze¶nie zarabiaj± najmniej.
Zakoñczê tym, o czym pisa³em ju¿ w ubieg³ym tygodniu - dla Europy Zachodniej nasz kraj sta³ siê rezerwuarem wykwalifikowanej i taniej si³y roboczej. To ¿aden powód do rado¶ci i dumy.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia November 07 2014
1911 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".