Od 1 kwietnia znów mo¿na eksmitowaæ d³u¿ników na bruk. Problem jest istotny o tyle, ¿e nie dotyczy ju¿ tylko alkoholików czy ludzi marginesu. Dotyczy on w skali kraju kilkudziesiêciu tysiêcy rodzin, które – na przyk³ad z powodu utraty pracy przez jednego z rodziców – przesta³y op³acaæ czynsz. Niektórym z eksmitowanych udaje siê znale¼æ jaki¶ k±t u rodziny, ale wiêkszo¶æ po prostu nie ma siê gdzie podziaæ. W najlepszym razie ojciec udaje siê do noclegowni, a matka z ma³ymi dzieæmi do Domu Samotnej Matki. Ale przecie¿ nie jest to rozwi±zanie na przysz³o¶æ. Utrata zameldowania tak¿e ma swoje konsekwencje. Pozostaje problem szko³y, do której bêd± uczêszczaæ bezdomne dzieci.
Niestety, pañstwo nie zadba³o o cywilizowany system mieszkañ socjalnych czy tymczasowych lokali. W miastach takie lokale najczê¶ciej urz±dzono w dawnych hotelach robotniczych. I nie s± to oazy spokoju. Najczê¶ciej pe³ne g³o¶nych wrzasków, awantur i alkoholu. Takie skomasowanie w jednym miejscu wszelkiej spo³ecznej patologii. Jak w takim przybytku ma zamieszkaæ spokojna rodzina, której jedynym „przestêpstwem” jest nieporadno¶æ i brak ¶rodków do ¿ycia?
Zbli¿a siê Wielkanoc. Zapewne wielu z nas przygotowa³o jakie¶ paczki ¿ywno¶ciowe dla biednych. I ze spokojnym sumieniem usi±dzie do wielkanocnego sto³u. Mnie przy tym wielkanocnym ¶niadaniu uwieraæ bêdzie ¶wiadomo¶æ, ¿e tak wiele rodzin pozbawionych zosta³o swojego domu. Dobrze by by³o, gdyby ¶wiadomo¶æ ta przeszkadza³a równie¿ politykom odpowiedzialnym za funkcjonowanie pañstwa.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia April 10 2014
1381 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".