- Têskniê za Polsk±, chcia³abym móc tu mieszkaæ. Tylko ¿e tutaj strasznie trudno jest ¿yæ. W Wielkiej Brytanii, pracuj±c mogê pozwoliæ sobie z mê¿em na sp³atê domu i nie muszê liczyæ, czy wystarczy nam do pierwszego. Ju¿ tu nie wrócimy – mówi³a Anna, której wypowied¼ przytoczy³ dziennik „Rzeczpospolita” w swoim materiale po¶wiêconym emigracji Polaków, a opublikowanym 7 pa¼dziernika br.
Sytuacja robi siê coraz bardziej powa¿na. Liczba emigruj±cych z naszego kraju stale ro¶nie. Na koniec 2012 roku za granic± przebywa³o 2 mln 130 tys. Polaków. To o 70 tys. wiêcej ni¿ w 2011 roku. i 130 tys. wiêcej ni¿ w roku 2010. Co smutniejsze, wiêkszo¶æ Polaków mieszkaj±cych za granic± to ludzie m³odzi. Ponad 1 mln 400 tys. to osoby, które maj± ma 39 lat lub mniej, w tym 226 tys., to dzieci do 15. roku ¿ycia.
Wed³ug "Rzeczpospolitej" G³ówny Urz±d Statystyczny dysponowa³ ju¿ wynikami tych badañ od pewnego czasu, ale nie publikowa³ ich ze wzglêdu na sytuacjê polityczn± - chodzi³o o to, by nie zaszkodziæ rz±dz±cej Platformie Obywatelskiej przed zaplanowanym na 13 pa¼dziernika referendum w Warszawie.
Có¿, sze¶æ lat temu premier Donald Tusk zapewnia³, ¿e Polacy bêd± masowo wracaæ do kraju. Na razie jednak, na co wskazuj± przytoczone wy¿ej liczby, z kraju uciekaj±.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 17 2013
1493 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".